Nova uredba Vlade Srbije ukinula je fiksnu cenu UHT mleka od 2,8 odsto mlečne masti, što će omogućiti dalji rast cena u trenutku kada je potrošačka korpa sve skuplja.
Uprkos odmrzavanju cene, ostaće na snazi zabrana uvoza i izvoza do 31. oktobra, a marža na sva UHT mleka će biti ograničena na 10 odsto. Trgovačka marža je poslednjom uredbom, kada je određeno da cena UHT mleka od 2,8 odsto masti mora da košta najviše 128,99 dinara, ograničena na pet odsto. Pre te odluke bila je 12 odsto, tako da je ograničenje marže od petka i dalje niže od onoga šta su trgovci navikli.
"Ova mera će sprečiti moguću štetu po privredu i građane, a izmene su donete u cilju ublažavanja posledica i sprečavanja kritične nestašice mleka i proizvoda od mleka, usled povećanog izvoza i potrebe stanovništva za povećanim snabdevanjem prouzrokovanim krizom na svetskom tržištu", navela je Vlada Srbije u saopštenju.
Opširnije
Prazni rafovi za mleko dokaz da regulacija cene nije rešenje
Problemi sa stočnom hranom, sušom i povećanim troškovima posrednika između proizvođača mleka i kupaca naterali su Vladu Srbije da uredbama ograniči cene te namirnice.
07.09.2022
Suša i 700.000 litara mleka manje doveli do nestašica
Zadnje dve-tri godine u Srbiji opada proizvodnja mleka za nekih 250 miliona litara godišnje, što je uzrokovao manji broj životinja koje proizvode mleko, rekao je Nenad Budimović, sekretar Udruženja za stočarstvo u PKS.
06.09.2022
Saznajemo: Poskupelo mleko, Vlada zabranila izvoz
UHT mleko sa 2,8 posto mlečne masti od danas će koštati 128,99 dinara, maksimalna marža za sve vrste UHT mleka pet odsto.
06.09.2022
Najnovijim merama promenjene su i najviše cene šećera i svežeg pilećeg mesa koji će sada koštati najviše 109,99 dinara, tj. 319 dinara. Veće cene šećera bile su potrebne zbog "rasta cena inputa i energenata" i kako bi se pomoglo proizvođačima da se pripreme za setvu, dok je cena piletine povećana zbog viših cena stočne hrane, objasnili su iz Vlade.
Do 31. oktobra se produžava uredba o ograničenju cena naftnih derivate i ukida se odluka o zabrani izvoza dizela.
Međutim, iz Vlade Srbije u naglasili da korekcija cena neće značajno uticati na životni standard građana i da bi u ovom trenutku veći problem bila nestašica tih proizvoda.
Vlada Srbije već skoro godinu dana ograničava cene osnovnih životnih namirnicama u pokušaju borbe sa inflacijom koju Narodna banka Srbije (NBS) objašnjava kao pretežno uvezenu.
Inflacija u Srbiji iznosila je 13,2 odsto u avgustu, a ekonomisti očekuju još jači iznos u septembru. Istog meseca, potrošačke cene u evrozoni porasle su za 9,1 odsto, ali uprkos potezima Evropske centralne banke, cene ne miruju te je ove nedelje objavljeno da je u Nemačkoj inflacija prvi put dostigla dvocifreni broj od uvođenja evra.
Kao posledicu pada kupovne moći na celom kontinentu, u Srbiji je zabeležen najniži realni rast plata od 2018. godine u avgustu te će novo povećanje cena mleka dodatno opteretiti potrošače.
Ostaje da se vidi da li će sa novom cenom opet biti puni rafovi sa mlekom u Srbiji, ali mlekari već neko vreme upozoravaju na lošu situaciju u industriji.
"Godinama smo ukazivali na to da će doći do smanjenja proizvodnje mleka, ali se ove godine situacija iskomplikovala zbog dugotrajne suše i visokih temperatura", rekao je za Bloomberg Adria TV Nenad Budimović, sekretar Udruženja za stočarstvo u PKS posle prošlog povećanja cene uredbom.