Evropska unija je spremna da se nosi sa energetskom krizom ove zime bez većih poteškoća, kaže premijer koji je verovatno najkvalifikovaniji u bloku da govori o tom pitanju.
Blaga jesen, smanjena potrošnja električne energije i pad cena prirodnog gasa znače da EU može da se izbori sa značajnim zahlađenjem sve dok su rezervoari za skladištenje gasa dopunjeni, kao što su sada, rekao je slovenački premijer Robert Golob u intervjuu.
"Možemo da preživimo dvonedeljnu hladnoću bez ikakvih problema, čak četiri ili šest nedelja", rekao je Golob, koji je bio predsednik najveće slovenačke elektroenergetske kompanije pre nego što je u junu preuzeo kormilo vlade zemlje evrozone. "Bolje smo pripremljeni od bilo koje druge zime."
Njegov optimistični izgled prati uzbunu ovog leta nakon što je ruski rat u Ukrajini izazvao skok cena gasa. Od tada, nastojanja zemalja EU da popune skladišta, kao i građani koji smanjuju potrošnju po nalogu svojih vlada, pomogli su da se stabilizuju cene gasa koje podstiču cenu struje.
Dok neki lokalni problemi, kao što je smanjenje potražnje, mogu da dovedu do prekida u određenim slučajevima, Francuska se, na primer, bori da ponovo pokrene kapacitet nuklearnog reaktora, isključenje struje širom EU "potpuno ne dolazi u obzir", rekao je Golob.
Izvršna ruka EU rekla je da, iako ova zima može biti teška, sledeća zima može biti veći problem jer će zemlje možda morati da isprazne svoje rezerve na skoro nulu, a rusko snabdevanje se neće vratiti.
Golob se složio oko druge tačke, rekavši da su decenije oslanjanja evropskih nacija na Rusiju kao izvor gasa završene i da veće ekonomije EU nikada više neće zavisiti od Moskve.
"U severnoj i centralnoj Evropi apsolutno je jasno da je budućnost bez ruskog gasa", rekao je Golob. "Ovo bi uključivalo Nemačku."
Iako je brzi pad cena gasa sa letnjih najviših možda umanjio osećaj hitnosti među nekim zemljama da uvedu gornju granicu cena, Golob je rekao da je logičnije da zemlje sada primenjuju mehanizam za sprečavanje budućih skokova cena i tržišnih anomalija.
Članice EU čekaju da Evropska komisija iznese predlog za obuzdavanje cena gasa pre sastanka ministara energetike 24. novembra.
"Ograničenja cena nisu nešto od čega možemo tek tako da odstupimo", rekao je Golob i dodao da će se države EU dogovoriti: "Potpuno sam siguran u to. Samo je pitanje koliko brzo."
Golobova vlada je najavila paket vredan oko pet milijardi evra (5,2 milijarde dolara) kako bi zaštitila domaćinstva i kompanije od skokovitih cena energije, iako je rekao da bi konačan iznos mogao biti čak i ispod dve milijarde evra.
- U pisanju teksta pomogla Ewa Krukowska.