Kina je najavila ograničenje izvoza dva donekle opskurna, ali ključna metala u Sjedinjene Države i Evropsku uniju. Dan kasnije, stigao je poziv da se lanci snabdevanja ne presecaju, u sličnom maniru zapadnih zemalja koje su posle uvođenja novih sankcija neretko pozivale na dijalog i saradnju. Kakav ishod sledi nakon takvog igrokaza?
Galijum i germanijum, čiji izvoz je Kina ograničila, kvalifikovani su kao nusproizvod koji nastaje pri procesu prerade traženijih metalnih sirovina poput cinka ili aluminijuma. Iako je reč o nusproizvodu sa izuzetno malim globalnim tržištem, galijum i germanijum predstavljaju ključne sirovine u proizvodnji čipova, električnih vozila i telekomunikacione opreme. Evropska unija nabavlja 71 odsto svog galijuma i 45 odsto svog germanijuma iz Kine.
Ono što se može nazvati "rezervama u senci" pojavljuje se među sredstvima entiteta poput državnih komercijalnih zajmodavaca i razvojnih banaka, tvrdi bivši američki zvaničnik iz ministarstava trgovine i finansija Brad Setser
30.06.2023
U razgovoru za Bloomberg Adria Connect, direktorka Instituta za azijske studije Fakulteta političkih nauka u Beogradu Dragana Mitrović kaže da ovom merom Kina stavlja do znanja svima da i ona ima jake adute u ovoj igri.
“Kina je već pokušala da na drugi, lep način privoli Japan i Holandiju da na zahtev Sjedinjenih Američkih Država ne ograničavaju izvoz najsavremenijih mikročipova u Kinu. Ovu poruku će svakako razumeti, budući da su ova dva metala neophodna za proizvodnju - od spomenutih mikročipova do solarnih panela, ćelija, oprema i tako dalje. Dakle, bez njih je faktički neka moderna proizvodnja čitavog spektra proizvoda bez kojih ne možemo zamisliti modernu privredu i domaćinstva nezamisliva”, kaže Mitrović.
Samo dan nakon uvođenja ograničenja, kineski predsednik Xi Jinping apelovao je na zemlje širom sveta da odustanu od razdvajanja i presecanja lanaca snabdevanja.
“Kina želi da sarađuje sa državama na odbacivanju mera kojima se postavljaju barijere i prekidaju lanci snabdevanja“, izjavio je Xi.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
I dok Sjedinjene Države nastupaju agresivnije u ovoj trci, Evropska unija donekle jeste obazrivija kada je reč o presecanju trgovinskih veza sa Kinom.
Ta obazrivost umnogome dolazi na inicijativu Nemačke, koja u primeru Rusije vidi lekciju koju sa sobom nosi nagli pad uvoza sirovina od ključnih dobavljača. Ministar ekonomije Robert Habeck izjavio je da treba izvući pouku o tome šta zaista znače suverenost u proizvodnji, kao i energetska i privredna sigurnost.
"Videlu smo da je Kina povećala pritisak sa ograničenim izvozom dve vrste metala. Ako se to desi sa litijumom ili sličnom sirovinom, imamo drugačiji problem", rekao je Habeck.
S obzirom na kovid ograničenja, Evropska unija je već osetila kako izgleda slabljenje trgovine se Kinom - trgovinski deficit Kine i EU dostigao je 396 milijardi evra samo tokom protekle godine.
Bloomberg
Uprkos odškrinutim vratima EU, kineska vlada je otkazala posetu šefa evropske diplomatije Josepa Borella Pekingu, u kojoj je trebalo da boravi sledeće nedelje. U ovom trgovinskom ratu, obe strane su imale dvosmislenih poteza - s jedne strane nova ograničenja, a u diplomatskoj areni najave da se saradnja nastavi. Kako kaže Mitrović, Kina vidi opasnost u agresivnom narativu SAD.
“Imamo narativ kako je neophodno smanjiti zavisnost od Kine, ali kako smanjiti zavisnost od najveće trgovačke sile, od zemlje koja je u samom središtu globalnih lanaca proizvodnje, snabdevanja, logistike? To je nemoguće i onda dolazimo do jedne šizofrene pozicije - iz političkih i ideoloških razloga, oni najavljuju i uvode restrikcije i mere koje remete slobodno kretanje proizvoda, investiranje, ljudi, a s druge strane shvataju da su potpuni prekidi zapravo nemogući i da je neophodno nastaviti saradnju sa Kinom”, kaže Mitrović.
O tome da li Kina može da dobije tehnološku trku sa SAD, kao i da li će kineska privreda dočekati stimulativne mere kojima se tržišta nadaju, detaljnije u videu.
EU je 2024. u SAD izvezla proizvoda u vrednosti 531 milijardu evra, a uvezla 333 milijarde evra. Ostvareni suficit od 198 milijardi evra je najveći u istoriji.
"Oko 300 milijardi evra ušteđevine evropskih porodica svake godine se uloži u inostranstvo. To je ključni problem koji koči rast naših tehnoloških startapa", kazala je šefica EK.
O tome kako politička situacija u Srbiji, ali i globalna geopolitička situacija, utiču na ekonomski rast i kreditni rejting Srbije za TV Bloomberg Adria govorili su Velimir Lukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i Vladimir Vuletić, profesor Filozofskog fakulteta.
O tome kako politička situacija u Srbiji, ali i globalna geopolitička situacija, utiču na ekonomski rast i kreditni rejting Srbije za TV Bloomberg Adria govorili su Velimir Lukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i Vladimir Vuletić, profesor Filozofskog fakulteta.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.