Promet robe u maloprodaji je u Srbiji u avgustu porastao, kako u stalnim, tako i u realnim cenama, pokazuje izveštaj Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Posmatrano u tekućim cenama, obim prometa u maloprodajnim objektima je u avgustu porastao za 22,1 odsto na međugodišnjem nivou. Podaci pokazuju i da je taj indeks u poslednjih 10 meseci samo jednom (u januaru 2022) uvećan za manje od 20 odsto.
U stalnim cenama, koje se dobijaju deflacioniranjem indeksa, rast u maloprodaji je iznosio 4,6 odsto. Nakon što je dostigao uvećanje od 18,8 odsto u martu ove godine, rast prometa u maloprodaji u stalnim cenama počeo je da se usporava, a u poslednja tri meseca kreće se oko 4,5 odsto.
U odnosu na prethodni mesec, promet u maloprodaji je, nakon tri meseca blagog rasta, pao za 0,4 odsto u stalnim cenama, dok je u tekućim cenama ostao gotovo nepromenjen, uvećavši se za 0,1 odsto. Mesečni pad u tekućim cenama je poslednji put registrovan u januaru.
Posmatrano po kategorijama, hrana, piće i duvan, kao i neprehrambeni proizvodi i motorna goriva - svi su zabeležili rast prodaje na godišnjem nivou, kako u tekućim, tako i u stalnim cenama, a najviše je porastao obim prodaje motornog goriva (12,3 odsto u stalnim, odnosno 35,8 odsto u tekućim cenama).
Ranije u toku dana, Vlada Republike Srbije usvojila je uredbu kojom se ukida gornja granica maloprodajne cene mleka sa 2,8 odsto mlečne masti, dok je maksimalna cena kilogramskog pakovanja kristal šećera povećana na 110 dinara. Maksimalna cena svežeg pilećeg mesa podignuta je na 319 dinara po kilogramu.
Više cene šećera bile su potrebne zbog rasta cena inputa i energenata i kako bi se pomoglo proizvođačima da se pripreme za setvu, dok je cena piletine povećana zbog viših cena stočne hrane, objasnili su iz Vlade.
U kabinetu su takođe produžili važenje uredbe kojom se ograničava cena naftnih derivata do 31. oktobra.