Francuska inflacija usporila je više nego što je očekivano u odnosu na rekordni nivo koji je dostigla, čime je ublažila pritisak na Evropsku centralnu banku, u trenutku kada su sve veći apeli za agresivnijom politikom.
Potrošačke cene druge ekonomije po veličini u evrozoni, povećale su se za 6,5 odsto u odnosu na avgust prošle godine, u poređenju sa 6,8 odsto u julu. To ukazuje na veće povećanje od medijalne procene ekonomista koji su učestvovali u Bloombergovoj anketi od 6,7 odsto.
Malo slabiji porast cena energije smanjio je stopu inflacije, čak i dok su cene usluga rasle istim tempom kao i prošlog meseca, a povećali su se i troškovi prehrambenih i gotovih proizvoda.
Iako političari ECB zbog ovih podataka mogu da osete olakšanje, sada će u fokusu biti izveštaj o inflaciji u 19 članica evrozone, koji bi trebalo da bude objavljen u 11 časova po briselskom vremenu. Očekuje se da će izveštaj pokazati još jedan rekord, a podaci koje je u utorak objavila Nemačka, najveća evropska ekonomija, pokazuju sličnu tendenciju.
Takva situacija je podstakla neke zvaničnike ECB da na sastanku sledeće nedelje povećaju kamatnu stopu za 75 baznih poena, nakon julskog povećanja za pola procentnog poena. Drugi su obrazriviji, poput glavnog ekonomiste ECB Philipa Lanea, koji se zalaže za postepeno povećanje, kako bi domaćinstva i kompanije mogle da se prilagode.
Uporan pritisak cena u Francuskoj zadaje glavobolje vladi, koja je već potrošila na desetine milijardi evra kako bi ublažila udar na domaćinstva, jer se prvobitno očekivalo da će rast cena energije biti privremen.
Uz ograničenje cena struje i prirodnog gasa koje je produženo do kraja ove godine, Francuska želi da uvede mere kako bi pomogla firmama da se oporave od povećanih računa.
Izveštaj od jula pokazao je da domaćinstva već prestaju da troše novac zbog porasta cena. Potrošnja je opala za 0,8 odsto u odnosu na jun, što je više u odnosu na 0,2 odsto koji su očekivali ekonomisti.