Ako je 90-ih McDonald's hamburger Big Mac bio perjanica globalizacije, danas su Teslini automobili predznaci promena i dolaska elektromobilnosti. Ko vozi "teslu" u regionu?
Nikola Tesla, čovek svetlosti i čuvar elektrona, bio je jedan od najvećih pronalazača svih vremena: doneo je u svet genijalnost, ideje, patente i napredak. Otprilike 80 godina kasnije, naziv Tesla se vraća u Adria region u nešto drugačijem obliku – kao električni automobil koji najavljuje prodor električnih iskri u vozila. Ako je 90-ih McDonald's hamburger Big Mek ilustrovao dolazak globalizacije, danas su Teslini automobili predznaci promena i dolaska elektromobilnosti.
Danas je Big Mek sinonim za hamburgere, nešto sasvim uobičajeno, a njegovo naručivanje je jednostavno i dostupno u većini zemalja sveta. Što se tiče kupovine "tesle", na mnogim mestima to još nije slučaj. Kompanija Tesla – baš kao i Nikola Tesla – zakoračila je u centar pažnje u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), odakle se polako širi u Adria region. Prodaja električnih automobila u regionu zaostaje. Najviše ih je registrovano u Hrvatskoj i Sloveniji, ali ipak znatno manje nego u zemljama zapadne Evrope. Proverili smo ko vozi "teslu" u regionu, kako ju je kupio i po kojoj ceni.
Opširnije
Tesla smanjila cene u SAD da bi kupci dobili poreske olakšice
Tesla Inc. je kasno u četvrtak u SAD drastično snizila cene svoje limuzine "model 3" i SUV-a "model Y".
13.01.2023
Teslin inženjer mogao bi da zaradi od 83.200 do 417.600 dolara
Netflix ima jedan oglas za posao koji oglašava raspon plata od 90.000 do 900.000 dolara i drugi od 50.000 do 600.000 dolara.
08.01.2023
Izvezen rekordan broj električnih automobila iz Kine u Evropu
Rekord je postignut zahvaljujući evropskim proizvođačima automobila koji su proizvodnju preneli u ovu zemlju.
28.12.2022
Tesla u Makedoniji način druženja
Slavčo Pop Goševski je jedan od prvih Makedonaca koji su uvezli "teslu" u zemlju. Svoje iskustvo je podelio sa novinarima Bloomberg Adrije. Tridesettrogodišnjak iz Resena, koji se nalazi u jugozapadnom delu Severne Makedonije, radi u kompaniji iz oblasti informacionih tehnologija i poznaje praktično svakog ko vozi "teslu" u Severnoj Makedoniji. On je u stalnom kontaktu sa njihovim vlasnicima, uglavnom mlađim ljudima. Pošto u Severnoj Makedoniji nema zvaničnog zastupnika ili distributera, deset Makedonaca kupilo je "teslu" preko interneta.
Većina ljudi naručuje automobile iz Nemačke. Pošto je vlasnika malo, upoznaju se, druže i dele svoja iskustva. Zašto je Pop Goševski izabrao "teslu"? Mnogo je čitao o performansama automobila, testirao ga kod prijatelja i tokom posete Dubaiju. "Imam 'teslu' od prošle godine. Nisam dugo razmišljao jer sam bio siguran da želim ovaj auto. Kupio sam ga preko Teslinog sajta. Proces je veoma jednostavan, sličan onlajn kupovini – sa tri klika", kaže Pop Goševski.
Svoju "teslu" platio je 52.000 evra, a ujedno je platio i još 12.000 evra za troškove uvoza, carine i druge takse. Električni automobili su u Makedoniji oslobođeni akcize. Prošle godine u Severnu Makedoniju su uvezene tri "tesle", ove godine 15, pokazuju podaci Uprave carina Makedonije. U Severnoj Makedoniji ima 150 električnih automobila, saopštila je Olimpija motors autlet iz Skoplja. Svest tržišta i vozača o električnim automobilima još nije na zadovoljavajućem nivou, ali su zadovoljni. Takođe prodaju stanice za punjenje. Prema njihovoj računici, struja košta 1,6 evra za stotinu kilometara. "Potrebne su tri do četiri stanice za brzo punjenje, koje bi trebalo da budu postavljene na strateškim mestima duž auto-puta", kaže Slavčo Mateski iz Olimpija motors autleta.
U Severnoj Makedoniji ne postoji zvanični Teslin servisni centar - najbliži su u Grčkoj, Hrvatskoj i Sloveniji. "Ozbiljno razmišljamo o tome da sledeće godine podnesemo inicijativu Tesli kako bismo postali njihovi serviseri sa specijalnom opremom i dijagnostikom za njihova vozila", dodaje Mateski. U Severnoj Makedoniji ne postoje čak ni Tesline stanice za punjenje, već stanice drugih. Provajderi su takođe kompatibilni za punjenje "tesli".
Kako izgleda punjenje u praksi? Slavčo Pop Groševski kaže da automobil uglavnom puni kod kuće, na punjaču snage 11 kilovata. Ako puni noću, kada je struja jeftinija, sto kilometara vožnje košta pet evra.
Električni automobili su preskupi za Bosance
"Bosna i Hercegovina (BiH) zaostaje za Evropom po broju registrovanih električnih vozila, infrastrukturi, podsticajima i zakonskoj regulativi“, rekli su za Bloomberg Adria iz udruženja za elektromobilnost u BiH. "Razlog nezainteresovanosti građana za električna vozila je pre svega njihova cena, koja je viša od cena vozila sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem. Takođe, i dalje nema popusta pri registraciji ovih vozila, pa je cena ista kao i kod registracije ostalih vozila", rezimira Armin Hodžić, direktor sektora energetike u udruženju.
Međutim, napredak u oblasti elektromobilnosti je vidljiv u Bosni i Hercegovini u poslednjih pet godina, iako je zaostajanje i za Evropom i za regionom još uvek značajno. To potvrđuju i podaci o broju uvezenih električnih i hibridnih automobila. Od 2017. godine do danas uvezeno je 140 električnih i 1.117 hibridnih vozila, podaci su Poreske uprave BiH. Među njima dominira Folksvagen, uvezeno je samo 13 "tesli".
Problem imaju i sa infrastrukturom, jer na 173 stanice za punjenje ima 205 punjača. To je daleko od onoga što je potrebno, pogotovo zato što su to spori privatni punjači naizmenične struje (AC). Cene punjenja se razlikuju u zavisnosti od lokacije. Negde je besplatno, negde se plaća fiksni iznos, a negde su usluga noćenja, servis vozila ili ručak uračunati u naplatu vozila. Punjenje vozila na stanicama za punjenje Elektroprivrede BiH je besplatno za sve.
Od prošle godine subvencije su dostupne samo u jednom delu Bosne, odnosno u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH). Tamo kupci električnih automobila imaju pravo na subvenciju od oko 5.100 evra, dok kupci plag-in hibrida i hibrida koji se sami pune imaju pravo na oko 2.500 evra. Do sada je subvencije koristilo 65 kupca u ukupnom iznosu od 184 hiljadu evra. U udruženju kažu da je ograničavajući faktor nemogućnost pravnih lica da se prijave na tender. „Ipak, Vlada FBiH je napravila važan korak, jer ovo nisu samo prve subvencije u BiH za kupovinu električnog vozila, već i zvanično definisanje i uključivanje električnih vozila u okvire smanjenja zagađenja i ostvarivanja ciljeva dekarbonizacije“, poručuju iz udruženja.
Uprkos problemima, u udruženju objašnjavaju da se ulaganje u električna vozila i dalje isplati. Prema njihovoj računici, energija za put od Sarajeva do Ptuja i nazad koštala bi 10,17 evra. Hodžić dodaje da se mora uzeti u obzir i kapacitet BiH za proizvodnju električne energije. S obzirom na to da BiH izvozi struju i da se radi o domaćem proizvodu, elektrifikacija transporta bi povećala sigurnost elektroenergetskog sistema zemlje, što bi ih dugoročno učinilo sve zavisnijim od domaćeg proizvoda“, zaključuje Hodžić.
Uvoz u Srbiju je komplikovan
U Srbiji ne postoji zvaničan Teslin salon, tako da kupovina nove "tesle" nije moguća. "Da bismo uvezli Teslu, automobil mora da bude star najmanje šest meseci“, objašnjava Zoran Jeftić iz kompanije BalkanPan koja uvozi "tesle" u Srbiju. Prema njegovim rečima, potražnja za "teslom" postoji, ali je veoma ograničena. Od maja 2021. prodao je 29 automobila. Većina automobila koje uvozi dolazi iz Teslinog salona u Regensburgu u Nemačkoj. Cene "modela 3" starih šest meseci kreću se od 55 do 70.000 evra, dok su "modeli S" od tri do četiri godine oko 60.000 evra, kaže on i dodaje da ne prodaje modele starije od četiri godine.
Istovremeno, upozorava da uvoz otežava nekoliko prepreka. Na primer, kompanija iz Srbije ne može da uvozi "teslu". Zato Jeftić ima poslovne partnere u Nemačkoj koji vozilo kupuju od salona i potom ga predaju njegovoj kompaniji. "Tesle" su retke u Srbiji, a oni koji ih imaju mogu imati mnogo problema ako žele da pune svoje automobile isključivo na Teslinim superpunjačima. U Srbiji je registrovano ukupno 48 automobila "tesla". Prema zvaničnim podacima Teslinog sajta, u Srbiji postoje tri lokacije sa Teslinim superpunjačima. Ograničen broj punjača nije jedina stvar koja može zbuniti vozače.
Dve od tri lokacije stanica za punjenje su pogrešno označene. Adresa stanice za punjenje pored beogradske Ikee je tačno navedena, ali na mapi je pogrešna lokacija, tačnije na drugom kraju Beograda, gde stanice za punjenje uopšte nema. Postoji još jedna greška na mapi, jer ona postavlja lokaciju druge punionice u samom centru Beograda, gde ona takođe ne postoji.
Hrvatska je dobila salon
Ako u navedenim zemljama ima dosta problema s kupovinom i punjenjem "tesle", u Hrvatskoj je sasvim drugačija priča. Hrvatski preduzetnik Saša Cvetojević jedan je od pionira električne mobilnosti u regionu. Svoj prvi "tesla model S" kupio je još 2014. Novu "teslu" očekivao je krajem 2022. godine. Zanimalo nas je šta je, po njegovom mišljenju, toliko bolje kod 2tesle" od drugih proizvođača električnih automobila. Naveo je mrežu brzih punjača, odličnu mrežu punjača naizmenične struje u hotelima, restoranima i kampovima i daleko najbolje korisničko iskustvo na stanicama za punjenje. Nema aplikacija i komplikovanih prijava za dopunu, što drugi upravo najavljuju.
"Tesla ima najbolji korisnički interfejs i sve je tako jednostavno, zabavno i intuitivno da većina drugih automobila u poređenju sa njom izgleda kao 'nokia' u poređenju sa 'iPhoneom'.“ Dodaje da je infrastruktura za električna vozila u poslednjih deset godina prešla put od nule do relativno zadovoljavajućeg broja stanica za punjenje za sadašnji broj vozila. Ubrzanim tempom se grade i novi, kako sporiji u gradovima, tako i oni brži duž glavnih puteva i auto-puteva. Istovremeno se proširuju i postojeće lokacije.
"U ovaj proces je već uključeno na desetine različitih kompanija koje to vide kao poslovnu priliku“, rekao nam je on, ukazujući na inicijativu udruženja "Strujni krug" koje lobira za postavljanje većeg broja punjača kod stubova javne rasvete kako bi se olakšao pristup ljudima koji žive u stambenim zgradama.
U Hrvatskoj su 2021. prodate 234 "tesle", a u prvih devet meseci 2022. njih 157, pokazuju podaci kompanije Promocija plus. Broj registracija je u septembru skočio za 109 zbog državnih subvencija.
Hrvatski vozači "tesle" morali su da odlaze u Grac u Austriju na servis pre nekoliko meseci. To se promenilo prošle godine otvaranjem prodajno-servisnog centra. Tesla sada i zvanično Hrvatsku smatra tržištem, pa su sve usluge dostupne kao i svuda u svetu. "Nema više problema sa servisom i rezervnim delovima nego u ostatku industrije. Svi oni imaju određene delove koji su problematični, Tesla i električni automobili tu nisu izuzetak", dodaje Cvetojević. On navodi evropsko zakonodavstvo koje zabranjuje Tesli da koristi određene funkcije dostupne u SAD kao problematično. Pri tome uglavnom ima na umu sisteme za pomoć u vožnji. "Teslin sistem poluautonomne vožnje Autopilot prilično je ograničen zbog loše regulative i zabrana", zaključuje on.
Slovenija je prva na Teslinoj mapi
Teslina priča u Sloveniji datira još od 2010. godine, kada je prvo vozilo - Tesla Roadster - u zemlju dovezao Roman Bernard, Teslin entuzijasta koji je kasnije zajedno sa Damijanom Merlakom osnovao N-GEN. Kompanija je uglavnom poznata po najvećoj bateriji u Evropi, koju čine Tesline baterije. Bernard je takođe bio rangiran među TOP 50 ljudi u regionu koji su imali najveći uticaj prošle godine i krojiće sudbinu i 2023. Jedan od prvih vlasnika Tesle bio je i kripto-milioner i suosnivač Bitstamp kripto-berze Damijan Merlak. Prvi milion koji je zaradio iskoristio je za kupovinu "modela S". U to vreme, odnosno pre deset godina "tesle" su bile retkost u Sloveniji, a još više u regionu. Njihov broj je u Sloveniji počeo primetno da raste 2018. godine, kada je na tržište stigao pristupačniji "model 3".
Tesla je u Sloveniji, barem zvanično, prisutna najduže u odnosu na zemlje regiona. Prodajno-servisni salon otvoren je 2020. Pre toga, kupci su morali da imaju priličnu dozu strpljenja i domišljatosti, kao što još uvek rade u nekim zemljama. Teslini modeli mogli su se naručiti preko interneta, s tim da se automobil isporučuje u Holandiju, dok je kupac morao da se pobrine za transport do Slovenije i plaćanje carina. Uvozom su se jedno vreme bavila i preduzeća koja su preuzela ulogu posrednika. Pre 2020. čak su i slovenački vlasnici morali da se voze do najbližih servisnih centara u Gracu ili Padovi da bi servisirali "tesle".
U Sloveniji je 2022. godine prvi put registrovano više od dve hiljade električnih automobila, što je skoro pet odsto tržišnog učešća. U 2021. prvi put su registrovana 1.682 električna automobila, od kojih su 256 bile "tesle". Za 11 meseci 2022. godine na puteve je izašlo njih 413, a od 2010. ukupno je 938 automobila "tesla", pa tako više nisu retkost na slovenačkim putevima.
Pitanje za Elona Muska
Kupovina u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji uz pomoć Tesle zvanično nije moguća. Bar ne zasada. Dobar pokazatelj da se neka država nalazi na Teslinoj mapi je postavljanje punjača. Sledeće dolazi onlajn prodavnica. Međutim, to i dalje znači uvoz u vlastitoj režiji. Nije poznato kako Tesla odlučuje gde da otvori prodajni objekat. Potražnja svakako ima veliki uticaj. Iz kompanije se ne oglašavaju. Nisu želeli da komentarišu pitanja o planovima proširenja na zemlje u regionu. Nisu komentarisali ni politiku cena. U Tesli odlučuje i odgovara samo Elon Mask, koji je odnedavno (pre)zauzet upravljanjem društvenom mrežom Tviter, koju je kupio za 44 milijarde dolara.
Tesla kao Big Mac
Slično kao što Economist objavljuje Big Mac indeks, koji nezvanično meri paritet kupovne moći između zemalja, izračunali smo indeks cena za Teslin "model Y". Prodaje se u 42 zemlje. Za referentnu zemlju izabrali smo Nemačku, koja je najveće evropsko tržište i gde imaju i proizvodni pogon. I slovenački i hrvatski kupac mora da izdvoji 46.990 evra za "teslu" u osnovnoj, odnosno najjeftinijoj verziji sa pogonom na zadnje točkove. To je za dve hiljade evra više nego u Nemačkoj. U Mađarskoj je za tri hiljade skuplji.
U Evropi se "model Y" po najnižoj ceni prodaje u Slovačkoj i baltičkim državama, gde je njegova cena 39.990 evra. Niža cena u Slovačkoj i baltičkim državama najverovatnije je posledica činjenice da kompanija nema prodajno mesto ili bar mesto za isporuku u tim zemljama. Automobili pojedinaca koji naručuju "teslu" iz slovačke onlajn prodavnice isporučuju se u Holandiju, gde Tesla ima svoj evropski distributivni centar. Kupac mora sam da organizuje prevoz automobila do zemlje.
Razlike u cenama između zemalja, kao što se vidi iz grafikona, mogu biti ogromne, a za to postoji više razloga. Što je najvažnije, na cenu utiču porezi. Ostrvski grad-država Singapur poznat je po izuzetno visokim porezima. Zato je udeo vlasništva automobila izuzetno nizak i iznosi nešto više od deset odsto. Vozila su takođe visoko oporezovana u Izraelu, gde vlada želi da natera ljude da koriste javni prevoz. Prilikom kupovine automobila u Izraelu, kupac mora da plati porez do 83 odsto.
U saradnji sa Aleksandrom Tomić, Mirelom Haskić Suša, Vanjom Popović i Mirom Soldićem.