Nakon što je oktobra 2022. omogućila poljoprivrednim proizvođačima da zbog izazova iz međunarodnog i domaćeg okruženja odlože plaćanje poljoprivrednih kredita za šest do 12 meseci, Narodna banka Srbije (NBS) u ovaj krug je uključila i dužnike koji se bave otkupom i skladištenjem voća. U saopštenju NBS posebno se pominje malina.
"Imajući u vidu da je utvrđeno da su u trenutnoj fazi poljoprivrednog ciklusa usled otežanih okolnosti, a naročito usled smanjene tražnje i nepovoljnih kretanja cene malina na međunarodnom tržištu, lica uključena u lanac proizvodnje i otkupa voća, odnosno malina u posebno nepovoljnom položaju, omogućen je reprogram obaveza dužnicima banke koji se bave otkupom i skladištenjem voća u hladnjači", navodi se u saopštenju objavljenom u utorak.
Isto kao i u oktobarskoj odluci, dužnici će u toku grejs perioda plaćati samo ugovorenu kamatu, a pravo na reprogram biće uskraćeno korisnicima koji na dan 31. maja 2022. kasne više od 90 dana sa uplatom bilo koje obaveze na koju se reprogram primenjuje.
"Usvajanjem ovog propisa, u saradnji s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Narodna banka Srbije iskazuje puno razumevanje otežanih okolnosti u kojima su se, pored poljoprivrednih proizvođača koji se bave proizvodnjom voća, našla i lica koja obezbeđuju realizaciju proizvodnje otkupom i skladištenjem voća u hladnjači", navodi se u saopštenju, gde se dodaje da se "na ovaj način ostvaruje se jedinstven pristup procesu proizvodnje i otkupa voća, odnosno malina u celini, sa ciljem da se trenutne okolnosti prevaziđu na optimalan način, kao i da se očuva baza za dalji razvoj ovog segmenta poljoprivrede".
Kako je prvobitno navedeno u odluci, zahtev za odobrenje reprograma može da podnese fizičko lice koje je nosilac komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, preduzetnik, zemljoradnička zadruga sa najmanje pet članova upisanih u registar gazdinstava, ili drugo pravno lice iz kategorije mikro ili malih pravnih lica.