Visokom inflacijom najviše su pogođene kompanije u transportnoj industriji, a potom i sve industrije kojima je transport važan deo poslovanja, rekao je za Bloomberg Adria TV Dragan Munjiza, direktor Jakov Viktor Interim Managementa.
Teško je predvideti hoće li dogovor Evropske komisije oko veleprodajne cene gasa prigušiti inflaciju. Moguće je da će do toga doći jer na inflaciju deluje i psihološki stav ljudi, budući da oni svoja očekivanja ugrađuju u cene. Ipak, pravi problem u regiji je deficit radnika, što povećava cenu rada, napomenuo je. Trgovci su tu u posebno nezgodnom položaju jer se za radnike bore tri različita sektora - HoReCa (hotel, restaurant i café), distribucija i trgovina. S druge strane, trgovci su došli do zida i što se tiče prelivanja cena na potrošače, tako da se za rast moraju pobrinuti na druge načine.
"Oni se dovijaju tako da povećavaju broj prodajnih mesta, vrše akvizicije manjih konkurenata, dugoročno je dobra taktika i digitalizacija poslovanja", naglasio je Munjiza, objasnivši kako je u distribucijskim aktivnostima puno skrivenih troškova i da digitalizacija analitike tu može puno pomoći. Pravo je vreme, smatra, i za poboljšanje održivih praksi i uspostavljanje odgovornijeg upravljanja.
Komentarisao je i analizu Bloomberg Adrije objavljenu u ponedeljak kojom je zaključeno da su kompanije u sektoru hrane i pića u Adria regiji ostvarile prodaju u vrednosti većoj od 3,5 milijardi evra, odnosno rast od 8,6 odsto u odnosu na 2020. godinu. Trebalo bi, rekao je, pogledati količinsku prodaju, odnosno uporediti isto s istim, jer sve što trgovci rade radi osiguranja finansijskog rasta, poput akvizicija, proširenja tržišta i korekcije cena, ne odaje pravu sliku.
"Količinski pogled unutar kompanija je najrealniji i ukazuje na to da su količine znatno pale ako to upoređujemo s pandemijskom 2020. godinom", naveo je.
Dodao je da u Hrvatskoj veliki uticaj na uspešnost trgovaca ima turistička sezona, kao i da pozdravlja dalje pooštravanje monetarne politike.
"Iako je to možda apsurdno, mi sada plaćamo to što novac nije imao cenu. Za vreme kovida je dolazio helikopterski novac, obim novca je jako porastao i to velikim delom uzrokuje makroekonomske neravnoteže. Povišenje kamata vraća makroekonomsku ravnotežu. Tako da, ako kamate porastu da novac dobije vrednost, to je po meni pozitivan pomak", zaključio je Munjiza.