Ekonomski ataše ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) najavio je u intervjuu za Bloomberg Adriju značajan rast finansijskog sektora u Srbiji u narednoj deceniji. Kako je najavio, velike finansijske kompanije su zainteresovane za ovo tržište i njihovi predstavnici su bili deo delegacije američkih investitora koji su nedavno posetili Beograd.
Prema njegovim rečima, dve velike delegacije iz SAD posetile su u poslednje vreme Srbiju, jedna u oktobru prošle godine i druga nedavno. Za razliku od prve koja je bila zvanična i uz pomoć vlade SAD, druga je bila potpuno rezultat inicijative privatnog sektora. Bilo je ukupno zastupljeno više od 50 kompanija.
"Ove kompanije dolaze iz različitih sektora: čistih tehnologija, poljoprivrednog sektora, naravno IT-ja, bilo je i onih koji već imaju svoje operacije ovde, ali i nekih iz finansijskog sektora koje bi mogle imati zaista veliki uticaj, mogu i da kažem koje, to nije tajna - Citibank je bio ovde i Visa. Srbija i Beograd naročito, trebalo bi da postanu finansijski hab, ali ne vidim da će se to desiti ubrzo, u narednih desetak godina vidim da će se situacija znatno promeniti. To je novo polje, a američke kompanije su najbolje u ovom sektoru", rekao je Joseph Boski, šef ekonomskog odeljenja ambasade SAD u Srbiji.
Opširnije
Ministarstvo 11 puta produžilo rok Rio Tintu za dobijanje dozvole, kaže RERI
Kompanija Rio Tinto već više od dve godine pokušava da pribavi od Ministarstva rudarstva i energetike odobrenje za eksploataciono polje, iako nema svu dokumentaciju.
11.04.2023
S&P potvrdio kreditni rejting Srbije na nivou BB+
Potvrđeni su i stabilni izgledi za dalje povećanje rejtinga, saopštila je Narodna banka Srbije.
11.04.2023
Macron: EU mora da zauzme nezavisnu ulogu u krizi između Kine i SAD
Macron je govorio protiv eskalacije sukoba oko Tajvana.
09.04.2023
Slobodna trgovina sa Kinom doprinosi smanjenju robnog deficita
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom povećaće obim robne razmene između dve zemlje.
11.04.2023
Pojedine američke energetske kompanije na ivici bankrota
Lincoln Power LLC, vlasnik dve elektrane u Ilinoisu, podneo je zahtev za bankrot zbog pogoršanja finansijskog položaja nakon što je kažnjen sa skoro 39 miliona dolara.
02.04.2023
Citibank N.A., koja je deo Citigroupa, obezbeđuje štedne račune, depozite, kredite, hipoteke, investicioni fond, kreditne i debitne kartice, osiguranje, tržišta kapitala i vrši savetodavne, elektronske i usluge privatnog bankarstva. Citibank je kompanija koja je osnovana pre više od 200 godina i pruža usluge klijentima širom sveta. Prema poslednjim podacima Bloomberga od kraja marta, prve četiri kompanije u vlasničkoj strukturi Citibank su BlackRock Inc, Operadora Valmex de Sociedades de Inversion SA de CV/Mexico, M SQUARE INVESTIMENTOS LTDA, Lord Abbett & Co LLC. Ovaj američki gigant je otovorio kancelariju u Srbiji 2006. godine.
Visa Inc. upravlja maloprodajnom mrežom elektronskih plaćanja i upravlja globalnim finansijskim uslugama. Kompanija takođe nudi globalnu trgovinu kroz prenos vrednosti i informacija između finansijskih institucija, trgovaca, potrošača, preduzeća i državnih organa. Kompanija je već prisutna na tržištu Srbije.
Boski kaže da je jako optimističan kada je u pitanju dalji razvoj finansijskog tržišta u Srbiji.
"Jako je komplikovano da se ostvari smanjenje troškova u finansijskim transakcijama – stvorite milione dolara za sve uključene u finansijske transakcije ako smanjite troškove u ovim transakcijama, to je ono što radi Citigroup, Visa to može da uradi, kao i druge kompanije. Jako sam optimističan po ovom pitanju, ali ne bih išao tako daleko i pominjao konkretne projekte ili planove. Vidim značajan rast finansijskog sektora u Srbiji u narednih deset i 15 godina, do stepena da nećemo moći da prepoznamo taj deo ekonomije kada ga budemo uporedili sa onim kakav je danas", rekao je u intervjuu ekonomski ataše za Bloomberg Adriju.
U razgovoru se dotakao teme poljoprivrede i potrebe za većim ulaganjima u ovaj sektor u Srbiji, ali i pitanju koje je goruće za sve zemlje u svetu - đubrivo, a sa time i neminovno teme sankcija Rusiji, koje Srbija nije uvela do sada od februara prošle godine i početka ruske invazije na Ukrajinu. Kao najveću zabrinutost koju bi investitori mogli da imaju kada je Srbija u pitanju, Boski upravo navodi odsustvo sankcija ka Rusiji. Zbog ovoga i mnogih drugih činilaca on vidi i potrebu za osnivanjem novog tržišta u Srbiji - za sirovine, ali i da će rudarski sektor želeti ne samo u Srbiji, već kao što to i radi na svetskom nivou, da se prilagođava cilju čistijeg poslovanja u saradnji sa lokalnim stanovništvom i vlastima.
Ceo intervju čitajte narednih dana na Bloomberg Adriji.