U danu kada je Narodna banka Srbije povećala referentnu kamatnu stopu na dva odsto kako bi smanjila pregrejanu inflaciju koja se dodatno ubrzala u aprilu, ministar finansija Siniša Mali najavio je projekciju privrednog rasta za drugi kvartal.
Prema njegovim rečima, očekivani rast srpskog BDP-a u drugom kvartalu ove godine je 3,7 odsto, što je usporavanje u odnosu na prvo tromesečje, u kom je zabeležen rast od 4,3 odsto.
Ocenio je da su ekonomski rezultati koje Srbija postiže odlični, jer bez obzira na ogromne potrese na svetskom nivou, ne staju investicije i ne staje razvoj zemlje.
"Treću godinu zaredom traje ekonomska kriza, a mi smo u prvom kvartalu ostvarili rast od 4,3 odsto, a u drugom kvartalu očekujemo rast od 3,7 odsto. Pogledajte najrazvijenije zemlje koje se suočavaju i sa recesijom, nestašicom novca, velikim otpuštanjima, nestašicom hrane. U Srbiji nemate taj scenario. Naš cilj je da u naredne četiri godine imamo prosečnu platu od 1.000 evra i prosečnu penziju od 500 evra, da naša zemlja bude umrežena auto-putevima...", rekao je Mali, navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.
EBRD zadržala prognozu za Srbiju i upozorila na izloženost Rusiji
Ministar finansija je napomenuo da je i pored velikih ulaganja države, kao i ogromne pomoći i privredi i građanima, udeo javnog duga trenutno 51,7 odsto, što je daleko od nivoa koji propisuje Mastriht.
Srbija vratila 1,5 milijardi evra starog duga
Ministar je kazao da je Srbija jedinstvena u Evropi jer ima dovoljne rezerve brašna, pšenice, kukuruza, ulja i svega ostalog, čak i za godinu ili dve dana.
"Inače, za prva tri meseca ove godine imamo 72 milijarde dinara deficit u budžetu, što je mnogo bolji rezultat, pošto smo planirali deficit od 82 milijarde, a isplatili smo ogromnu pomoć. Uz sve to, vratili smo i 188 milijardi dinara, odnosno milijardu i po evra starih dugova u prvom kvartalu", naveo je Mali.
Svetska banka: Očekuje se niži rast Srbije, mogući izdaci za preduzeća
"Reč je o reformama, poput e-faktura, e-fiskalizacije, e-otpremnica. To pravi transparentniji, bolji, atraktivniji privredni ambijent, dolaze investitori i mi i dalje rastemo. Nije lako, ne možemo da kažemo da nema problema. Ima ih, sukob u Ukrajini ne pomaže, rastu cene energenata, ali bih napomenuo da cena struje za građane u našoj zemlji nije porasla, cena za gas se nije promenila. Dakle, država pokušava da na sebe ponovo preuzme najveći teret, a gledaćemo i kako da pomognemo i u budućnosti, kako bismo što više zaštitili naše građane", kazao je Mali.