Kriza u evropskoj auto-industriji vlada već neko vreme, a sve je izvesnije da će se ona preliti i na Srbiju, jer je celokupan sektor dobavljača vezan za to tržište, a prvenstveno za Nemačku, nalazi kod nas.
Zbog celokupne situacije na ovom tržištu, nemački proizvođač komponenti za električne motore ZF Group rešio je da preseli proizvodnju mikroprekidača iz Srbije. Oni su odlučili da celokupna proizvodnja mikroprekidača na nivou grupacije bude objedinjena u Kini.
Srbija u narednom periodu ima velike planove na svim poljima, pa je kod evropskih institucija kandidovala infrastrukturne i energetske projekte u vrednosti od oko 4,5 milijardi evra. Lista projekata nalazi se u Reformskoj agendi, a da bismo pare dobili, moraćemo da sprovedemo određene reforme.
Povećanje broja stranih radnika kod nas ne prestaje, pa će prema projekcijama Srbija 2024. godinu završiti sa preko 70.000 izdatih radnih dozvola. Najveći deficit radne snage vlada u građevinarstvu, ugostiteljstvu, poljoprivredi i saobraćaju.
U nastavku pročitajte pet stvari koje bi trebalo da znate danas.
Kriza u nemačkoj industriji nagriza Srbiju
Nemačke investicije u Srbiji ove godine su značajno opale, poslednji zvanični podaci pokazuju slabljenje izvoza Srbije u domenu automobilske industrije, a dobavljačima se prihodi polako tanje.
Neke firme koje posluju u toj grani već seku troškove, a serijska proizvodnja električne "fiat grande pande" nikako da počne, iako je trebalo prema ranijim najavama. Povrh toga, zbog povoljnijih tržišnih uslova u Kini, srpska industrija ostaće i bez dela proizvodnje nemačkog proizvođača komponenti za električne motore ZF Group. Sprovođenje strateške odluke dolazi nakon što se kineski uticaj već osetio u Srbiji, budući da je njihova kompanija Luxshare preuzela nekada nemački Leoni koji ovde ima četiri fabrike. Šta o potezu ZF Groupa kaže Milan Grujić, direktor ZF u Srbiji, pročitajte na LINKU.
Srbija od EU traži 4,5 milijardi evra za energetiku i pruge
Srbiji je u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan odobreno 1,58 milijardi evra i taj novac biće nam na raspolaganju do kraja 2027. godine, a uslov je da ostvarimo sve što je predviđeno u odobrenoj Reformskoj agendi.
U ovoj agendi nalazi se i indikativna lista projekata koji će biti predloženi za finansiranje iz Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF), a oni iz oblasti energetike i transportne politike vrede više od 4,5 milijardi evra. Jedan od najvrednijih projekata na ovaj listi je rekonstrukcija i modernizacija železničke pruge Valjevo - Vrbnica - granica sa Crnom Gorom, a za njegovu realizaciju biće potrebno 1,34 milijarde evra. A koji se to još projekti nalaze na listi, saznajte klikom na sledeći LINK.
Ekspanzija stranih radnika u Srbiji
Ekspanzija stranih radnika u Srbiji traje već neko vreme. Broj od 52.000 dozvola za rad stranim državljanima, koliko je izdato prošle godine, već je premašen.
Nacionalna služba za zapošljavanje Srbije (NZS) izdala je od početka godine do sredine oktobra skoro 17.000 dozvola za rad stranim državljanima. Preko portala za strance, koji radi od 1. februara ove godine, zaključno sa 30. novembrom, dodeljeno 34.146 jedinstvenih dozvola za privremeni boravak i rad stranih državljana.
Prema projekcijama, Srbija će 2024. godinu završiti sa preko 70.000 izdatih radnih dozvola. A ni na broj od 100.000 stranih radnika, koji je Hrvatska već prebacila, verovatno nećemo dugo čekati.
Bolja energetska sigurnost u regionu moguća uz bolju saradnju
Zemlje Adria regiona suočavaju se sa izazovom kako da obezbede stabilno i dugoročno snabdevanje gasom, kome je cena zbog hladnog vremena od početka novembra skočila za oko 20 odsto.
Ovo je prva zima da će se Srbija snabdevati i gasom iz Azerbejdžana i dobićemo milion kubnih metara. Uz postojećih šest miliona iz Rusije, Srbija bi trebalo da dobije još tri miliona dnevno, i to do marta iduće godine. Pored Srbije, od ruskog gasa zavisi i Bosna i Hercegovina, dok je Hrvatska postala jedna od retkih članica Evropske unije za koju se može reći kako je, barem što se gasa tiče, energetski samostalna.
Države Adria regiona nisu integrisane po pitanju skladištenja gasa i tranzitnih puteva i to je jedna od otežavajućih okolnosti za sve zemlje. Međutim, stručnjaci navode da bi potencijalna saradnja bila dobra za sve.
Sledi...
Evrozona će objaviti podatke o maloprodaji, dok će Nemačka dati najnovije podatke o fabričkim porudžbinama.
Danas bi trebalo da se održi sastanak Saveta bezbednosti UN o Siriji.
Elon Musk s republikanskim poslanicima Kongresa SAD počinje razgovore o smanjenju potrošnje savezne vlasti za šta će on biti zadužen u budućoj administraciji predsednika Donalda Trumpa.
Na našem portalu danas čitajte o tome zašto dolar jača, a evro pada. Donosimo vam i priču o najpopularnijim kripto-menjačnicama u regionu, a nešto više možete saznati i o izmenama Zakona o NBS kojim je precizirano da centralna banka ima pravo preče kupovine zlata.