Beograd je drugu godinu zaredom proglašen gradom sa najvećim ekonomskim potencijalom u konkurenciji od 100 gradova koje su analizirali stručnjaci saveta organizacije "Emerging Europe".
To je organizacija sa sedištem u Londonu koja ima za cilj da promoviše potencijal zemalja u usponu. Region "Emerging Europe" obuhvata 23 ekonomije centralne, istočne, jugoistočne Evrope i Južnog Kavkaza, od koji su njih 11 članice Evropske unije.
Među članicama evropske zajednice su Estonija, Letonija, Litvanija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Mađarska, Poljska, Rumunija, Slovačka, Slovenija.
U kategoriji ekonomski potencijal, u kojoj je Beograd i ove i prošle godine imao najveći broj glasova, od ispitanika je zatraženo da izaberu pet gradova koji mogu stvoriti višak vrednosti, koji su visoko sposobni za proizvodnju dobara i usluga zahvaljujući raspoloživim resursima, ali nisu ipak potpuno razvijeni ili iskorišćeni.
Beograd je ove godine i treći po broju talenata, dok je 2021. godine godine bio na petom mestu. Prag, glavni grad Češke, proglašen je za grad sa najboljim poslovnim okruženjem u 2022. godini, saopštila je Vlada Srbije.
Žiri koji je odlučivao o rangiranju gradova čini više od 100 globalnih stručnjaka za strane direktne investicije, savetnika za odabir lokacija i analitičara lokacija. Oni su tokom 2021. godine analizirali 100 gradova u Evropi sa populacijom iznad 200.000 stanovnika, kao i dva glavna grada u regionu, gde je populacija stanovnika ispod 200.000.
U savetu ove organizacije se nalaze evropski lideri: Guner Verheugen, bivši evropski komesar za proširenje, potpredsednik Evropske komisije i komesar za preduzeća i industriju; Ion Sturza, bivši premijer i ministar ekonomije Moldavije; Rosen Plevneliev, bivši bugarski predsednik; Ivan Miklos, bivši potpredsednik vlade i ministar finansija, potpredsednik vlade za privredu i ministar za privatizaciju Slovačke; Mircea Geoana, zamenik generalnog sekretara NATO-a i drugi.
Iz Vlade Srbije kažu da je ovaj rezultat samo je još jedna potvrda koliko je Srbija unapredila svoju poslovnu klimu i koliko sve reforme koje država sprovodi ne prolaze neopaženo ni u svetu.
"Očekivano je da ovakva priznanja umnogome doprinesu dodatnom privlačenju stranih investitora, s obzirom na to da ovakve reference čine bitan faktor pri njihovoj odluci o potencijalnim investiranjima", navodi se u saopštenju Vlade.
U okviru samita "Emerging Europe" 23. juna u Briselu biće održana i ceremonija dodele nagrada. "Budućnost Evrope u usponu 2022" je peto izdanje nagrada koje prikazuje najbolje iz regiona - pojedince, javne i privatne organizacije, kao i projekte i inicijative. Ove godine u finale su ušla i tri programa iz Srbije: "Moja prva plata", "Digitalna ekspedicija" i "Nesalomivi".
Na sajtu "Emerging Europe" još nije objavljen izveštaj o "Indeksu percepcije poslovnih gradova za 2022. godinu".
U prošlogodišnjem izveštaju, grad sa najboljim poslovnim okruženjem bio je poljski Lođ, dok je Beograd bio na devetom mestu.
Beograd je u kategoriji gradova sa najvećim ekonomskim potencijalom i prošle godine dospeo na prvo mesto, a iza sebe je ostavio Kijev, Bukurešt, Prag, Talin, Lođ. Tokom 2019. i 2020. godine, srpska prestonica nije bila u top 10 u ovoj kategoriji, piše u prošlogodišnjem izveštaju.
Po broju talenata, Beograd je prošle godine bio na petom mestu, a ispred njega su bili Kijev, Vroclav, Bukurešt i Minsk.
Prošle godine Beograd je zauzeo visoku četvrtu poziciju i u kategoriji "kvalitet života". U saopštenju Vlade nije navedno da li je srpska prestonica i ove godine u top 10 gradova po kvalitetu života prema rezultatima istraživanja ove organizacije.