S obzirom na to da plate u Srbiji rastu sporijim tempom nego cene stanova, prosečnom građaninu Srbije potrebno je da radi sve duže kako bi sebi priuštio sopstveni krov nad glavom, bilo da je reč o novogradnji ili starogradnji.
Prema poslednjim podacima Republičkog geodetskog zavoda, cene stanova u novogradnji u Srbiji nastavile su da rastu u prošloj godini, pa je prosečna cena kvadratnog metra novog stana dostigla skoro 210.000 dinara, što je po tekućem kursu 1.780 evra. To je povećanje od 17,6 odsto u odnosu na 2021. godinu.
Cene stanova prošle godine kretale su se od 52.000 dinara po kvadratnom metru u Bujanovcu do 459.049 dinara u beogradskoj opštini Savski venac.
Opširnije
Pola miliona dinara za najskuplji kvadrat novogradnje u Srbiji
Prosečna cena stana novogradnje tokom prošle godine iznosila je 209.958 dinara, pokazuju zvanični podaci.
16.03.2023
Čeka li nas novi rast inflacije i cena stanova?
Nedelja pred nama doneće brojne statističke podatke relevantne za srpsku privredu, među kojima i stopu inflacije u februaru.
10.03.2023
Lista omiljenih gradova za luksuzan stan ili kuću najbogatijih
Njujork je najpopularnije mesto na svetu za superbogataše da poseduju imovinu, pokazuju podaci iz novog izveštaja Altrata.
11.03.2023
Amerikanci moraju biti bogatiji nego ikad da bi kupili prvu kuću
Situacija na američkom tržištu nekretnina malo je popustila nakon godina rastućih cena i haotičnih ratova nadmetanja.
05.03.2023
Stan – nemoguća misija za porodicu Nikolovski
Porodica Nikolovski već više od godine traži stan od 60 kvadratnih metara. Žive u Severnoj Makedoniji, ali priče poput njihove možemo slušati po celom regionu.
22.02.2023
S druge strane, prosečna bruto plata u Srbiji u januaru ove godine iznosila je 114.228 dinara bruto, dok je bez poreza i doprinosa (neto iznos) bila 82.769 dinara. To znači da su u januaru zaposleni kući odneli platu od oko 700 evra.
Kada se ukrste ovi podaci, proizilazi da je za stan u novogradnji od 57 kvadrata u prestonici Srbije potrebno izdvojiti 165 prosečnih srpskih plata - i to pod pretpostavkom da celu platu odvajate samo za tu svrhu. Drugim rečima, morali biste tom cilju da posvetite skoro 14 godina.
Beograd je poznat po visokim cenama, ali i na nivou cele države statistika je slična - takav prosečan stan bi zahtevao ulaganje od 13,2 godine rada.
Srpski grad u kome će vam trebati najmanje vremena da prikupite novac za prosečan stan u novogradnji je Zaječar, gde je za tako nešto potrebno 4,7 godina - skoro tri puta manje nego u Beogradu. Kvadratni metar u novogradnji u tom gradu je jedan od najjeftinijih u Srbiji, dok je u starogradnji najjeftiniji.
Zvaničnih podataka za novogradnju za Bor i Kikindu, gde su cene stanova takođe niske, nema, ali bi svakako imale potencijal da prestignu Zaječar. Recimo, ako se posmatraju stanovi u starogradnji, Bor ubedljivo vodi - stan možete kupiti za "samo" 3,2 godine (39 meseci). Prosečne plate u Boru su iznad republičkog proseka, čemu je doprinelo kinesko preuzimanje rudnika bakra. U januaru su prosečne plate u Boru izbile na sam vrh liste i pretekle čak i plate u Beogradu, što statistički gledano znači da je to grad u kojem je trenutno najlakše obezbediti sopstveni stambeni prostor.
Sve duže radimo za stan
Analiza kompanije Deloitte iz avgusta 2022. godine, u kojoj je mereno potrebno vreme za kupovinu stana računajući bruto zarade, pokazuje da je Srbija jedna od zemalja u Evropi gde je najteže priuštiti svoj stan za one koji žive od prosečne plate. Ta analiza računa koliko prosečnih godišnjih bruto plata je potrebno da bi se kupio stan u novogradnji od 70 kvadratnih metara.
Deloittovu listu predvodi Češka, gde je tada bilo potrebno 13,3 godišnjih plata, a zatim sledi Slovačka sa rezultatom 12,8. Posle Slovačke došla je Srbija, gde je za tako nešto bilo potrebno 11,5 godina rada.
Poređenja radi, kupci u Sloveniji, Mađarskoj, Hrvatskoj i Holandiji za kupovinu novog sopstvenog stana morali su da odvoje osam do deset bruto godišnjih plata. Da bi dobili takav stan, stanovnici Letonije, Poljske, Ujedinjenog Kraljevstva, Bosne i Hercegovine, Nemačke, Rumunije i Italije morali su da uštede od šest do osam bruto godišnjih plata.
Ako bi se gledalo koliko je potrebno prosečnih bruto plata da bi se kupio stan od 70 kvadratnih metara po prosečnim cenama u Srbiji u 2022. godini, računica pokazuje da je potrebno raditi 11,8 godina.