Lloyd Blankfein, viši predsednik investicione banke Goldman Sachs, pozvao je kompaniju i potrošače da se pripreme za recesiju u SAD, komentarišući da za nju postoji "izrazito visok rizik".
"Da sam na čelu velike kompanije, dobro bih se spremio za nju“, rekao je Blankfein u nedelju u gostovanju na televiziji CBS. "I da sam potrošač, bio bih pripremljen.“
Recesija nije uklesana u kamen i postoji uski put kojim se ona može izbeći, istakao je on. Federalne rezerve imaju vrlo moćne alate za smirivanje inflacije i na nju dobro odgovaraju, rekao je bivši glavni izvršni direktor Goldmana.
Uz visoke cene goriva i manjak hrane za bebe kao realne indikatore nervoze Amerikanaca, poverenje potrošača u SAD-u se početkom maja spustilo na najniži nivo od 2011. godine. Maloprodajne cene su u aprilu bile 8,3 odsto više nego godinu dana pre, što je nešto niži skok nego u martu, ali još uvek na najvišim nivoima u poslednjih nekoliko decenija.
Blankfein je dao izjavu istog dana kada su i analitičari banke srezali prognozu američkog privrednog rasta za ovu i iduću godinu, uzevši u obzir nedavni haos na finansijskim tržištima.
Goldmanov tim analitičara, koji vodi Jan Hatzius, sada očekuje da će se američki BDP ove godine povećati za 2,4 odsto, dok su ranije očekivali rast od 2,6 odsto. Svoju prognozu za 2023. srezali su sa 2,2 na 1,6 odsto.
U prognozi su taj trend opisali kao neophodno usporavanje rasta kako bi se ublažio rast plata i smanjila inflacija prema ciljanom nivou od dva odsto kojoj teže Federalne rezerve. Mada bi usporavanje trebalo da smanji zaposlenost, u Goldmanu se optimistično nadaju da se nagli skok nezaposlenosti može izbeći.
Blankfein je rekao da, iako bi deo inflacije mogao "nestati" dovođenjem svetskih lanaca snabdevanja u red i ublažavanjem ograničenja u Kini zbog kovida 19, "neke druge stvari su malo dugotrajnije, poput cene energenata".
Amerikanci su dugo profitirali od globalizacije kroz jeftinu robu i usluga zahvaljujući jeftinoj radnoj snazi u inostranstvu, objasnio je.
"Koliko nam je ugodno da se sada oslanjamo na lance slabdevanja koji nisu unutar granica Sjedinjenih Država i koje ne možemo da kontrolišemo?", upitao je Blankfein. "Jesmo li zadovoljni time što nam svi poluprovodnici dolaze s Tajvana koji je pod pritiskom Kine?"