Godišnja stopa inflacije u junu je skočila na 12,1 odsto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS). To je nastavak visokih stopa inflacije koje poslednjih meseci odražavaju snažan skok cena, posebno energenata i hrane. U odnosu na jun u proseku je stopa viša za 1,1 odsto.
Na godišnjem nivou, gledano po pojedinim kategorijama proizvoda i usluga, najviše je poskupeo prevoz, i to za 20,3 odsto, nakon čega slede hrana i bezalkoholna pića, za 16,9, a onda i cene u restoranima i hotelima, za 14,6 odsto.
Najveći doprinos stopi porasta godišnjeg indeksa ostvaren je u cenama hrane i bezalkoholnih pića od 4,38 postotnih bodova, prevoza od 2,99 postotnih bodova, stanovanje i komunalija od 1,62 postotna boda, navodi se u saopštenju DZS-a.
Junska stopa inflacije nastavak je ubrzanja rasta cena nakon što je u junu inflacija iznosila 10,8 odsto. "Povećanje godišnje stope rasta proizlazi iz dodatnih povećanja cena hrane i goriva te sezonskih poskupljenja u turističkom sektoru, ove godine dodatno pojačanim usled povećanih ulaznih troškova", komentariše analitički tim Bloomberg Adrije.
Ovakav ishod sugeriše ovogodišnji prosek inflacije od gotovo 10 odsto, procenjuju analitičari. U ostatku godine se očekuje da globalno slabljenje privredne aktivnosti počne snižavati cene roba i time ublaži inflatorne pritiske. "Ključan rizik za takav scenario je geopolitička stabilnost – smanjena ponuda roba delovala bi suprotno. Na centralnim bankama, tako i Hrvatskoj narodnoj banci, ostaje pritisak da stezanjem ublaže inflaciju. Kao rezultat, očekuje se dodatni porast kamatnih stopa", izjavili su analitičari.
Na mesečnom nivou najviše su u proseku porasle cene u restoranima i hotelima, za 3,5 odsto, prevoza za 2,1 odsto, te rekreacije i kulture, za 1,8 odsto. Od ostalih kategorija, u junu su snižene cene odeće i obuće i to za 2,7 odsto.