U oktobru 2022. godine u Bosni i Hercegovini zabeležen je porast nivoa cena, pa je međugodišnja inflacija iznosila 17,4 odsto.
Najviše je poskupela hrana (25,9 odsto), potom prevoz (25,8 odsto) i troškovi stanovanja i režije (22,9 odsto).
Prosečan rast cena zabeležen je po kategorijama - alkoholna pića i duvan za 2,7 odsto, nameštaj, kućni aparati i redovno održavanje kuće za 11,4 odsto, zdravstvo za dva odsto, komunikacije 1,4 odsto, rekreacija i kultura za 11,3 odsto, obrazovanje za 2,3 odsto, restorani i hoteli za 11,6 odsto i ostala dobra i usluge za 7,8 odsto.
Prosečan pad cena zabeležen je u kategoriji odeća i obuća - za 6,7 odsto.
Cene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Bosni i Hercegovini merena u oktobru 2022. u odnosu na prethodni mesec u proseku su porasle za 2,1 odsto.
Cene su porasle u skoro svim kategorijama. Ističu se troškovi stanovanja i režija od 8,3 odsto i prevoz za 1,5 odsto.
Federacija BiH
Zbog poskupljenja energenata, sirovina i proizvodnih usluga, kao i prekinutih lanaca snabdevanja, inflacija u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) nastavila je da raste. Skok cena na mesečnom nivou iznosi 2,5 odsto, dok je godišnji nivo inflacije u oktobru dosegao 19,1 odsto, pokazuju najnoviji podaci Federalnog zavoda za statistiku.
Godišnji rast cena najveći je u području stanovanja i energenata.
Promatrajući godišnji rast, cene su najviše porasle u kategoriji stanovanje, voda, struja, gas i ostali energenti (33,4 odsto).
Značajan rast od 25,8 odsto zabeležen je kod hrane i bezalkoholnih pića, dok je prevoz poskupeo za 25 odsto. Troškovi za restorane i hotele i za nameštaj, kućne aparate i redovno održavanje porasli su oko 11 odsto na godišnjem nivou.
Republika Srpska
Cene proizvoda i usluga za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, merene indeksom potrošačkih cena, u oktobru 2022. godine u odnosu na isti mesec prethodne godine bile su više za 15,5 odsto. Iako je inflacija ove godine rasla brže od plata, podaci iz oktobra pokazuju da su prosečne neto plate sustigle rast potrošačkih cena.
Najveći rast cena na godišnjem nivou u oktobru ove godine zabeležen je u kategoriji hrane i bezalkoholnih pića (26,2 odsto), a razlog tome su više cene ulja i masti od 39,4 odsto, i mleka i mlečnih proizvoda od 38,8 odsto. Posle hrane najskuplji je bio prevoz (25,8 odsto) zbog poskupljenja vazdušnog prevoza putnika od 82,1 odsto i poskupljenja goriva i maziva za lična vozila od 36,1 odsto.
- Uz pomoć Svjetlane Šurlan