U slučaju da dođe do prekida dotoka prirodnog gasa iz Rusije, evrozona će ući u recesiju sledeće godine, rekla je predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde.
U takozvanom neutralnom scenariju, privreda evrozone će ostvariti rast od 0,9 odsto sledeće godine, ali će u "gorem scenariju" privreda evrozone ući u recesiju, a bruto domaći proizvod će se na godišnjem nivou smanjiti za 0,9 odsto.
BDP evrozone će u prvom slučaju rasti 3,1 odsto, dok će se u slučaju pogoršanja situacije povećati za 2,9 odsto. Projekcija rasta BDP za 2024. godinu ista je u oba slučaja i iznosi 1,9 odsto.
Opširnije
ECB prvi put od 1999. podigla kamatne stope za 75 bp
ECB je ovim potezom nastavila da sledi stope ostalih velikih centralnih banaka koje su pre nje počele da podižu kamatne stope.
08.09.2022
'Lepljiva' inflacija rizik za dodatno povećanje kamatnih stopa
Naredna povećanja će zavisiti od postavki politike glavne centralne banke i svetske ekonomije
08.09.2022
NBS se vratila podizanju stopa od 50 bp zbog inflacije van kontrole
NBS preduzima i druge restriktivne mere, navodi se u izveštaju.
08.09.2022
Ranije u toku dana, ECB je prvi put od 1999. godine podigla kamatne stope za 75 baznih poena. Tri ključne kamatne stope sada iznose 0,75 odsto, 1,25 odsto i 1,5 odsto.
Pre ECB, Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država su na dve uzastopne sednice usvojile podizanje kamatnih stopa od tri četvrtine procentnog poena. Banka Engleske (BoE) početkom avgusta je kamatnu stopu zbog visoke stope inflacije povećala za 50 baznih poena na 1,75 odsto.
I dalje se ne vidi kraj podizanju kamatnih stopa
Lagarde nije želela da govori o tempu kojim će ECB podizati cenu zaduživanja. Insistirajući na tvrdnji da će ekonomski podaci diktirati dalje korake, Lagarde je na pitanja novinara o sledećem sastanku Izvršnog odbora odgovarala samo da će se odluke donositi od sastanka do sastanka.
Pored toga, predsednica ECB je saopštila i da ne postoji konsenzus o nivou na koji bi kamatne stope trebalo da budu podignute kako bi se inflacija svela na poželjnu meru.
Još uvek nije jasno koliko će trajati put ka "neutralnim kamatnim stopama", što je naziv koji centralni bankari koriste da bi opisali nivo do kojeg kamatne stope treba da dođu da bi cene ponovo bile pod kontrolom. Lagarde je rekla da će za postizanje tog nivoa biti potrebno "više od dva, ali manje od pet sastanaka".