Posle osam godina pregovora i 14 meseci od poslednjeg otvaranja nekog poglavlja u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom (EU), Evropska komisija je obavestila Ministarstvo privrede da su ispunjeni uslovi za početak pregovora o slobodnom kretanju robe.
Slobodno kretanje robe, inače poznato i kao Poglavlje 1, predstavlja srž ideje o EU, a u zakonodavnom smislu se smatra jednim od najzahtevnijih.
Srbija najveću robnu razmenu ostvaruje sa državama EU i zbog toga je zeleno svetlo za otvaranje ovog poglavlja istorijski trenutak za naš narod i državu, poručio je ministar Rade Basta i dodao da će biti deo pregovaračke grupe.
Opširnije
Srbija dobija 165 miliona evra pomoći od EU da se izbori sa krizom
Analitičari kažu da je verovatno da će poruka za Beograd biti da će dobiti novac ako Srbija bude napredovala u EU integracijama.
28.10.2022
Sporazum o slobodnoj trgovini sa UAE za tri meseca, kaže Brnabić
Sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata trebalo bi da bude potpisan u naredna tri meseca.
09.01.2023
Bosni i Hercegovini dodeljen kandidatski status EU
Šefovi država i vlada zemalja članica Evropske unije saglasili su se danas da Bosni i Hercegovini bude dodeljen status kandidata za članstvo u EU.
15.12.2022
Kosovo apliciralo za članstvo u Evropskoj uniji
Premijer Kosova Albin Kurti predao je u sredu aplikaciju Prištine češkom ministru za evropska pitanja Mikulášu Beku u Pragu.
15.12.2022
Bragonzi, EIB: EU će dodeliti milijardu evra državama Zapadog Balkana
Evropska unija najavila paket pomoći u saniranju posledica energetske krize i u tranziciji ka obnovljivim izvorima energije.
07.12.2022
Vučić o izveštaju EK: Srbija nazadovala samo u odnosu prema sankcijama Rusiji
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u sredu da je u velikoj meri saglasan sa onim što je napisano u godišnjem izveštaju Evropske komisije.
12.10.2022
Radom Pregovaračke grupe za slobodno kretanje robe rukovodi Ministarstvo privrede. To ministarstvo će započeti proceduru za usvajanje strateških dokumenata Vlade Srbije koja su merila za otvaranje poglavlja, a to su: strategije i akcioni plan za harmonizovanu oblast, akcioni plan za oblast motornih vozila i akcioni plan za neharmonizovanu oblast, navodi se u saopštenju.
Nakon usvajanja strateških dokumenata, Evropska komisija će pripremiti Nacrt izveštaja o ispunjavanju merila za otvaranje poglavlja koji će predstaviti Savetu EU, što će biti formalna potvrda EU da su ispunjena merila za otvaranje pregovora u ovom poglavlju.
"Ovo nije zapravo otvaranje poglavlja, već je Evropska komisija došla do zaključka da se poglavlje može otvoriti", kaže za Bloomberg Adriju Mihailo Gajić iz Libeka. On naglašava da je, na kraju krajeva, samo otvaranje poglavlja politička odluka i upozorava da odnosi EU i Srbije nisu naročito dobri trenutno zbog neuvođenja sankcija Rusiji od strane zvaničnog Beograda.
Na Savetu EU lako može da dođe do protivljenja neke članice otvaranju poglavlja, kaže Gajić.
Sličnog stava je i Dušan Protić, programski menadžer za unutrašnje tržište i konkurentnost u Centru za evropske politike i koordinator poglavlja 1 u Nacionalnom konventu o Evropskoj uniji, koji kaže da se ovim potezom samo otvara mogućnost.
"Ovim se otvaraju vrata za usvajanje pregovaračke pozicije za poglavlje 1 - i to je to", rekao je Protić, pojasnivši da je pozicija za poglavlje 3 otvorena u 2019.
Poglavlje o slobodnom kretanju robe čine tehnički propisi koji regulišu infrastrukturu kvaliteta. Tu spadaju standardizacija, akreditacija, metrologija, ocenjivanje usaglašenosti i tržišni nadzor.
U okviru ovog poglavlja se takođe nalazi i neharmonizovano područje koje predstavlja nacionalne propise država članica.
Iz ministarstva naglašavaju da će završetkom pregovora u ovoj oblasti biti obezbeđena potpuna usklađenost domaćih propisa sa evropskim zakonodavstvom koje se odnosi na proizvode. Samim tim, srpski proizvodi će biti spremni da uđu na zajedničko tržište EU.
Gajić dodaje da bi sama tehnička standardizacija sa robom iz EU mnogo značila srpskim izvoznicima koji sada moraju dva puta da plaćaju i obavljaju kontrolu kvaliteta: jednom za tržište Srbije, a jednom za tržište EU.
"Prvi korak je lak, pravila EU treba samo da se prepišu, a posebno lako je što na hrvatskom jeziku već postoje", napominje Gajić. On takođe kaže da je mnogo veći problem u standardizaciji proizvoda primena jer Srbija ima "slabe kapacitete javne uprave".
Značajnije pomeranje u klasteru 2 bila bi promena statusa u poglavlju 8 (koje se odnosi na konkurenciju), do koje može da dođe ako se EU složi da je Srbija ispunila merila u tom pogledu.
"Ako bi Evropska komisija prihvatila takvo stanovište, što nije verovatno u ovom trenutku, onda se javlja mogućnost da se otvori ceo klaster 2 do kraja ove godine", zaključio je Protić.
Srbija je poslednji put otvorila novo poglavlje sa EU sredinom decembra 2021. godine. Za poglavlje 1 eksplanatorni i bilateralni skining završeni su još 2014. godine.
(Ažurirano komentarima Mihaila Gajića i Dušana Protića kroz ceo tekst.)