Industrija solarne energije nikad nije imala više posla - naruku joj ide sve veća adopcija potrošača i trka u borbi sa globalnim zagrevanjem. Paradoksalno, na berzama je sasvim drugačija situacija - deonice najvećih svetskih proizvođača solarne opreme su u kontinuiranom padu.
Kombinovana tržišna kapitalizacija četiri najveća svetska proizvođača solarnih panela Longi Green, Trina Solar, JA Solar i Jinko Solar - svih lociranih u Kini - pala je više od 40 odsto od avgusta prošle godine.
Pad je usledio nakon vrtoglavog rasta u sektoru. Deonice najvećeg svetskog proizvođača solarnih panela Longi Green Energy Technology, petostruko su uvećale vrednost od 2020. do 2021, a prihod kompanije se za deset godina povećao čak 80 puta. Tongwei, najveći proizvođač polisilicijuma, ključne sirovine za solarne panele, povećao je svoj neto profit sedmostruko samo u poslednje tri godine.
Opširnije

Vodič kroz aukcije za OIE: Kako do novih 450 megavata struje?
Vlada Srbije objavila je u sredu, 14. juna, javni poziv za prve aukcije za dodelu tržišnih premija za obnovljive izvore energije.
21.06.2023

Vlada Srbije pokrenula aukcije za tržišne premije za OIE
Proces čiji je cilj 450 novih zelenih megavata za privredu i građane u elektroenergetskom sistemu Srbije.
14.06.2023

Gubici struje i zahtevi za OIE iznudili ulaganja od 180 miliona evra
Kapacitet distributivne mreže u Srbiji iznosi 8,5 gigavata.
19.06.2023

Dogodine iz OIE struje koliko ukupno proizvedu Kina i SAD
Električna energija dobijena iz obnovljivih izvora energije sledeće godine u svetu će dostići 4.500 gigavata.
08.06.2023

Proizvodnja iz solara dostigla rekord u Nemačkoj tokom vikenda
Hiljade solarnih panela u Nemačkoj postavilo je novi proizvodni rekord u subotu.
29.05.2023

U 2023. više novca biće uloženo u solar nego u naftu
Globalna ulaganja u čistu energiju su na putu da u 2023. porastu na 1,7 biliona dolara, predviđa u novom izveštaju Međunarodna agencija za energetiku.
30.05.2023
"Industrija je zrelija i konkurentnija više nego ikad pre. Ali ekscesivni tržišni entuzijazam rezultirao je i ekscesivnim investicijama u nove proizvodne kapacitete do tačke u kojoj tržište ne može kratkoročno da apsorbuje proizvodnju", objašnjava za Bloomberg Adria Connect analitičar kompanije Trivium China Cosimo Ries.
Bloomberg
Globalna tražnja za panelima nastavlja rast, zahvaljujući državnim podsticajima u borbi protiv globalnog zagrevanja, ali i naporima SAD i Evrope da smanje energetsku zavisnost od Rusije. Svet je na putu da dostigne 5.300 gigavata kapaciteta do kraja decenije - što je nivo solara potreban u scenariju po kom je moguće dostići globalni cilj nultih emisija, procenili su iz BloombergNEF-a.
Naravno, i sama solarna energija je postala privlačnija običnim potrošačima - ovaj obnovljivi izvor je između 2010. i 2021. zabeležio najveći pad cena kada je reč o troškovima instalacije i potrošnje.
"Vidimo da cene u različitim segmentima i proizvodima potrebnim za solarne panele padaju veoma, veoma brzo zbog prevelike proizvodnje. I taj trend bi mogao da se nastavi, jer u ovom trenutku imamo najave novih projekata i proizvodnih pogona koji tek treba da počnu da rade u narednih nekoliko godina. Verovatno ćemo videti kako će ova prezasićenost istisnuti neke slabije igrače sa tržišta, a pad cena će svakako uticati i na marže svih proizvođača, čak i onih jačih", kaže Ries.
Bloomberg
Ono što je jasno iz udarca na kapitalizaciju kineskih solarnih giganata, jeste da je ovo tržište posebno osetljivo na prezasićenost. U tome veliku ulogu igra i geopolitika, gde najveća svetska tržišta streme ka diverzifikaciji i lokalizaciji proizvodnih lanaca. Ono što Kini ide naruku jeste i dalje visok nivo konkurentnosti - potrebne su decenije da se razvije takva proizvodna infrastruktura.
"Ali kada takav proces počne, to bi moglo da pogorša situaciju sa kineskim prezasićenim proizvodnim kapacitetima. Istovremeno, tražnja bi mogla da raste još više, jer niže cene solara otvaraju i nova tržišta na mestima gde ranije zbog visokih troškova nije bilo uslova da instalaciju. Dakle, situacija na tržištu je nepredvidljiva u ovom trenutku - ovo je ciklična industrija i u nekom trenutku ćemo videti rebalans tržišta", zaključuje Ries.