Softverski inženjer kompanije Tesla mogao bi da zaradi od 83.200 do 417.600 dolara godišnje. Netflix ima jedan oglas za posao koji oglašava raspon plata od 90.000 do 900.000 dolara i drugi od 50.000 do 600.000 dolara godišnje.
Prema novom kalifornijskom zakonu koji je stupio na snagu ove nedelje, sve kompanije sa 15 ili više zaposlenih koje oglašavaju poslove sa sedištem u državi dužne su da objave procenu onoga što poslodavac "razumno očekuje da plati". Slično kao kada je zakon Njujorka stupio na snagu prošle godine, neke kompanije prihvataju liberalno tumačenje novih propisa sa značajno širokim rasponom plata.
Opseg Netflixa i Tesle bio je najširi među oko 53.000 radnih mesta iz 700 tehnoloških kompanija koje je analizirao Roger Lee, suosnivač Comprehensive.io, sajta za podatke o platama i analitiku. Prosečni raspon plata u objavama koje je pogledao bio je od 130.000 do 200.000 dolara.
U prvim danima zakona Njujorka, neki poslodavci su imali slične široke liste, uključujući onaj sa rasponom od dva miliona dolara. Mnogi su na kraju bili greške. Tesla i Netflix nisu odgovorili na zahteve za komentar.
"Postoje kompanije koje objavljuju raspon plata koji su zaista široki, za koje bi mnogi smatrali da nisu u dobroj nameri ili u duhu zakona", rekao je Lee. "Ali u velikoj meri većina kompanija poštuje ovaj zakon o transparentnosti plata."
U svojoj listi poslova, Tesla je rekao da procena uključuje platu, bonuse i druge nadoknade, a ponuđena plata može da varira u zavisnosti od lokacije na tržištu, znanja, veština i iskustva u vezi sa poslom. Detalji će biti dati ako kandidat dobije ponudu za posao, navodi se u oglasu za posao.
Netflix ima slično objašnjenje o tržištu, iskustvu i specifičnim zahtevima posla. "Ovaj tržišni opseg je zasnovan na ukupnoj nadoknadi (u odnosu na samo osnovnu platu), što je u skladu sa našom filozofijom kompenzacije", navodi se u oglasu.
Kalifornijski zakon je deo talasa zahteva koji zapljuskuju SAD da se ukinu rodne i rasne razlike u platama. U Kaliforniji, zaposleni takođe mogu da pitaju svog poslodavca za raspon plata za svoju postojeću poziciju.
Kako sve više država donosi zakone o transparentnosti plata, kompanije kao što su Microsoft, Citigroup i Google počinju da navode raspon plata za sve pozicije, čak i kada to po zakonu nisu obavezne. Stručnjaci za zapošljavanje kažu da radnici sve više traže informacije.
Mnoge države takođe zabranjuju kompanijama da pitaju radnike koliko su plaćeni kod prethodnog poslodavca i zabranjuju ograničenja zaposlenima da govore kolegama koliko su plaćeni.