Dva državna objekta, Palata "Srbija" i SIV 3, imaju mogućnost da uštede veliku količinu energije korišćenjem geotermalnih resursa koji se nalaze ispod njih.
To su pokazali preliminarni rezultati Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), koji je sproveo istraživanje geotermalnih resursa na lokacijama ova dva državna objekta.
Najpre su iz UNDP-a u septembru saopštili da SIV 3 ima potencijal da se greje na toplu vodu, a zatim su nedavno potvrdili da tu mogućnost ima i Palata "Srbija".
Opširnije
Beograd leži na toploj vodi i krajnje je vreme da se na nju ogreje
Beograd, posebno Novi Beograd, poseduje veliki potencijal za zagrevanje objekata pomoću tople vode, a koja se u ovom delu grada nalazi na samo 30 metara ispod zemlje.
15.12.2022
Čekamo na daleki ruski gas, a vredan resurs je ispod nas
Geotermalna energija će u budućnosti zameniti fosilna goriva, kažu stručnjaci.
28.10.2022
Oaza geotermalne energije u Srbiji nedovoljno iskorišćena zbog politike
Kada je Gazprom postao većinski vlasnik NIS-a, u ruske ruke otišla je većina naftnih i gasnih polja, ali i geotermalne bušotine.
14.10.2022
"Preliminarni rezultati potvrđuju da postoji potencijal za primenu geotermalne energije koji može da zadovolji značajan deo energetskih potreba Palate 'Srbija'. Finansijska isplativost tog potencijala biće utvrđena kroz izradu Studija izvodljivosti", piše u saopštenju UNDP-a.
Iz ove međunarodne institucije kažu da su geotermalni potencijali na lokaciji Palate "Srbija" dovoljni da se pokriju energetske potrebe koje je zgrada imala za grejanje i hlađenje tokom 2019, 2020. i 2021. godine.
Studija izvodljivosti daće precizniju sliku energetskih potreba zgrade, mogućnosti iskorišćenja geotermalnog potencijala, kao i vrednost smanjenja emisije CO2.
Terenski radovi na istraživanju geotermalnih resursa, izvedeni od jula do oktobra 2022. godine, obuhvatali su istraživanje podzemnih voda i petrogeotermalnih resursa kao obnovljivih izvora energije, za potrebe grejanja i hlađenja prostorija i zagrevanja sanitarne potrošne tople vode.
Izvedena istraživanja su prvi korak u okviru energetske sanacije objekta Palata "Srbija", a sledi izrada Studije opravdanosti energetske sanacije zgrade koja će utvrditi obim, vrstu i način korišćenja sistema sa obnovljivim izvorima energije, nakon čega će se pristupiti izradi odgovarajuće projektno-tehničke dokumentacije. Takva procedura planirana je i za zgradu SIV-a 3.
Korišćenjem geotermalnih resursa za proizvodnju energije smanjila bi se potrošnja fosilnih goriva, a time i emisije CO2. Takođe, poboljšali bi se uslovi za rad zaposlenih i smanjili troškovi. Pored toga, odgovorilo bi se na sve veću potrebu za uvođenjem novih, lokalno raspoloživih i čistih izvora energije i doprinelo zelenoj tranziciji srpske privrede i društva.
Istraživanje je sprovedeno u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike, Upravom za zajedničke poslove republičkih organa i Razvojnom bankom Saveta Evrope (CEB). Ova istraživanja su početni korak u realizaciji višegodišnjeg programa "Energetska efikasnost u zgradama centralne vlasti", koji obuhvata 28 objekata, a vredan je 40 miliona evra.
Novi Beograd najperspektivnija lokacija za razvoj geotermalne energije
Prema istraživanjima Rudarsko-geološkog fakulteta, Novi Beograd je jedna od najperspektivnijih lokacija u Beogradu za razvoj geotermalne energije.
"Geotermalne vode su vrlo plitko, već na 30 do 40 metara i odlikuju se povišenom temperaturom", rekao je ranije za Bloomberg Adriju profesor Dejan Milenić. U zimskom periodu, usled efekta toplotnog ostrva, temperatura podzemnih voda je između 15 i 17 stepeni, izjavio je on.
Ovaj način grejanja je u Beogradu poslednjih godina u ekspanziji. Prema rečima profesora Milenića, od 5.000 objekata u Srbiji koji koriste geotermalnu energiju za zagrevanje, više od 1.000 se nalazi u Beogradu.
Neki od objekata koji koriste toplu vodu za zagrevanje jesu Ikea, Hotel Hilton, West 65, nekoliko vrtića na Novom Beogradu, stambena naselja kod Airport Cityja.
Profesor Milenić rekao je za naš medij da su i Beogradske elektrane raspisale tender da se na 18 toplana u Beogradu uradi detaljno istraživanje geotermalnih potencijala do 5.000 metara, odnosno temperature do 150 stepeni.
Taj tender, kako kaže, dobio je Rudarsko-geološki fakultet, koji će istražiti da li bi se neki geotermalni resurs mogao instalirati u sisteme daljinskog grejanja u Beogradu.
Postoji nekoliko načina zagrevanja objekata pomoću geotermalne energije
Jedan je direktno zagrevanje domova toplom vodom iz zemlje, ali to je moguće ako su temperature više od 30 stepeni, što zahteva dublje bušotine.
Drugi način je korišćenje geotermalne energije upotrebom toplotnih pumpi kada je temperatura resursa ispod 30 stepeni.
Upotreba toplotnih pumpi podrazumeva pored korišćenja hidrogeotermalne energije i mogućnost korišćenja petrogeotermalne energije suve stenske mase (geosonde).