Recesija u Nemačkoj će biti blaga i kratka. To nam govore dostupni podaci, navodi profesor Milojko Arsić sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu. "Razlozi za takva očekivanja su ti što neki od faktora koji su izazvali recesiju polako slabe, odnosno iščezavaju", kaže on.
Dodatno, to je jedan od faktora koji će uticati na usporavanje srpske privrede, ali ne i jedini. Kako objašnjava profesor Arsić, postoje i drugi faktori koji deluju u istom smeru, poput relativno visokih kamatnih stopa i u Evropi, i u Srbiji.
U 2022. godini, kada posmatramo neto iznos, investicije iz Kine su se skoro izjednačile sa investicijama iz EU. Profesor Arsić objašnjava da je povećanje investicija iz Kine posledica toga što je sada u toku realizacija nekoliko velikih projekata, poput Ling Longa i ulaganja u rudnik bakra u Boru. "Generalno, očekuje se da će učešće investicija iz Kine na svetskom nivou i u Srbiji porasti u odnosu na ono što je bilo u prethodnih nekoliko decenija, ali nije realno očekivati da će investicije iz Kine biti jednake investicijama iz EU u Srbiju, jer je geografska blizina vrlo značajno utiče na investicije."
Opširnije
Cene energenata čine srpsku privredu konkurentnom - preko leđa građana
Niske cene struje i gasa godinama su jedan od ključnih tegova na vagi stranih investitora prilikom odabira Srbije za investicionu destinaciju.
06.01.2023
I saradnja sa Rusijom uticala na pad srpske privrede
Evidentno je da je srpska privreda u maloj krizi, kaže Branimir Jovanović.
14.12.2022
Nemačka privreda – voz koji će Srbiju povući u oporavak ili recesiju
Oporavak i razvoj srpske privrede od novih ekonomskih šokova zavisiće i od napretka privrede evropskih zemalja.
24.05.2022
Srbija prepolovila subvencije za radna mesta jer nema ko da radi
Investitori u Beogradskom regionu mogu da računaju na investicije ukoliko planiraju da ulože minimalno pola miliona evra i zaposle bar 50 radnika.
31.05.2023
Kada pričamo o investicijama, Bloomberg Adria portal je pisao o tome da će investitori u Srbiji teže dolaziti do subvencija, uzimajući u obzir da je država promenila pravila. Naime, podignut je prag za potrebno minimalno ulaganje, a podsticaji za otvaranje radnih mesta su upola manji nego što je to bio slučaj pre desetak godina.
Profesor Arsić smatra da je to dobra promena u politici Srbije i da je potrebna mnogo veća selektivnost u odobravanju subvencija stranim investitorima. "Stanje u privredi se promenilo, zaposlenost nije više toliko visoka da je potrebno subvencionisati otvaranje bilo kakvih, pa čak i vrlo nisko plaćenih radnih mesta."
Ceo intervju pogledajte u videu.