Odluka Federalnih rezervi da kamatnu stopu podignu za dodatnih 75 baznih poena doneće nova poskupljenja zaduživanja i u Adria region, gde će se kreirati svojevrsni začarani krug u kojem će se sve teže dolaziti do kapitala, predviđaju analitičari Bloomberg Adrije.
"Važna poruka za svetske ekonomske aktere, kao i za Adria region, jeste ta da će novac biti manje dostupan i da dolazi još podizanja cena zaduživanja. Ovo će stvoriti začarani krug u zemljama Adria regiona, usled manje dostupnosti", navode analitičari.
Kraj na oko pet odsto
Na osnovu odluke, saopštenja, ali i komentara predsednika Feda Jeromea Powella, moglo bi se naslutiti da će zvaničnici centralne banke početi da relaksiraju monetarnu politiku u 2024. godini, iako će stopa inflacije biti dovoljno niska tek u 2025.
Opširnije
Fed očekivano podigao kamatne stope za 75 baznih poena
Fed očekivano podigao kamatne stope za 75 baznih poena.
02.11.2022
BBA analitičari: Fed podiže stope 75 bp, privreda dokaz da mere deluju
Nakon podizanja, kamatna stopa će dostići četiri odsto, predviđaju analitičari.
02.11.2022
Strateg Morgan Stanleyja kaže da Fed neće još dugo zatezati
Indikatori, uključujući inverziju krive prinosa između desetogodišnjih i tromesečnih državnih obveznica, podržavaju preokret u politici Feda ranije pre nego kasnije, napisao je Michael Wilson.
31.10.2022
Mekše odluke Feda naterale bi invesitore u borbu, pokazuju ankete
Menjanje kursa politike, barem za neke, moglo bi doći prerano
31.10.2022
Najviši nivo kamatne stope bi trebalo da bude od 5 do 5,25 odsto, rekli su analitičari, dodajući da se njihov stav po tom pitanju nije promenio od prethodnog sastanka.
Iako je nivo ostao nepromenjen, analitičari misle da će se na tih 5,25 odsto stići nešto kasnije nego što se ranije mislilo. To znači da bi centralna banka na sastancima Federalnog komiteta za otvoreno tržište (FOMC) koji su pred nama, a prvi dolazi sredinom decembra, cene zaduživanja podizala sporijim tempom.
Fed mora da vrati kredibilitet
Ključna stvar na koju centralni bankari Sjedinjenih Američkih Država moraju da se fokusiraju jeste vraćanje poverenja tržišnih aktera u Fedu, odnosno obnavljanje kredibiliteta, smatra glavni broker kompanije Momentum securities Nenad Gujaničić.
"Znamo da je tržište već desetak godina u modu gde se gleda odluka Feda i da mnoge loše vesti znače da će skočiti akcije, što je na duži vremenski period izuzetno pogubno i šizofreno", rekao je Gujaničić za Bloomberg Adriju, dodajući da je najvažnije da "Fed prestane da se dodvorava tržištu".
Po pitanju budućih poteza, Gujaničić navodi da je svima jasno da će centralna banka SAD nastaviti da podiže cene zaduživanja sve dok inflacija ne počne da pada.
Tržišta su pozitivno reagovala na navode iz saopštenja da bi moglo doći do određenog popuštanja na budućim sastancima, ali je Powell te nade "razvejao odbacivši mogućnost skorog pauziranja u podizanju kamata", naveli su iz Momentum securities nakon objavljivanja odluke Feda.
Odluke Feda na Srbiju utiču indirektno
Centralna banka SAD, za razliku od Evropske centralne banke (ECB), na finansijsko tržište u Srbiji utiče indirektno. Razlog za to je nizak udeo kredita indeksiranih u dolarima, kao i činjenica da SAD nisu jedan od glavnih spoljnotrgovinskih partnera, rekli su za Bloomberg Adriju iz Narodne banke Srbije (NBS) sredinom oktobra.
"Odluke Feda na Srbiju, kao i na druge zemlje u usponu, odražavaju se pre svega kroz tokove kapitala u vidu portfolio investicija, jer odluke Feda kao vodeće centralne banke u svetu određuju likvidnost na globalnom finansijskom tržištu i globalne finansijske uslove", dodali su.
Odluke NBS su zbog toga uslovljene odlukama velikih centralnih banaka, jer podizanje kamata znači i veću atraktivnost državnih obveznica, pa centralna monetarna institucija Srbije ne bi smela da u tom smislu izgubi korak sa Fedom ili ECB.