Agencije za kreditni rejting su decenijama nenamerno omogućavale ulagačima u obveznice da skoro sigurno ostvare profit: kada agencije snize rejting sa investicionog na niži status, mnogi menadžeri koji su zaduženi za upravljanje novcem primorani su da prodaju obveznice pošto im pravila ne dozvoljavaju da poseduju visokorizičan dug. Takve prodaje se obično brzo odvijaju, što dovodi do toga da cene padaju ispod cena obveznica sa sličnim rejtingom, te se menadžeri koji nemaju takva ograničenja utrkuju da ih kupe kako bi ostvarili korist kada se vrednost duga stabilizuje.
Pandemija kovida 19 naglo je prekinula strategiju ulaganja u "pale anđele", odnosno ulaganja u obveznice smanjenog rejtinga. Kako su se kompanije oporavljale od ekonomskog šoka usled globalnog lokdauna, bilansi stanja su se popravili, što je za posledicu imalo da se rejtinzi više dižu nego spuštaju. Bloombergov indeks kompanija sa "junk" statusom u SAD je približno četiri puta manji nego 2020. godine i obuhvata manje kompanija nego u bilo kom trenutku od njegovog uvođenja 2005. godine.
Sada kada visoke kamatne stope opterećuju bilanse stanja, pristalice rizičnih obveznica očekuju da će se otvoriti niz prilika. Bloomberg Intelligence procenjuje da je vrednost obveznica američkih kompanija koje su u riziku od snižavanja rejtinga, porasla na 93 milijardi dolara sa 19 milijardi u januaru. "’Pali anđeli’ dolaze", kaže Manuel Hayes, portfolio menadžer u kompaniji Insight Investment, koji ocenjuje da će u narednih 12 meseci obveznice u vrednosti od oko 50 milijardi dolara biti snižene na nivo rizičnih. "Izuzetno smo uzbuđeni zbog toga."
Opširnije
Tajne otpornosti porodičnih preduzeća u regionu: Tata, vreme je za penziju!
U izuzetno izazovnom pejzažu u kom je regionalna ekonomija u ovom trenutku, nije pogrešna percepcija da je dominacija ostala na strani porodičnih kompanija.
26.09.2024
Nemačkoj ‘gori krov’, ko se plaši požara?
Evropa strahuje od posrtanja nemačke automobilske i hemijske industrije, nakon dešavanja u automobilskoj korporaciji Volkswagen Group.
30.09.2024
Ukratko: Stanovi, penzije, kreditni rejting
U Beogradu ima 10.000 praznih i 108.714 privremeno nastanjenih stanova, a kranovi u prestonici i dalje niču na svakom ćošku.
28.09.2024
Ko bi mogao da zaradi od epidemije majmunskih boginja
Jedina efikasna brana daljem širenju virusa mogla bi da bude vakcina, a jedina kompanija koja zasad ima odobreno cepivo u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama jeste Bavarian Nordic S/A.
02.10.2024
Kako pravilno čuvati ključeve za kriptovalute
U kripto-industriji važi pravilo – nemaš ključeve, nemaš tokene. Stručnjaci savetuju obavezne postupke koje štite od gubitka imovine.
01.10.2024
Ako ste propustili: Sadržaj Bloomberg Businessweek Adria za jun
O čemu sve piše Bloomberg Businessweek Adria u junskom broju
07.08.2024
Kompanije čiji je kreditni rejting snižen sa investicionog, uglavnom imaju bolji bilans stanja od kompanija sa već rizičnim rejtingom. Osim mogućeg rasta cene, menadžeri za upravljanje sredstvima takođe dobijaju kvalitetniju investiciju. Strategija obično dobija na zamahu u vreme recesije kada se istovremeno snižava rejting mnogih kompanija. Iako je početkom avgusta došlo do opšte rasprodaje akcija širom sveta, takav scenario je sada malo verovatan. Ipak, nakon izazovnih vremena za "pale anđele", investitore raduje svaki znak oporavka, kaže Ashton Parker, koji upravlja fondom za snižene obveznice u švajcarskoj firmi Lombard Odier Investment Managers. "U suštini, reč je o normalizaciji ili nadoknađivanju propuštenog", kaže on.
Tu su i znaci da inflacija počinje da opterećuje potrošnju, zbog čega se snižava rejting još nekih kompanija. Lanac apoteka Walgreens Boots Alliance Inc. postao je "pali anđeo" u julu pošto je agencija S&P Global Ratings snizila njegov rejting. Agencija za kreditni rejting Moody’s Ratings je saopštila da razmišlja da snizi rejting kompanije Paramount Global na "junk" pošto je taj filmski studio pristao da ga kupi Skydance Media LLC. "Sa usporavanjem ekonomije snižavanje rejtinga je neminovno", kaže Althea Spinozzi, direktorka strategije fiksnih prihoda u Saxo Bank. "I te kako ćemo videti još ‘palih anđela’."
Snižavanjem rejtinga je obično obuhvaćeno više kompanija u jednom sektoru, što može dovesti do toga da investitori koji su usmereni na "pale anđele" mogu završiti sa prevelikim udelom investicija u jednom segmentu tržišta. Tokom pandemije to su bili avio-kompanije i firme u ugostiteljstvu, dok je 2016. godine mnogim energetskim kompanijama snižen rejting nakon pada cena nafte. Ovog puta biće mnogo "palih anđela" u sektorima telekomunikacija, kablovske televizije i interneta i nekretnina, "delovima tržišta koji se suočavaju sa značajnim problemima", kaže Mike Scott, direktor sektora za investicije u hartije od vrednosti visokih prinosa u kompaniji za upravljanje investicijama Man Group Plc.
Snižavanjem rejtinga je obično obuhvaćeno više kompanija u jednom sektoru, što može dovesti do toga da investitori koji su usmereni na "pale anđele" mogu završiti sa prevelikim udelom investicija u jednom segmentu tržišta.
Drugi rizik za ove investitore predstavljaju kompanije čiji kreditni rejting neprekidno pada do nivoa kada više ne mogu da izmiruju dug, zbog čega investitori koji su uložili u njihove obveznice trpe gubitke. Iako to naglašava opasnost koja je svojstvena za ovu strategiju, poklonici je smatraju smislenom. Čak i kada takve nezgode uzmemo u obzir, Bloombergov indeks "palih anđela" dugoročno je nadmašio svoj pandan visokorizičnih obveznica.
Istraživači Bank of America Corp. (BofA) navode da je udeo obveznica čiji bi rejting mogao biti snižen na "junk" ove godine premašio udeo obveznica čiji bi rejting mogao biti podignut, i to prvi put od 2021. godine. Dve takve kompanije, Boeing Co. i Charter Communications Inc, mogle bi biti najveće kompanije kojima je snižen rejting, kaže savetnik za kreditnu strategiju BofA Yuri Seliger. "Upravo smo prošli kroz period sa vrlo malo snižavanja rejtinga", kaže on. "Međutim, ima znakova da rizik od snižavanja možda ponovo raste."
- U saradnji sa Cecile Gutscher i Abhinavom Ramnarayanom.