Potrošačko poverenje u Velikoj Britaniji palo je na najniži nivo u najmanje 48 godina nakon što je rast životnih troškova učinio ljude depresivnijim u odnosu na period energetske krize 70-ih i tokom recesije pre više od deset godina.
Istraživač tržišta GfK rekao je da je njegova pomno promatrana mera sentimenta pala za dva poena na minus 40, najniži nivo od 1974. godine, kada je počelo praćenje. To je još jedan znak da najgora inflacija u četiri decenije preti oporavku od pandemije.
Brojevi doprinose pritisku na ministra finansija Rishija Sunaka da pomogne onima koji najviše pate. To takođe može dati razlog Banci Engleske (BOE) da oprezno postupi u daljem podizanju kamatnih stopa.
"Kako cene i stope rastu, sposobnost potrošača za trošenje opada", rekla je Linda Ellett, direktorka potrošačkih tržišta, maloprodaje i slobodnog vremena u konsultantskoj kompaniji KPMG. "Izdaci se pomno prate".
Sunak je ove nedelje rekao da dodatna državna potrošnja za pomoć potrošačima u podnošenju viših računa dodatno podstiče inflaciju i upozorio je da dolaze teška vremena za britansku ekonomiju.
"Ne mogu da se pretvaram da će ovo biti lako", rekao je Sunak na godišnjoj večeri Udruženja britanske industrije (CBI) u sredu. ''Narednih nekoliko meseci će biti teško''.
Zvanični podaci pokazali su u petak da je maloprodaja iznenada porasla u aprilu, mesecu u kom su računi za energente skočili za više od 50 odsto dok je vlada povećala porez na plate. Međutim, potrošnja na alkohol i cigarete u supermarketima odigrala je veliku ulogu, ali celokupna slika je slaba jer je prodaja padala u tri meseca zaključno sa aprilom.
Rast troškova života i verovatnoća recesije predstavljaju najveću krizu s kojom se suočava vlada Borisa Johnsona, što izaziva svakodnevne pozive na nove politike i sveobuhvatan ekonomski odgovor. Velika Britanija je na putu da bude najteže pogođena napredna država zbog visoke inflacije i slabog rasta.
Johnson se za sada opire bilo kakvim velikim novim merama, ali pritisak da nešto uradi raste. Njegova vlada je ove nedelje glasala protiv uvođenja neočekivanog poreza na dobit naftnih i gasnih kompanija kako bi se nadoknadili rastući računi za energiju, ali Sunak kaže da ne isključuje tu mogućnost.
I vlada i centralna banka kažu da su gotovo nemoćne u sprečavanju inflacije – koja je pojačana rastućim troškovima energije i hrane nakon izolacije zbog virusa korona i rata u Ukrajini – da poraste čak i više od trenutnog nivoa od devet odsto.
Uz malu pomoć, GfK je rekao da je ocena potrošača o njihovoj vlastitoj i perspektivi šire zemlje pala tokom prošle godine. To je najmračnija ocena u istoriji, premašujući zabrinutost koju su potrošači iskazivali nakon odluke Velike Britanije da napusti EU ili čak recesije prije više od deset godina.
''Poverenje potrošača sada je slabije nego u najmračnijim danima globalne bankarske krize, uticaja Bregzita na ekonomiju ili zatvaranja zbog kovida”, rekao je Joe Staton, direktor strategija za klijente u GfK-u. "Izgledi za poverenje potrošača su tmurni, a ništa na ekonomskom horizontu ne pokazuje razlog za optimizam u skorije vreme."
Zasebni podaci iz Lloydsa dali su dalji uvid u poteškoće potrošača. Britanci troše 30 odsto više na energiju u odnosu na ovo doba prošle godine, dok je tri četvrtine izrazito ili vrlo zabrinuto zbog cena energije u domaćinstvima, saopštila je banka.
Gotovo 70 odsto izrazito je ili vrlo zabrinuto zbog rasta cena svakodnevnih artikala, u poređenju sa 52 odsto na kraju prošle godine.