U poslednje vreme, sve češće se u naslovima pojavljuju električni kamioni. Elon Musk je najavio da će prvi primerak kamiona Tesla Semi biti isporučen kompaniji PepsiCo u Kaliforniji, a Volvo će isporučiti električne kamione za prevoz teškog tereta kompaniji Amazon u Nemačkoj.
Međutim, na samo nekoliko tržišta se pojavljuju električna vozila u istoj meri kao i u Kini, gde se prodaja lakih komercijalnih vozila povećala sa manje od 1 odsto, na 10 odsto samo u poslednje dve godine. Prodaja je u avgustu dostigla rekord od skoro 18.000 i izgleda da će se trend rasta nastaviti i tokom poslednjih meseci ove godine.
Kina je najveće tržište komercijalnih vozila na svetu, zbog čega ono što se tamo dešava utiče na globalna tržišta. Na njenom tržištu automobila, električni automobili imaju udeo od 10 odsto, zbog čega je Kina mnogo ispred skoro svih drugih zemalja u ovom sektoru. Samo Južna Koreja ima veću stopu usvajanja ove tehnologije, a do sada, ove godine zabeležila je prodaju od više od 20 odsto električnih lakih komercijalnih vozila.
Opširnije
Teslini prvi kamioni 'semi' idu Pepsiju
Elon Musk, izvršni direktor proizvođača električnih vozila, najavio je planove za početak proizvodnje velikog kamiona u tvitu.
07.10.2022
Direktor Xiaomija čita ove knjige da bi napravio električno vozilo
Suosnivač kompanije Xiaomi Corp. Lei Jun možda jeste zauzet lansiranjem novih pametnih telefona, ali izgleda da je i dalje opsesivno usredsređen na svoje ambicije da proizvede automobil.
09.10.2022
Toyota ponovo pokreće prodaju svog prvog električnog vozila
Toyota ponovo pokreće prodaju svog prvog električnog vozila, nakon što su širom sveta zbog problema s odvajanjem točkova povukli 2.700 jedinica.
06.10.2022
Usvajanje lakih električnih kombija i kamiona u Kini počelo je da podseća na situaciju sa putničkim vozilima od pre nekoliko godina, kada je kombinacija političke podrške, raspoloživosti većeg broja modela i rasta investicija u izgradnju infrastrukture za punjenje električnih vozila dovelo do pokretanja tržišta. Takav zamah je nastavljen na strani putničkih vozila, jer je prodaja hibridnih i električnih vozila iznosila 29 odsto celokupne prodaje u septembru. Prodaja vozila koja su potpuno prešla na električni pogon dostigla je 22 odsto na tržištu.
Ne zaostaje ni prodaja na tržištu električnih srednje-teških i teških kamiona u Kini. Prodaja velikih električnih kamiona u tom sektoru porasla je 224 odsto u julu i dostigla 3,4 odsto na ukupnom tržištu. U avgustu je broj isporuka blago opao, smanjivši se na 2 odsto, ali trend za ovu godinu je i dalje snažan.
Novo vreme donosi promene
Većina ovakvih teških kamiona se za sada ne koristi za duga putovanja, već za kratke gradske vožnje, ali situacija se ipak može brzo promeniti. Lako je zanemariti nekoliko procenata tržišnog udela, ali priče o usvajanju tehnologije uglavnom idu sporo, sve do trenutka kada ubrzaju.
Ranije ove godine, pisano je o tome kako je Kina ekperimentirsala koristeći politiku, tehnologiju i ekonomsku moć da u sektoru težih vozila primeni opciju nulte neto emisije, i kako bi stvari mogle brzo da napreduju kada ovakva optimalna kombinacija postane jasnija. To se možda dešava sada, a najnoviji podaci dovode u pitanje dva široko rasprostranjena uverenja vezana za transportni i energetski sektor.
Prvo je da su vodonične gorivne ćelije glavni, ili čak jedini način "čišćenja" teških kamiona. Dosadašnji podaci pokazuju da, dok ćelije goriva igraju svoju ulogu, većina alternativnih teških kamiona koji se prodaju u Kini koriste električne baterije. Ovo je tek početak i to se još uvek može promeniti, ali analiza Bloomberga pokazuje da su električni teški kamioni, barem za gradsku vožnju, već ekonomski konkurentniji i da će tako ostati, čak i pored očekivanog pada cene vodonika i gorivnih ćelija.
Transport na duge relacije donosi još poteškoća. Čak i u ovom sektoru, nedavna analiza Bloomberga o planiranim predstavljanjima modela pokazuje ogromnu razliku između broja električnih kamiona i kamiona na gorivne ćelije koji se pojavljuju na tržištu. Postoji mnogo kompanija sa ciljem dostizanja neto nulte emisije koji će se polako odraziti na lance snabdevanja u narednih nekoliko godina, a koji će navesti velike operatere logistike da počnu da razmišljaju o opciji dostizanja neto nulte emisije. Električni modeli imaju ozbiljnu prednost.
Kina lider u inovacijama
Kina takođe eksperimentiše sa menjanjem baterija za komercijalna vozila, čime pokazuje da ne postoji samo jedan način dostizanja cilja. Podaci koje je sakupio Bloomberg pokazuju da je broj komercijalnih stanica za menjanje baterija u Kini prošle godine povećan za 318 odsto, kao i da je planirano da 34.000 kombija i kamiona koristi ovakve zamenljive baterije. Samo jedan grad, Tangšan, imaće čak preko 4.400 kamiona sa zamenljivim baterijama od septembra, što je više od globalne flote teških kamiona na gorivne ćelije.
Druga stvar je da će se zbog komercijalnih vozila, potražnja za naftom u sektoru drumskog saobraćaja povećati u narednim decenijama. Većina projekcija sada pokazuje da je potražnja za naftom za putnička vozila ili već dostigla vrhunac ili će to uskoro učiniti. Međutim, skoro svi oni koji daju prognozu, vide stabilan rast potražnje za naftom u sektoru komercijalnih vozila, kako zemlje postaju sve bogatije, a sve se više tereta i dalje prevozi drumom.
U Bloombergovoj prognozi potražnje za naftom za drumski saobraćaj iz 2022. godine (eng. Bnef 's 2022 Road Fuel Outlook), zbog porasta broja komercijalnih vozila, potražnja za naftom će biti veća, ali ne zadugo. Ovogodišnja prognoza pokazuje da će ukupna potražnja za naftom za drumski saobraćaj dostići vrhunac 2027. godine, ali ako se prodaja električnih kamiona u Kini naglo poveća, to bi moglo da se promeni.