Ekonomije Italije i Španije rasle su brže nego što su analitičari očekivali krajem 2023. godine, a Francuska i evrozona izbegle su recesiju.
Nemačka je očekivano ostala slaba tačka evropske privrede. Nemački bruto domaći proizvod (BDP) pao je za 0,3 odsto između oktobra i decembra, što odgovara preliminarnim podacima objavljenim pre dve nedelje.
Francuska je za dlaku izbegla recesiju u drugoj polovini 2023. pošto je izvoz kompenzovao slabiju domaću tražnju. BDP u drugoj po veličini ekonomiji u regionu stagnirao je u četvrtom tromesečju pošto su i investiciona potrošnja i potrošnja domaćinstava opali. Ovo je u skladu sa anketom koju je među analitičarima sproveo Bloomberg. Zavod za statistiku Insee revidirao je svoju procenu za treći kvartal na stagnaciju, nakon što je prethodna procena ukazivala na pad od 0,1 odsto.
Opširnije
Francuska izbegla recesiju, BDP stagnirao u četvrtom kvartalu
Francuska je za dlaku izbegla recesiju u drugoj polovini 2023. pošto je izvoz izbalansirao slabiju domaću tražnju.
30.01.2024
Kazimir: ECB će pre smanjivati stope u junu nego u aprilu
ECB je prošle nedelje po treći put cene zaduživanja ostavila na dosadašnjim procentima.
29.01.2024
ECB opet nije menjala stope, i još uvek nije jasnije kada će
Ovakve kamatne stope su na snazi od septembra i najviše su od osnivanja evrozone.
25.01.2024
Nemačka nije bolesnik Evrope, samo joj treba šolja kafe
Alternativa za Nemačku (AfD), stranka ekstremne desnice, sada ima veću podršku nego bilo koja druga članica vladajućeg političkog saveza.
19.01.2024
U celoj prošloj godini francuska privreda je porasla za 0,9 odsto. Ovo je ceo procentni poen i po manje od francuskog privrednog rasta u 2022. godini. U Francuskoj se ove godine ne očekuje brz oporavak privrede, jer se proizvođači tek polako vraćaju na stare načine nesmetane proizvodnje nakon duge krize.
Eleonora Mavroeidi, Bloomberg Economics: "Francuska privreda je stagnirala u četvrtom kvartalu, ali je domaća tražnja usporila - kako u potrošnji domaćinstava i investicijama, tako i u poslovnim investicijama. Sve u svemu, to pokazuje da je privreda i dalje u teškom stanju zbog teških uslova finansiranja. Ovo takođe povećava neke skromne negativne rizike za našu prognozu da će se rast povećati u prvom kvartalu 24. godine."
Francuska je otpočela maratonski dan objavljivanja statističkih pokazatelja o kretanju BDP-a u evrozoni, koji je Eurostat zaključio objavom da je evrozona zabeležila rast od 0,1 odsto. Analitičari su očekivali da da evrozona ponovo uđe u recesiju. Oni su, međutim, i rekli da bi recesija mogla biti plitka i da ona neće biti dovoljna da Evropska centralna banka (ECB) ubrza snižavanje kamatnih stopa.
U trećem kvartalu prošle godine evrozona je pala za 0,1 odsto u odnosu na prethodni kvartal, dok je u celoj Evropskoj uniji privreda stagnirala.
Očekivanja je premašila Španija, koja je u poslednjem kvartalu prošle godine zabeležila privredni rast od 0,6 odsto, uglavnom na račun pojačane domaće potrošnje. Kao rezultat toga, bruto domaći proizvod Španije je skočio za 2,5 odsto u celoj prošloj godini.
Ova zemlja je nedavno bila među najvećim evropskim zemljama sa najboljim učinkom, ali je ona tokom pandemije zabeležila i veći pad. Vlada želi da polako ukine paket mera pomoći koji je uveden nakon početka rata u Ukrajini, zbog čega su troškovi energije porasli. Produžila je većinu ovih mera do 2024. kako bi nastavila da podržava ekonomiju.
Inflacija u Španiji je neočekivano porasla na 3,5 odsto u januaru, znatno ispred prognoze analitičara koje je anketirao Bloomberg (tri odsto).
Austrija izašla iz recesije
U međuvremenu, Austrija je izašla iz šestomesečne recesije u četvrtom kvartalu prošle godine, pošto je njen bruto domaći proizvod porastao za 0,2 odsto. Austrijska privreda je u čitavoj godini smanjena za 0,7 odsto. „Domaća privreda se stabilizovala na kraju godine, ali na niskom nivou“, propratio je objavljivanje ekonomskih pokazatelja Institut Wifo, koji priprema statističke podatke za austrijsku vladu.
U međuvremenu, Litvanija je u poslednjem kvartalu prošle godine zabeležila pad bruto domaćeg proizvoda od 0,3 odsto, nakon što je u trećem kvartalu stagnirala zbog problema u industriji, trgovini i transportu. U Litvaniji imaju najbolji potrošački sentiment u Evropi, dok je inflacija pala na nešto više od jedan odsto.
(Dopunjeno najnovijim informacijama.)