Britanska kriza troškova života će izbrisati osam godina rasta prihoda domaćinstava i gurnuti privredu u recesiju naviše od godinu dana, objavila je Kancelarija za budžetsku odgovornost koja nezavisno pruža ministarstvu finansija analize razvoja stanja u javnim finansijama.
Prema njihovoj proceni, realna vrednost prihoda domaćinstava smanjiće se za sedam odsto u dvogodišnjem razdoblju do aprila 2024. godine uprkos 100 milijardi funti vladine pomoći. Dodaju da je privreda već u padu od dva odsto, što će ugasiti 500 hiljada radnih mesta.
Ta sumorna prognoza dolazi u trenutku kada ministar finansija Jeremy Hunt diže poreznu presiju na najviši nivo od Drugog svetskog rata, odnosno na 37,1 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP). Obećao je staviti rast javnog duga pod kontrolu do 2028. godine.
Kombinacija recesije, visoke inflacije i rastućih kamatnih stopa doveli su do snažnog rasta potrebe za zaduživanjem, a Kancelarija za budžetsku odgovornosti ističe da je dve trećine toga zbog viših kamatnih stopa.
U takvoj situaciji rast poreza je nužan kako javni dug ne bi eksplodirao.
Prošle godine je javni dug iznosio 84,3 odsto BDP-a, a u 2027. se očekuje njegov rast na 97,6 odsto, što bi bio najveći nivo u 63 godine. Nakon toga bi trebao početi lagano padati kroz uštedu koja bi te godine, kombinacijom rasta poreza i smanjenja troškova, trebala dosegnuti čak 61,7 milijardi funti.
Ove godine će Ujedinjeno Kraljevstvo dosegnuti rekordan nivo zaduživanja od 170 milijardi funti, dok bi iduće taj iznos trebalo da padne na 140 milijardi.
Recesija i pad cena energenata bi trebalo da inflaciju dovedu ispod nule u 2025. godini da bi nakon toga ponovno krenula prema ciljanom nivou od dva odsto, navodi Kancelarija za budžetsku odgovornost.