Javni dug Republike Srbije, iskazan kao udeo u bruto domaćem proizvodu, ostao je nepromenjen na 53,7 odsto u oktobru, pokazuju podaci Ministarstva finansija, objavljeni u utorak.
Ovo je ujedno i najviši udeo javnog duga u BDP-u ove godine, a u avgustu je iznosio 53,4 odsto, pokazuju podaci. U apsolutnim iznosima, dug je u odnosu na prethodni mesec smanjen za 9,3 milijardi dinara.
Učešće javnog duga u stranoj valuti trenutno iznosi 74,5 odsto, a više od polovine duga je indeksirano u evrima. Učešće u dinarima iznosi 25,5 odsto, a 12,4 odsto duga je indeksirano u američkim dolarima.
Opširnije
Budžet za 2023. u senci ceha za energetske ispade
Većina ekonomista je pozdravila nova fiskalna pravila, neke olakšice za privredu, kao i plan o nivou kapitalnih izdataka za infrastrukturu.
05.12.2022
Niži deficit budžeta u 2023. uprkos visokim troškovima za energente
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Predlog zakona o budžetu za 2023. godinu.
17.11.2022
Skupština usvojila rebalans budžeta
Skupština Srbije usvojila je danas rebalans ovogodišnjeg državnog budžeta koji predviđa ukupne prihode i primanja od 1.709,5 milijardi dinara.
10.11.2022
"Tokom meseca oktobra otplaćene su obaveze u iznosu od 36,1 milijardi dinara. Najveći deo otplaćenih obaveza u oktobru odnosi se na zajam za budžetsku podršku Fonda za razvoj Abu Dabija u iznosu od 10,5 milijardi dinara", navodi se u izveštaju ministarstva.
Poverioci sa najvećim potraživanjima su (ako ne računamo državne obveznice u dinarima i evrima i evroobveznice) strane vlade, Export-Import Bank of China, i Međunarodna banka za obnovu i razvoj.
Suficit u budžetu
Ministarstvo je registrovalo suficit u republičkom budžetu kako u toku perioda od početka godine do oktobra, ali i u samom desetom mesecu.
U periodu do oktobra suficit je iznosio 25,4 milijardi dinara, sa prihodima od 1,382 biliona dinara i rashodima od 1,356 biliona dinara. U oktobru je zabeležen suficit republičkog budžeta od 15,6 milijardi dinara.
Prihodi u oktobru porasli su na 136,5 milijardi dinara, od čega najveći deo (120,8 milijardi dinara) otpada na poreska zahvatanja. Rashodi su bili manji u odnosu na septembar, pa su iznosili 120,9 milijardi dinara. Najveći deo rashoda otišao je na rashode na zaposlene i na kapitalne izdatke na koje je utrošeno 29,3 milijardi i 26,4 milijardi dinara.
Novi budžet donosi veće prihode
Zakon o budžetu, koji se trenutno nalazi u skupštinskoj proceduri, mogao bi da donese za 7,8 odsto veće prihode. Ako bi predlog zakona bio usvojen, budžetski prihodi bi bili uvećani za oko 134 milijarde dinara.
U strukturi ukupnih prihoda, poreski prihodi iznose 86,4 odsto, dok neporeski prihodi iznose 10,9 odsto ukupnih prihoda budžeta Srbije. Predlogom budžeta za 2023. godinu predviđeni su ukupni rashodi i izdaci u iznosu od 2.107,4 milijarde dinara. Planirani deficit budžeta je 264 milijarde dinara.
Budžet se zasniva na projektovanom ekonomskom rastu od 2,5 odsto, koji će se prvenstveno bazirati na rastu domaće privatne potrošnje, kao i na godišnjoj inflaciji od 11,1 odsto. Stopa rasta je u skladu sa projekcijama međunarodnih institucija, dok je stopa inflacije nešto viša, ali u skladu sa projekcijama Narodne banke (NBS).
- u saradnji sa Aleksandrom Nenadović