U prvih 100 dana rata u Ukrajini Rusija je prihodovala 93 milijarde evra na izvozu fosilnih goriva, objavio je Centar za istraživanje energije i čistog vazduha (CREA) sa sedištem u Finskoj.
Veći deo te zarade ostvaren je prodajom gasa, nafte i naftnih derivata Evropskoj uniji (EU), a prosečna izvozna cena bila je oko 60 odsto viša nego prošle godine, prenosi Slobodna Dalmacija. EU je od Rusije kupio 61 odsto ukupne izvezene količine, za šta je plaćeno oko 57 milijardi evra, navodi CREA.
Ako se gledaju uvoznici ruskih fosilnih goriva pojedinačno, Kina je na vrhu sa 12,6 milijardi evra, a slede dve velike članice EU-a, Nemačka i Italija, koje su Rusiji platile 12,1 milijardu, odnosno 7,8 milijardi evra. Od početka rata neke su zemlje čak i povećale uvoz nafte i gasa iz Rusije, među kojima su Kina, Indija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Francuska.
Polovinu prihoda, odnosno 46 milijardi evra Rusija je zaradila u tom periodu od prodaje nafte, a zatim slede gas, naftni proizvodi, ukapljeni prirodni plin i ugljen.
EU planira režimom sankcija do kraja godine svesti uvoz ruske nafte na tek 10 odsto količine iz prošle godine, ali teško je verovati da će doći i do embarga na uvoz gasa s obzirom na evropske potrebe za grejanjem u idućoj zimskoj sezoni.