Dok se vlast u Hrvatskoj nećka oko uvođenja poreza na nekretnine, jedinice lokalne samouprave (JLS) nisu propustile priliku za dodatno punjenje budžeta pa je tako više od 40 odsto opština i gradova s početkom 2024. povećalo stope poreza na kuće za odmor.
Odmah na početku valja podsetiti da je država poreskim izmenama koje su stupile na snagu od početka ove godine zacrtala da rastereti rad, a poveća oporezivanje imovine. U tom duhu je izmenjen raspon oporezivanja kuća za odmor sa cene od 0,66 do 1,99 evra po kvadratnom metru korisne površine. Nova donja granica sada iznosi 0,6 evra, ali je gornja osetno povećana, na pet evra.
Podaci Poreske uprave Hrvatske otkrivaju da je čak 240 od 556 jedinica lokalne samouprave odlučilo da iskoristi šansu za povećanje oporezivanja vikendica, dok je tek njih 13 smanjilo poresko opterećenje. Većina ih se ipak odlučila da ne menja ništa pa je tako 303 opština i gradova zadržalo istu poresku stopu.
Detaljan pregled podataka otkriva da je 55 JLS-ova odlučilo da uvede najvišu stopu oporezivanja od pet evra po kvadratnom metru, a reč je o mahom turističkim orijentisanim krajevima i velikim gradovima. Veliki broj njih je i do sada ubirao maksimalan iznos od 1,99 evra po kvadratu, ali ima i izuzetaka. Na primer, Dubrovnik do sada nije uopšte naplaćivao porez na kuće za odmor, a sada je uveo maksimalnu stopu od pet evra.
Koliko će se sada plaćati
U praksi to znači da se za posedovanje vikendice od, na primer, 100 kvadrata u hrvatskoj najpoznatijoj i najskupljoj turističkoj destinaciji do sada nije plaćalo ništa, a od početka 2024. vlasnike će ta privilegija koštati 500 evra godišnje.
Ako pak kuću za odmor iste kvadrature imate u Zagrebu, trošak vlasništva će porasti sa 199 evra, na 500 evra godišnje.
S druge strane, severoistok Hrvatske mahom je zadržao politiku nenaplaćivanja poreza na vikendice ili su stope zadržali na minimalnom nivou.
Zanimljivo je da su i neki veliki turistički gradovi poput Splita i Zadra odlučili da ne podižu poresko opterećenje, već su ga ostavili na nivoima od 1,99 evra po kvadratu.
Ovde treba razjasniti i šta se zakonski smatra vikendicom. Naime, Zakon o lokalnim porezima kućom za odmor definiše svaku zgradu, deo zgrade ili stan koji se koristi povremeno ili sezonski. Vikendicom se ne smatra nekretnina koja se koristi cele godine, nezavisno od toga stanuje li u njoj vlasnik ili je u trajnom najmu, a zakonski pod definiciju kuće za odmor ne spadaju ni nekretnine koje se uopšte ne koriste.
Smokvin list za državu
Oporezivanje nekretnina već je dugo vruća privredno-politička tema na hrvatskoj sceni.
Iako većina ekonomskih stručnjaka podržava i zagovara uvođenje poreza na nekretnine na nacionalnom nivou, vladajući od te ideje beže, naročito u izbornoj godini.
Opširnije o ovoj temi pročitajte na stranicama Bloomberg Adrija Hrvatska.