Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde izjavila je da bi držanje depozitne kamatne stope na sadašnjih četiri odsto trebalo da bude dovoljno za obuzdavanje inflacije, ali je i dodala da će zvaničnici razmotriti ponovno dizanje kamatne stope ako zatreba.
Na poslednjem sastanku ECB na kom se odlučivalo o monetarnoj politici doneta je odluka da se stope zadrže na istim nivoima.
"Ako nivo na kom smo sada zadržimo dovoljno dugo, o čemu se može raspravljati, to će značajno doprineti spuštanju inflacije prema ciljanih dva odsto. Ako se pojave novi veći šokovi, u zavisno od njihove prirode, morali bismo ponovno razmotriti taj stav", poručila je Lagarde na skupu koji je organizovao Financial Times.
Opširnije
MMF: Evropu čeka meko sletanje, visoke stope i dalje potrebne
Rast BDP-a u širem regionu usporiće na 1,3 odsto u 2023. godini.
08.11.2023
Firme u evrozoni premeštaju poslovanje zbog geopolitike
Velike korporacije u evrozoni sve aktivnije premeštaju proizvodnju širom sveta kako geopolitički rizici rastu.
06.11.2023
Blagi rast nezaposlenosti u evrozoni u septembru
Sezonski prilagođena stopa nezaposlenosti u evrozoni u septembru 2023. iznosila je 6,5 odsto
03.11.2023
Inflacija u evrozoni na najnižem nivou u dve godine, ali i BDP pada
Inflacija u evrozoni pala je na najniži nivo u više od dve godine pošto se ekonomija smanjila.
31.10.2023
Novi podaci pokazuju da je oktobarska inflacija u evrozoni usporila na 2,9 odsto, što je najniža godišnja stopa u poslednje dve godine. Sukob na Bliskom istoku može ponovo pogurati cenu nafte naviše i to sada zvaničnici pomno prate.
"Moramo pažljivo pratiti kako se kreću cene energije. Ne smemo ovaj respektabilni iznos od 2,9 odsto uzeti zdravo za gotovo kao dostignuće na duži rok", rekla je Lagarde.
Na pitanje o ubrzanju kvantitativnog stezanja rekla je da neće biti direktne prodaje duga i da će u nekom trenutku morati da se razgovara o pitanju reinvestiranja u okviru pandemijskog progama otkupa obveznica.
To je područje u kojem se monetarna politika ECB preklapa s nacionalnim fiskalnim politikama. Stara pravila o ograničavanju budžetskog deficita na tri odsto bruto domaćeg proizvoda ponovo se vraćaju na scenu od prvog januara 2024. ako se u međuvremenu zemlje članice Evropske unije ne dogovore o novim pravilima upravljanja deficitom i javnim dugom.
Lagarde je rekla da je donekle ohrabrena napretkom u tim razgovorima, ali i napomenula da je dogovor oko tog pitanja ključan, i da joj dosadašnji izostanak dogovora stvara tenziju.