Javni dug Srbije porastao je treći mesec uzastopce, pokazuju podaci Ministarstva finansija Republike Srbije. Zaduženje je poraslo i kada se posmatra ukupan iznos i kada se on uporedi sa projektovanim godišnjim bruto domaćim proizvodom, pokazuju podaci objavljeni u sredu.
Javni dug u avgustu je tako iznosio 32,24 milijarde evra, odnosno 53,4 odsto bruto domaćeg proizvoda, pokazuju podaci ministarstva.
Kako se navodi u poslednjem izdanju Kvartalnog monitora Ekonomskog fakulteta, takvo kretanje se može objasniti i visokom stopom inflacije.
Opširnije
Zadužite se što pre i to sa fiksnom kamatnom stopom
Glavno pitanje će biti koliko će države regiona moći da se zaduže, kaže Slavko Carić.
19.09.2022
Milijarda od UAE nije dovoljna, Srbija mora još da se zaduži
Sledi zaduživanje, ali pitanje je gde, kod koga i pod kojim uslovima
14.09.2022
"Javni dug u odnosu na BDP stagnira jer se država uglavnom zadužuje u evrima, a BDP raste usled inflacije i realnog rasta", navodi se u izveštaju.
Od početka godine suficit, u avgustu veći rashodi
Ministarstvo je registrovalo suficit u republičkom budžetu ako se posmatra period od početka godine do avgusta, ali je u samom osmom mesecu zabeležen deficit.
U periodu do avgusta suficit je iznosio oko 500 miliona dinara, sa prihodima od 1.111,8 milijardi dinara i rashodima od 1.111,4 milijarde dinara. U avgustu je zabeležen deficit republičkog budžeta od 0,7 milijardi dinara.
Prihodi u avgustu smanjeni su na 119 milijardi dinara, od čega najveći deo (105,9 milijardi dinara) otpada na poreska zahvatanja. Rashodi su takođe bili manji u odnosu na jul, pa su iznosili 119,7 milijardi dinara.
Po proceni ministarstva, bruto domaći proizvod Srbije će u 2022. godini porasti za tri odsto.
Kako je za Bloomberg Adriju ranije rekao saradnik Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije Vladimir Gligorov, izazovi koji se nalaze pred Srbijom prevazilaze monetarnu i fiskalnu politiku.
"Dodatno bi trebalo računati sa povećanim rizikom koji nije monetarne prirode, a nije ni samo u vezi sa fiskalnom politikom, već je političke prirode. To, je, da ponovim, ključni kanal, jer je egzogeni uticaj na monetarnu i fiskalnu politiku. Tako da sve zavisi od rizičnosti na deviznom tržištu", navodi Gligorov.
Budžet konsolidovane države ne pokazuje celu sliku
Na opasnost od pogoršanja ukazuje se i u poslednjem izdanju kvartalnog izveštaja, gde se navodi da bi gore međunarodne okolnosti dovele do negativnog privrednog rasta u poslednjem kvartalu ove godine.
U saopštenju se takođe navodi da statistički podaci za konsolidovani budžet države ne uključuje troškove pozajmica energetskim kompanijama.
"Država je u prvih sedam meseci javnim preduzećima iz oblasti energetike uplatila 105,6 milijardi dinara, ali su za sada ove uplate knjižene kao pozajmice, a ne kao trošak države", navodi se u izveštaju uz napomenu da je procena da "najveći deo sredstava koji je uplaćen javnim preduzećima neće biti vraćen, što znači da će se pretvoriti u rashode države".