Zemlje Evropske unije još nisu postigle konsenzus oko gornje granice cene gasa, samo nedelju dana pre sastanka ministara na kojem će pokušati da postignu dogovor.
Češka, koja trenutno predsedava Evropskoj uniji, predložila je drugi kompromis za granicu cena na 220 evra sa 275 evra koje je predložila Evropska komisija prošlog meseca, navodi se u dokumentu u koji je Bloomberg imao uvid. Većina država članica oštro je kritikovala nivo koji je iznela izvršna vlast bloka.
Dogovor o ograničenju cena ključan je za deblokiranje usvajanja šireg paketa hitnih mera, uključujući jačanje zajedničkih kupovina i ograničenja unutardnevne volatilnosti. Dok su se ministri prošlog meseca dogovorili o konačnom obliku paketa, njihovo konačno odobrenje je stavljeno na čekanje kako bi se omogućilo više razgovora o tome kako ograničiti cene gasa.
Česi su takođe predložili smanjenje broja dana potrebnih za pokretanje gornje granice cene gasa na pet, sa dve nedelje koje su prvobitno zacrtane.
EU je "propustila sjajnu priliku" da postupi u vezi sa ograničenjem cene gasa, rekao je slovenački premijer Robert Golob novinarima na sastanku lidera bloka u Tirani. "Nejedinstvo među članicama i neadekvatan"predlog izvršne vlasti EU šalju katastrofalne poruke tržištima, zbog čega plaćamo višu cenu za energiju", dodao je Golob.
Međutim, nekoliko zemalja i dalje upozorava da bi prestroga ograničenja mogla ugroziti isporuke gasa u blok.
"Već sam rekao da ne možemo imati prenisko ograničenje, inače ne možemo da imamo zalihe", rekao je francuski predsednik Emmanuel Macron novinarima u Tirani. "Mora postojati mehanizam za zatvaranje za sprečavanje pikova. To smo odlučili kao Evropljani."
Holandija je postavila posebnu gornju granicu na cene gasa koji se koristi za skladištenje, što je tokom leta pomoglo da se pokrene neviđeni skok dok su se zemlje utrkivale da pune svoja podzemna postrojenja. Oni tvrde da bi širi mehanizam kontrole cena koji je predložila komisija mogao da poremeti tržišta i naškodi snabdevanju, navodi se u dokumentu u koji je Bloomberg imao uvid.
"Trenutni predlog komisije ima mnogo nedostataka", navodi se u dokumentu. "Ovi nedostaci se mogu sprečiti uvođenjem ciljanijeg ograničenja cena koje ima za cilj sprečavanje epizoda prekomernih skokova cena kao tokom prošlog avgusta."
Nedostatak harmonije
Iako bi holandska ideja mogla da se primeni kao dodatak širem mehanizmu kontrole cena u EU, ona naglašava stalna neslaganja o tome kako najbolje sniziti cene gasa kako zimske temperature padaju. Grupa od sedam zemalja EU prošle nedelje pozvala je na stroži limit cena gasa, tvrdeći da verzija komisije nikada neće biti pokrenuta jer postoji previše strogih uslova. Ministri energetike EU nastoje da postignu dogovor o tom spornom pitanju 13. decembra, iako bi diskusije mogle da pređu na samit lidera EU kasnije tokom nedelje.
Holandski dokument navodi da je njegova ideja bila da ograniči kupce "neosetljive na cene", koje kontrolišu ili podržavaju vlade EU, da daju previše ponuda tokom sezone punjenja, koja se obično dešava posle avgusta. Cena bi bila niža od one koju je predložila komisija i revidirala bi se svakog meseca kako bi se obezbedilo da dovoljno gasa ide u skladište.
"Potrošačke cene će pasti jer će se opšte tržišne cene znatno smanjiti, a to će na kraju sniziti cene krajnjih korisnika“, navodi se u dokumentu. Takođe bi se moglo primeniti na skladištenje vodonika u budućnosti, dodaje se u dokumentu.
- U pisanju teksta pomogli Jan Bratanic i Samy Adghirni