Porudžbine fabrika u Nemačkoj neočekivano su porasle u maju, uprkos uticaju neograničene inflacije i neizvesnosti izazvane ruskim ratom u Ukrajini.
Potražnja je porasla za 0,1 odsto u odnosu na prethodni mesec, što se poredi sa procenom ekonomista od 0,5 odsto. Velike porudžbine su najzaslužnije za rast, a ako se one isključe, porudžbine su pale za 0,9 odsto, navodi se u saopštenju nemačkog zavoda za statistiku u sredu.
"Višak potražnje je verovatno posledica kontinuiranog akutnog nedostatka intermedijarnih proizvoda", saopštila je kancelarija za statistiku. "Preduzećima je i dalje teško da ispune porudžbine jer su lanci snabdevanja prekinuti zbog rata u Ukrajini i i dalje postoje distorzije koje su uzrokovane krizom kovida 19."
Opširnije
Nemačka razmatra opcije u slučaju prekida isporuke gasa
Ugrožene su fabrike koje nisu spojene na mešovitu mrežu.
03.07.2022
Dve najveće evropske ekonomije znatno usporavaju
Ekonomski rast Nemačke i Francuske znatno je usporen zbog nedostatka tražnje.
23.06.2022
Optimizam u Nemačkoj privredi opada, energenti glavna briga
Indeks Ifo, koji pokazuje optimizam među nemačkim privrednicima, opao je na 92,3 poena u junu sa 93 poena u maju.
24.06.2022
Prognoze za najveću evropsku ekonomiju su tmurne pošto je Rusija smanjila isporuke gasa, povećavajući rizik od nestašice naredne zime. Nemački ministar ekonomije Robert Habeck intenzivno upozorava na predstojeća previranja, dok vlada utire put za spasavanje energetskih kompanija koje su pokleknule od skoka cena.
Ankete koje među privrednim subjektima sprovodi S&P Global otkrile su sve veći pad tražnje za nemačkom robom u junu, iako su proizvođači mogli da se oslone na nagomilane zaostale narudžbine dok je proizvodnja bila smanjena zbog manje ponude.
Povećani troškovi uvoza proizvoda poput energije i hrane pomogli su da izazove prvi nemački mesečni trgovinski deficit od 1991. godine, prema podacima objavljenim ove nedelje. Čak i ako se prilagodi promenama cena, očekuje se da će spoljna trgovina imati negativan uticaj na rast zbog globalne neizvesnosti.
Na ukupnu aktivnost je uticalo popuštanje pandemijskih ograničenja, kao i to što su potrošači koji imaju veliku ušteđevinu sve više potraživali određene usluge. Međutim, taj zamah je takođe oslabio jer energenti i sve veći izbor dnevnih osnovnih namirnica nastavljaju da posklupljuju.