Evropska centralna banka (ECB) preduzeće "oštar" pristup koji joj omogućava da odgovori na inflacione rizike po potrebi, ali i da pomogne finansijskim tržištima ako se pojave pretnje, rekla je predsednica Christine Lagarde.
"Ne može se pregovarati o vraćanju inflacije na dva odsto u srednjem roku", rekla je ona na konferenciji ECB u Frankfurtu u sredu. "To ćemo učiniti tako što ćemo pratiti oštru strategiju koja zavisi od podataka i koja podrazumeva spremnost da delujemo, ali nema kompromisa oko primarnog cilja."
Predsednica ECB je obećala podršku finansijskom sistemu ako je to potrebno, ali i dodala da posmatraju rizike u vezi sa potrošačkim cenama za koje ona insistira da još uvek nisu nestali usred nedavnih previranja na svetskom tržištu.
Opširnije
Neočekivan skok inflacije u UK pojačava pritisak na BoE
Inflacija u Ujedinjenom Kraljevstvu neočekivano je porasla prvi put u četiri meseca.
22.03.2023
Fed može da se istovremeno bori sa inflacijom i bankarskom krizom
Pomoć malom broju banaka ne sme da stane na put borbi sa rastom cena.
22.03.2023
Fed će razmotriti pauzu od dizanja stopa zbog potresa oko SVB
Zvaničnici Federalnih rezervi se suočavaju sa najvećim izazovom u poslednjih nekoliko meseci.
19.03.2023
Francusku očekuje ubrzanje bazne inflacije, nova briga za ECB
Francuska nacionalna statistička agencija u sledeća tri meseca očekuje ubrzanje rasta bazne inflacije.
16.03.2023
Lagarde: Evrozoni ne preti kriza likvidnosti
Lagarde precizirala kako bi ECB vagala između potrebe da se smanji inflacija i spreči kriza bankarskog sektora.
16.03.2023
"Ne vidimo jasne dokaze da bazna inflacija opada", rekla je ona. Dok pad cena energije slabi ključni pokretač rasta cena, Lagarde je dodala da bi povećanje domaćih pritisaka na cene moglo da neutrališe deo ovog dezinflatornog impulsa.
Predsednica je ponovila narativ koji je korišćen u odluci prošle nedelje da ako se baza zadrži, onda će ECB imati "više toga da pokrije" monetarnom politikom.
Glavni ekonomista Philip Lane, govoreći na istom događaju, rekao je da bi bazna inflacija trebalo da se smanji tokom vremena, iako je potvrdio stav Lagarde o stopama.
"Složio bih se sa frazom koju je predsednica upotrebila – ako se bazna inflacija zadrži, apsolutno ima više toga što možemo da uradimo", rekao je on. "Ipak, imaćemo dosta vremena do odluke u maju da to razmotrimo."
Zvaničnici su u četvrtak podigli stope za još 50 baznih poena, produžavajući najagresivniji ciklus povećanja stopa u svojoj istoriji, čak i kada je bauk bankarske krize uzburkao finansijska tržišta. Inflacija je i dalje previsoka da bismo se opustili, tvrdili su zvaničnici i obećavali da će učiniti ono što je potrebno da bi se osiguralo da sistem neće propasti.
"Jasno sam stavila do znanja da nema kompromisa između stabilnosti cena i finansijske stabilnosti", rekla je ona u sredu. "Imamo puno alata da pružimo podršku likvidnosti finansijskom sistemu ako je potrebno i da očuvamo nesmetan nastavak monetarne politike."
Predsednik Bundesbanke Joachim Nagel rekao je u komentarima objavljenim ranije u "Financial Timesu" da ECB nije završila sa podizanjem kamatnih stopa.
"Ima još puta ispred sebe, ali mi se približavamo restriktivnoj teritoriji", rekao je on. "Ako želimo da ukrotimo ovu tvrdoglavu inflaciju, moraćemo da budemo još tvrdoglaviji."
U svom govoru, Lagarde je rekla da će zvaničnici pažljivo pratiti bankarski sektor u narednim nedeljama i mesecima da vide da li firme postaju manje spremne da uzimaju kredite. Neki ekonomisti sugerišu da bi to moglo biti rezultat većih troškova finansiranja u svetlu nedavnih previranja u sektoru.
"Restriktivniji kreditni uslovi su deo mehanizma kojim naše pooštravanje na kraju obuzdava cenovne pritiske i vraća inflaciju na ciljani nivo, ali mi ćemo se postarati da taj proces teče glatko", rekla je ona.