SAD ostaju motor svetskog rasta dok se Evropa suočava sa stagnacijom, a Kina sa deflacijom.
U SAD ima puno poslova, a potrošači samouvereno troše. Akcije su u februaru ostvarile rekord, a dolar je jak. Ekonomija je prošle godine porasla za više od veličine španske ili indonezijske ekonomije, završivši 2023. godinu sa najbržim rastom u uzastopnim kvartalima od 2021. godine. Međutim, oslanjati se na SAD da će pokrenuti svetski rast predstavlja rizik za druge nacije kao i za same Sjedinjene Države.
Kina je i dalje opterećena krizom nekretnina, a strani investitori su pobegli iz zemlje usled krize na berzi zbog koje je od vrhunca početkom 2021. godine izbrisano sedam biliona dolara (6,5 biliona evra) . Cene su padale tri kvartala zaredom, što je najduži deflatorni niz od azijske finansijske krize kasnih devedesetih. U Evropi, Velika Britanija je ušla u blagu recesiju u drugoj polovini 2023. godine, a Nemačka je u opasnosti od ponovnog pada ekonomije u 2024. godini i vuče ostatak evrozone za sobom. Japan je prošle godine neočekivano zapao u recesiju. „Ekonomija SAD će ove godine nastaviti da nadmašuje ekonomije u većem delu sveta, posebno u Kini i Evropi”, kaže Mark Zandi, glavni ekonomista za Moody’s Analytics.
Gotovo prazan tržni centar u Šendženu, Kina, prošlog leta. Fotografija: Bloomberg
Snaga SAD je bila dovoljna da nadoknadi dublje globalno usporavanje i delimično razlog koji je 30. januara naveo Međunarodni monetarni fond (MMF) da podigne svoju prognozu svetskog ekonomskog rasta za ovu godinu na 3,1 odsto, sa 2,9 odsto u oktobru.
Obaranje inflacije u SAD je i dalje proces kreni-stani. Potrošačke cene su skočile početkom godine, što je zaustavilo nedavni napredak dezinflacije i razočaralo investitore koji su se nadali da će Federalne rezerve (FED) uskoro početi da smanjuju kamatne stope. Veće kamatne stope u SAD pomažu u održavanju visokih troškova zaduživanja širom sveta. To je poseban problem za ekonomije u usponu koje su se zaduživale u dolarima. Nade da će Fed ranije početi da smanjuje kamatne stope, otvorile su put centralnim bankama ekonomija u usponu da počnu sa snižavanjem troškova zaduživanja. Na primer, podstaknut smanjenjem kamatnih stopa u Čileu i Brazilu, javni dug Latinske Amerike je započeo godinu sa najboljim oporavkom još od 2009. godine.
Snažna američka ekonomija takođe podržava jak dolar. Bloombergov indikator snage dolara je porastao za oko 11 odsto od kraja 2020. godine, bez obzira na blagi pad prošle godine. Porast vrednosti dolara od 2,6 odsto u 2024. godini je najbolji početak godine od 2015. Prošlogodišnja analiza MMF-a je pokazala da aprecijacija dolara od 10 procenata usporava rast ekonomije u usponu za 1,9 odsto nakon godinu dana i donosi štetu trgovini, dostupnosti kreditiranja i učinku tržišta akcija.
Nastavak jačanja ekonomije SAD nije izvestan, a neke slabosti su već očigledne. Prema Nacionalnoj federaciji nezavisnog poslovanja, optimizam malih preduzeća je prošlog meseca pretrpeo najveći pad u više od godinu dana, pogođen padom profita i smanjenim očekivanjima prodaje. Amerikanci takođe imaju veći saldo na kreditnim karticama, što posebno opterećuje domaćinstva sa nižim prihodima. Prosečna stopa na računima kreditnih kartica sa procenjenom kamatom je iznosila 22,75 odsto, što je najviša stopa po podacima Feda od 1995. godine, dok je prosečna stopa na petogodišnje kredite za automobile bila najviša od 2006. godine. „Kreditni uslovi su znatno pooštreni, a pokazatelji potražnje kredita su slabi”, kaže Robert Sockin, viši globalni ekonomista u kompaniji Citigroup.
Još jedna pretnja je dalje slabljenje Kine i Evrope, što SAD izlaže šoku koji bi ostavio svet bez lokomotive rasta. Predsednik banke Federalnih rezervi Čikaga Austan Goolsbee je 14. februara upozorio na samozadovoljstvo u vezi sa tim kako će dublje globalno usporavanje ili geopolitički šok uticati na SAD. Rast američke ekonomije nije isključivo vođen iznutra, rekao je, upozorivši da bi dalje slabljenje drugih velikih svetskih ekonomija moglo imati veliki uticaj na SAD. „Poljuljano poslovno poverenje i kanala investiranja je realnost”, rekao je Goolsbee na skupu Saveta za inostrane odnose (engl. Council on Foreign Relations). „Verovatno bi trebalo da sagledamo više od pukog uticaja na trgovinu. Trebalo bi da sagledamo uticaj na investicije.”
Doduše, zasad se čini da će SAD i dalje biti predvodnik svetske ekonomije. „Kratkoročne prognoze za ekonomiju evrozone ukazuju na stagnaciju u uslovima strožeg finansiranja, slabog poverenja u poslovanje i potrošače i niske inostrane potražnje”, rekao je Gabriel Makhlouf, član Upravnog saveta Evropske centralne banke 14. februara.
Drugim rečima, raspoloženje u Kini i Evropi je i dalje slabo, kaže Freya Beamish, glavni ekonomista u kompaniji TS Lombard. „Životinjski duh (engl. Animal spirit – John Maynard Keynes) pod pritiskom je u Evropi - iz drugih razloga u Kini - dok SAD imaju još mnogo toga da prevaziđu na ovom frontu”, kaže ona.
Višak štednje koji se akumulirao u SAD tokom pandemije - i skoriji podsticaj domaćinstvima zbog opadanja inflacije - znači veću kupovnu moć koja omogućava SAD da nastavi dalje. Očekivanja nižih kamatnih stopa u 2024. godini dok Fed reaguje na umerenost inflatornih pritisaka jedan je od razloga što mnogi prognostičari više ne vide da će ekonomski rast pasti ispod svoje stope tendencije od oko dva odsto ove godine. Na primer, ekonomisti u Deutsche Bank su 5. februara objavili da vide rast bruto domaćeg proizvoda od 1,9 odsto umesto recesije.
U ne tako drastičnoj promeni, S&P Global Market Intelligence je 6. februara poboljšao svoju prognozu rasta BDP-a za 2024. godinu sa 1,7 na 2,4 odsto. Sve to pokazuje da su SAD ove godine u zamahu, što je nagovestio predsednik Feda Jerome Powell na svojoj konferenciji za štampu 31. januara. „Budimo iskreni”, rekao je, „ovo je dobra ekonomija.”