Holandija predvodi pozive Evropskoj uniji da cilja na nulte emisije za teška vozila kako bi se ovaj sektor koji zagađuje uskladio sa ciljevima klimatske neutralnosti, ali predstavnici sektora upozoravaju da se možda brza bez stvarnog poznavanja tehnologija i njihovih posledica.
Evropska komisija trebalo bi da postavi cilj smanjenja emisija od 100 odsto iz novih kamiona i autobusa, navodi se u dokumentu koji je Bloomberg video i koji takođe podržavaju Belgija, Danska i Luksemburg. Kada komisija bude predložila zelene propise o teretnom transportu sledećeg meseca, trebalo bi da uključi i ambiciozniji cilj za 2030. godinu, rekli su oni.
"Trenutni ciljevi smanjenja CO2 primenjivi su samo na mali deo teretnih vozila na putu, ostavljajući skoro 35 odsto emisija van obima regulacije", navodi se u dokumentu. "Ambiciozna revizija je veoma potrebna."
Opširnije
I pored kineskih električnih kamiona, potražnja za naftom raste
U Kini se prodaja lakih komercijalnih vozila povećala sa manje od 1 odsto, na 10 odsto samo u poslednje dve godine.
15.10.2022
Teslini prvi kamioni 'semi' idu Pepsiju
Elon Musk, izvršni direktor proizvođača električnih vozila, najavio je planove za početak proizvodnje velikog kamiona u tvitu.
07.10.2022
ECB objasnila kako će ozeleniti korporativne obveznice
ECB je objavila kako namerava postepeno da dekarbonizuje korporativne obveznice u svom portfelju.
19.09.2022
Sporija tranzicija ili letovi samo za bogate: Neto neutralnost je državno pitanje
Članice Ujedinjenih nacija podržale su istorijsku rezoluciju koja se zalaže za dostizanje ugljeničke neto neutralnosti u avijaciji do 2050. godine.
13.10.2022
Novac od zagađivača može služiti zelenoj transformaciji
Srbija radi na transponovanju direktive EU koja reguliše emisije, rekao je Miroslav Tadić iz UNDP Srbija za Bloomberg Adria TV.
20.09.2022
CBAM će ubrzo postati zlatni standard u svetu
Privreda se nada da će ova obaveza samo da prođe, ali neće, izjavio je osnivač advokatske kancelarije "Gecić Law".
09.09.2022
Predložena revizija dolazi nakon značajnog sporazuma o efektivnoj zabrani motora sa unutrašnjim sagorevanjem u automobilima od 2035. Dekarbonizacija teških vozila je izazovnija jer njihova težina otežava elektrifikaciju, dok su tehnologije vodonika još uvek u ranoj fazi.
"Teško može da se predvidi kada će stvarno doći do ovih promena i da se fiksira za godinu", kaže za Bloomberg Adriju Slavoljub Jevtić, predsednik asocijacije "Transport i logistika". "Jedina tehnologija koja ne devastira prirodu je vodonik, ali potrebno je još je razvijati", dodaje on.
Jevtić napominje da treba biti pažljiv kada se govori o drugoj opciji dekarbonizacije: litijum-jonskim baterijama. "Poznato je da je reciklaža litijum-jonskih baterija veliki problem i one su same po sebi veliki rizik zbog toga. Moguće je da neko želi da plasira ovu priču sa namerom da zagadi životnu sredinu dodatno, a benefiti su kratkoročni", kaže Jevtić.
Sektor je odgovoran za otprilike četvrtinu emisija ugljenika iz drumskog saobraćaja u EU, gde su nivoi zagađenja stalno rasli tokom protekle decenije, uz izuzetak pometnje izazvane pandemijom.
U Srbiji, kaže Jevtić kompanije se drže standarda EU i "već ima dosta firmi koje rade sa 'evro 6' vozilima ili čak sa električnim - doduše najviše za dostavu po gradovima".
Prosečan životni vek novog kamiona od 15 godina znači da bi cilj od 100 odsto ukidanja emisija trebalo da bude uspostavljen do 2035. godine, prema jednom zvaničniku upoznatim s tim. Trenutno, proizvođači kamiona moraju osigurati da se emisije u celom voznom parku smanje za 15 odsto do 2025. i 30 odsto do 2030. godine.
Ove zemlje tvrde da će propisi o punjenju i dopuni goriva o kojima se trenutno pregovara biti prilika da se podstakne dekarbonizacija teških vozila.
"Teški drumski transport odgovoran je za više od trećine emisija ugljenika", rekla je Vivianne Heijnen, holandska ministarka za životnu sredinu. "Ovo je prilika da se deluje. Znamo da je to neophodno, imamo tehnologiju i vidim da transportne kompanije žele da idu napred."
Jevtić naglašava da će naposletku države igrati veoma značajnu ulogu jer će morati subvencijama da podstiču na ulaganja u nove tehnologije. "Ostaje pitanje koliko će moći država tako nešto da subvencioniše i da li je to ekonomski isplativo", kaže Jevtić i upozorava da bi potpuna dekarbonizacija teških vozila mogla da izazove veliki porast cena.
- U pisanju pomogao John Ainger