Za ulaganja u energetski sektor, prema predlogu norveških stručnjaka, biće potrebno odvojiti između 16 i 33 milijarde evra u narednih 15 do 20 godina, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
On je na regionalnoj konferenciji "Mogućnosti ulaganja u obnovljive izvore energije na Zapadnom Balkanu" u organizaciji ambasada Norveške u Beogradu i Sarajevu, rekao da je Srbija upala u strukturne probleme.
"Nije reč samo o diverzifikaciji snabdevanja gasom i naftom, već o tome da postoji staromodni pristup, stare tehnologije u termoelektranama, a ničeg novog nema ni u hidropotencijalima. I dalje nismo u poziciji da povećamo procenat obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji", rekao je Vučić, prenosi Beta.
Regionalna saradnja
Vučić je dodao je da u regionu između Srbije, Severne Makedonije, Crne Gore, Albanije i Bosne i Hercegovine treba da se bolje povežu prenosni sistemi, izgrade gasni interkonektori i povežu naftovodi.
Izjavio je da je potrebno krenuti u pravcu formiranja regionalnog tržišta izvora energije, kako bi zemlje Balkana mogle da pomažu jedne drugima, s obzirom na to da sve imaju različite mogućnosti i kapacitete u toj oblasti.
Predsednik Srbije je upozorio da je u svim zemljama u regionu bilo malo investicija u nove energetske objekte u poslednjih 30 godina i da je potrebno da se taj nivo investicija poveća.
"Očekuju nas velike i teške reforme i u našim javnim preduzećima. Biće potrebne teške reforme u energetskom sektoru kao što su 2014. godine bile potrebne u ekonomskom i fiskalnom sektoru", rekao je on.
Rama: Moramo da regionalizujemo tržišta
I premijer Albanije Edi Rama se složio da su tržišta na Zapadnom Balkanu mala, pa im je potrebno regionalno tržište radi jednostavnijeg pristupa finansijama i snažnijeg partnerstva s privatnim sektorom.
"Moramo da regionalizujemo naša tržišta i kada je reč o energetici i da idemo izvan naših granica. Mi smo mala tržišta, ako se nečime bavimo izolovano, to može da bude samo skuplje", rekao je Rama.
Dodao je da bi regionalni pristup oblasti energetike pomogao da države u regionu imaju "daleko jednostavniji pristup finansijama i snažija partnerstva sa privatnim sektorom".
Abazović: Raditi na smanjenju energetske zavisnosti
Premijer Crne Gore Dritan Abazović istakao je na konferenciji da je očekivanje svih zemalja Zapadnog Balkana da se umanji energetska zavisnost i ide ka izgradnji energetskih objekata iz obnovljivih izvora energije.
Rekao je da je na konferenciji najviše reči bilo o proizvodnji zelene energije, odnosno obnovljivih izvora energije, što je posebno značajno za Crnu Goru, koja želi da se tretira kao zelena destinacija. Cilj je da se krene u izgradnju novih energetskih objekata, rekao je Abazović.
"Mi želimo da radimo zajedno i potpuno je opravdan apel koji se mogao čuti za govornicom da moramo više da obratimo pažnju kako zajednički da nastupamo i prema trećim tržištima i kako da vidimo mogućnosti da se neki projekti koji bi bili zajednički mogu implementirati na ovom prostoru", rekao je Abazović.
Kovačevski: Razviti mogućnosti zelene energije
Makedonski premijer Dimitar Kovačevski je rekao da je prilika da se iskoristi mogućnosti zelene energije u zemljama Zapadnog Balkana i da se region razvije kao mesto stvaranja zelene energije.
"Poslednjih godina videli smo podele i nerazumevanje, ali proteklih godina videli stvaranje regiona saradnje, dobrih susedskih odnosa između ovih zemalja. Saradnja je jedini način da se prevaziđe kriza i stvori stabilniji sistem koji će dovesti više investitora, jer nijedna zemlja ne može sama da reši probleme", rekao je Kovačevski.
Eriksen: Ojačati prekograničnu saradnju u oblasti sigurnih izvora energije
Specijalni izaslanik norveškog premijera za energetiku Andreas Eriksen ocenio je da je u vreme neizvesnosti cilj obezbediti sigurnije izvore energije i dodao da je potrebno ojačati prekograničnu saradnju u toj oblasti.
"Naš zajednički izazov je da obezbedimo sigurnije izvore energije u ovo vreme neizvesnosti i moramo delovati odmah kako bismo obezbedili dobru budućnost za naše narode", rekao je Eriksen novinarima.
Pozdravio je napore Srbije da radi na tome i rekao da će to doprineti "da okruženje bude izdrživljije, jače, više prijateljski nastrojeno prema investitorima". Istakao je da se sa takvim izazovom države mogu suočiti samo ukoliko postoji otvoren dijalog između njih.
"Rešenja se moraju naći i na političkom i na poslovnom nivou", rekao je on.