U industriji luksuza reč je o sve zahtevnijim kupcima i novoj demografiji potrošača. Pomak bogatstva na mlađu generaciju ukazuje da su promene u ovom sektoru nužne. Kako se lideri u luksuznoj industriji tome prilagođavaju?
U narednim godinama očekuje se značajan generacijski pomak u bogatstvu. Prema podacima Wealth-X, 15 hiljada milijardi dolara trebalo bi da pređe s jedne generacije na drugu do 2030. godine. Ovaj transfer bogatstva suštinski se poklapa sa ključnim demografskim promenama, budući da se do 2026. godine očekuje da milenijalci čine značajan deo tržišta luksuza.
“Ovaj kulturološki pomak postavlja standarde za luksuznu industriju”, kaže Farouk Nefzi, direktor marketinga Feadshipa, jednog od vodećih proizvođača superjahti na svetu. On navodi primer brendova koji su preduzeli značajne napore za reinvestiranje kako bi osigurali svoju dugovečnost i konkurentnost. Ilustrativan primer je Hermes, koji je prešao iz uglednog proizvođača konjskih sedala u cenjeni brend luksuznih modnih asesoara. “Ova istorijska transformacija naglašava potrebu za prilagodljivošću i evolucijom u luksuznoj industriji kako bi ostali ne samo relevantni već i uspešni u svetlu promenjenih paradigmi”, ističe Nefzi.
Kako će se prilagoditi novim zahtevnim kupcima?
“Milenijalcima i generaciji Z prioritet su iskustva i, za razliku od onoga što mnogi misle, još uvek imaju apetit za posedovanjem, zahtevaju održivost i etičke prakse i traže autentične, personalizovane interakcije sa brendovima. Digitalno su vešti, očekuju transparentnost i cene brendove koji se usklađuju sa njihovim vrednostima”, kaže. “Da bismo se povezali sa milenijalcima i generacijom Z, koristimo digitalne platforme, naglašavamo održivost u našim dizajnima, nudimo opcije za personalizaciju i svakako ne zaboravljamo da budemo zabavni”, kaže Nefzi. Pri čemu, dodaje on, koriste digitalne alate kao što su virtuelne ture, proširena stvarnost i interaktivni veb-sajtovi kako bi poboljšali iskustvo svojih kupaca. Kao primer navodi Feadshipovu onlajn galeriju “masterpieces" - Unveiling Unseen Yacht Designs and Unique Artworks.
Ovaj onlajn portal sadrži nikada ranije viđene dizajne jahti, uključujući one stvorene u saradnji sa svetski poznatim automobilskim brendovima i poznatim holandskim umetničkim fotografom. Portal je dizajniran da odražava atmosferu galerije umetničkih dela i brodogradilišta, sa klikabilnim "lukama" za pregled dizajna. U središtu ove konstrukcije je skulpturalni oblik jahte Pure, novog koncepta jahte sledeće generacije dužine 81,75 metara, koji se može istraživati u 3D sa svih strana kako iznutra, tako i spolja, objašnjava Nefzi.
U nameri da dodatno približi svoju filozofiju javnosti, Feadship je pokrenuo svoj podkast. U seriji od sedam epizoda pod nazivom "Feadship Uncovered", novinar i pisac John Weich ulazi u svet “bespoke” kreacije nakon što dobije ponudu koju ne može odbiti: da dizajnira svoju jahtu od nule. Njegovo putovanje počinje praznim listom papira, a ono što sledi je pogled iza scene jednog od najekskluzivnijih brendova.
Ko su kupci luksuza?
Klijenti Feadshipa su ultrabogate osobe koje potiču iz različitih regiona: Severna Amerika (40 odsto), Evropa (30 odsto), Azija (15 odsto) i preostali procenat iz drugih delova sveta. Oni predstavljaju neke od najuticajnijih ličnosti na svetskoj sceni. Mnogi od njih su iskusni vlasnici jahti, dobro upoznati sa suptilnostima jahtinga i ne zahtevaju poseban uvod u industriju. Takođe, investiranje u nove generacije korisnika je prioritet. “Nedavno sam učestvovao u lansiranju uzbudljivog novog poduhvata pod nazivom ’Young Feadship’. Ova inicijativa ilustruje našu posvećenost podsticanju i osnaživanju sledećeg talasa lidera u industriji. Da bismo ostali ispred u konkurenciji u luksuznom pejzažu, brendovi moraju ulagati u različite oblasti i zadovoljiti holističke potrebe potrošača”, zaključuje Nefzi.
Iako su zapadni svet i Kina i dalje ključna tržišta, nove mogućnosti pojavljuju se i izvan očekivanih teritorija, saglasni su naši sagovornici. Bliski istok, sa očekivanim godišnjim stopama rasta od 11 odsto, predstavlja tržište od oko 12 milijardi evra, pokrenuto povećanim interesovanjem koje dolazi od informisanih i umreženih mladih generacija. Indija doživljava značajan rast, podstaknuta rastućim slojem bogatog stanovništva, pojednostavljenim poreskim sistemom i logistikom, kao i sve većim interesovanjem međunarodnih luksuznih brendova. Druge svetle tačke uključuju Iran, Brazil, Australiju, Tajland i Singapur.
Kristoff D’oria di Cirie, koji je najveći broj svojih projekata realizovao u Južnoj Koreji i Japanu, posebno ističe zainteresovanost ovih država za inovaciju, iskustveni momenat u komercijalnim prostorima, a kao razlog za to navodi i njihovu usmerenost na snažan kolektivni identitet. “Mislim da je ključ u izgradnji emocionalne veze. Ako luksuzni brendovi ne mogu da izazovu emocije, rizikuju da postanu roba. Sa mnogo dostupnih izbora, tradicionalni prodajni ’pitch’ koji se zasniva samo na kvalitetu više nije tako moćan. Pravi diferencijator? Zanimljiva priča i estetika koja podstiče kolektivni identitet, koja rezonuje s klijentima na dubljim nivoima”, zaključuje on.
Šta luksuzni brendovi moraju da ponude modernim kupcima?
1. JEDINSTVENO ISKUSTVO
Savremenim kupcima iskustvo mnogo znači. “Koncepti zasnovani na kreiranju unikatnog iskustva ne samo da omogućavaju trajnije veze sa brendom već i znatno povećavaju prodaju”, kaže Kristoff D’oria di Cirie, kreativni direktor i osnivač Insogni studija, koji razvija svoju ekspertizu u sektorima strategije brenda, uređenja enterijera komercijalnih prostora i iskustvenog dizajna.
“Dok tradicionalne prodavnice ostaju ključne, mnogi brendovi se razvijaju izvan njih. Pioniri poput Diora i Luisa Vuittona pokazali su kako luksuz može da se manifestuje izvan tradicionalnih maloprodajnih prostora, inicijativama poput preuzimanja letovališta i interaktivnih umetničkih instalacija”, kaže D’oria di Cirie. S obzirom na dominaciju onlajn prodaje i efikasne lance snabdevanja, fizička prodavnica više ne može da dozvoli da bude samo lepo mesto sa zalihama proizvoda. Možda ćemo videti više odabranih prodavnica i imerzivnih brend iskustava koji će zameniti klasično iskustvo kupovine, razmišlja sagovornik.
2. AUTENTIČNOST
Bitna je dubina doživljaja, autentičnost i pažnja prema detaljima. To je najuočljivije u sektoru ugostiteljstva. “Butik hoteli, na primer, prioritizuju lokalne zanatske i etno karakteristike, pružajući obogaćena, zajednici usmerena iskustva. S druge strane, luksuz se takođe manifestuje kao spektakl - pozorište u kojem proizvod postaje deo veće priče. U ugostiteljstvu i gastronomiji manje se radi o funkcionalnosti, a više o kreiranju privlačnih svetova", smatra D’oria di Cirie.
3. INOVATIVNOST
Termin 'inovacija' u oblasti luksuza ne mora nužno da znači uvođenje nečega potpuno novog ili revolucionarnog; često znači ponovno otkrivanje i naglašavanje temeljnih principa koji definišu sam luksuz odnosno brend. Ponekad najdublje inovacije u ovom sektoru mogu uključivati odbacivanje suvišnog, fokusiranje na minimalizam ili osvežavanje osnovnih vrednosti brenda koje su izdržale test vremena. “Prava inovacija u luksuzu čuva prošlost dok omogućava budućnost, osiguravajući da suština onoga što nešto čini zaista luksuznim nikada nije izgubljena tehnološkim napretkom”, kaže ovaj dizajner. Inovativnost se kod brendova često ogleda u materijalima i tehnikama koje se koriste u izradi. U Feadshipu tako razmatraju alternative za tikovinu na palubama i kažu da su pronašli već oko 20 alternativa. Neki od njih ne uzrokuju seču šuma i potpuno su u skladu sa Uredbom EU o krčenju šuma (EUDR). “Ovi materijali ne samo da se odlično ponašaju već omogućavaju i ekskluzivnije prilagođene dizajne paluba. U narednim godinama možemo očekivati pomak ka, na primer, tikovini iz FSC plantaža (laminirana/solidna), alternativama od drveta i polimerima za palube”, kaže Farouk Nefzi, direktor marketinga Feadshipa, jednog od vodećih proizvođača superjahti na svetu, i objašnjava da je pored inovacija održivost sledeći ključni faktor na koji treba obratiti pažnju.
4. ODRŽIVOST
Mladim generacijama je izuzetno važno da li su brendovi za koje se opredeljuju održivi. Održivost više nije samo opcija, već norma koju luksuzni brendovi inkorporiraju u svoje poslovanje, na više nivoa, od izbora materijala, smanjenja otpada i recikliranja, etičke proizvodnje, ali i poslovne etike. Feadship angažman ka postizanju neto nultih emisija do 2030. godine ilustrovan je nedavnim lansiranjem jahte Obsidian, koja ima hibridni električni pogon napajan HVO-om (hidrotretirano biljno ulje). Pored toga, najavljuju lansiranje prve superjahte sa hidrogenskim pogonom sledeće godine. “Feadship je pokrenuo platformu za saradnju pod nazivom WaterRevolution, udružujući se sa kolegama iz industrije kako bi predvodio inovacije usmerene na održivost. Kroz četvorogodišnji rad razvijen je YETI (engl. Yacht Environmental Transparency Index), koji sada omogućava ocenu dizajna jahte u pogledu efikasnosti pretvaranja goriva u energiju i emisije koje to uzrokuje”, dodaje Nefzi.
U oblasti dizajna pristup održivosti usmeren je na dugotrajnost. Dizajniranje prostora koji mogu da evoluiraju bez potrebe za potpunim renoviranjem, samo je jedan od načina. “Korišćenje određenih tehnologija može biti održivije od tradicionalnih metoda. Nedavna saradnja s AM Experience u Portugalu to ilustruje, gde smo kreirali interaktivne instalacije koje ističu nestašicu vode, naglašavajući duboki uticaj njenog nedostatka”, kaže D’oria di Cirie i naglašava sve veći značaj opipljivih aktivacija koje donose nove tehnologije poput XR projekata, koje spajaju fizički i virtuelni svet.