Udeo penzionera u stanovništvu Srbije i u 2022. godini je porastao, a sve manjebrojna radna snaga staviće dodatni pritisak na poslodavce kojima treba više radnika.
Udeo ljudi starijih od 65 godina uvećan je za 0,7 procentnih poena i u prošloj godini je iznosio 22 odsto, dok je udeo mlađih od 15 godina ostao gotovo nepromenjen na 4,4 odsto, pokazuju podaci iz procene stanovništva Republičkog zavoda za statistiku (RZS) objavljeni u ponedeljak.
"Proces demografskog starenja stanovništva manifestuje se niskim učešćem mladih i visokim i kontinuirano rastućim udelom starih u ukupnom stanovništvu", navode iz RZS u izveštaju.
Opširnije
Radnici koji se opiru kancelarijskom radu iznenada usamljeni kod kuće
Neki smatraju da je usamljenost bolja od toksične kancelarije.
25.06.2023
Nezaposlenost u Srbiji ponovo skočila iznad deset odsto
Stopa nezaposlenosti je u prva tri meseca ove godine porasla na 10,1 odsto.
10.06.2023
Pad broja poljoprivrednika: Glavobolja za državu ili globalni trend
Najveći godišnji pad zaposlenih imala je delatnost poljoprivredne proizvodnje (6,5 odsto).
02.03.2023
Kako navode ekonomisti, ovo bi moglo da dodatno optereti poslodavce.
"Manjak radne snage izazvan demografskim faktorima čini poslodavce opreznijim u pogledu otpuštanja", naveli su istraživači Fondacije za razvoj ekonomske nauke Ekonomskog fakulteta u Beogradu.
Dodatne probleme za iste poslodavce može da predstavlja i činjenica da su zarade tokom pandemije rasle brže od produktivnosti, usled čega su povećani jedinični troškovi rada, naveli su ekonomisti tokom predstavljanja poslednjeg izdanja Kvartalnog monitora, dodavši da je sve ovo zajedno guralo inflaciju, kako u Srbiji, tako i u Evropskoj uniji.
Pad broja stanovnika
Prošle godine je sproveden prvi popis stanovništva od 2011. godine, a na njemu je ustanovljeno da je u prethodnih 11 godina broj stanovnika Srbije pao za oko pola miliona.
Na osnovu ovog manjeg broja, analitički tim Bloomberg Adrije je revidirao i svoje projekcije nezaposlenosti za ovu i sledeću godinu.
Stopa nezaposlenosti, koja se 2022. godine našla na 9,5 odsto, ove godine će pasti na 8,9, dok će u 2024. iznositi 8,2 odsto, naveli su analitičari u poslednjem kvartalnom pregledu makroekonomskih pokazatelja Adria regiona.
Padu nezaposlenosti svakako može da doprinese i pad broja stanovnika, a takva tendencija postoji od 2002. godine do danas. Jedini izuzetak je dugo bio Beograd, mada je i u beogradskom regionu trend preokrenut 2021. godine, navodi se u izveštaju RZS.