Kineska zatvaranja zbog virusa korona mogla bi značiti da će privredni rast te zemlje prvi put od 1976. godine biti ispod rasta u SAD.
Kineska ekonomija bi mogla da raste tek dva odsto ove godine, dok se za SAD predviđa rast od 2,8 procenata, navode analitičari Bloomberga.
Dok s jedne strane Kina primenjuje mere fiskalnih, monetarnih i regulatornih podsticaja kako bi osnažila privredu, politika nulte tolerancije prema kovidu bitno umanjuje njihove učinke.
SAD, s druge strane, bori se s inflacijom, ali potrošnja ostaje na visokom nivou.
Predsednik SAD-a Joe Biden, koji nastoji da uveri Kongres da prihvati zakonski paket koji bi trebalo da ojača konkurentnost SAD u odnosu na Kinu, želi da pokaže da se demokratije mogu ekonomski nositi sa autoritarnim kineskim režimom.
Šef komunističke partije Kine Xi Jinping trebalo bi da dobije treći mandat na čelu partije ove godine. Stopa rasta od dva odsto ne bi ga razveselila s obzirom na zvanična očekivanja od 5,5 procenata. On je navodno kineskim zvaničnicima rekao da moraju da osiguraju način da kineska privreda nadmaši SAD i ove godine.
Zanimljivo je i da je ovogodišnji cilj od 5,5 odsto najmanji ikad postavljen u Kini.
Neki analitičari predviđaju da bi kineska privreda mogla kontrahirati u drugom kvartalu i misle da je čak i rast od pet odsto izvan dosega ove godine.
U pandemijskoj 2020. godini kineska je ekonomija rasla 2,2 odsto.
"Kina još uvek ima neke opcije. U ovom trenutku odlučna i pravovremena primena stvarnih stimulativnih mera mogla bi da vrati privredu prema višim stopama rasta", napisali su u svojoj analizi ove nedelje analitičari Citigroupa.
U poslednjem kvartalu prošle godine na godišnjem nivou kineska privreda rasla je četiri odsto, a SAD-a 5,5, ponajviše zbog rasta zaliha.
Biden tada nije propustio da kaže da je to prvi takav slučaj u 20 godina.