Sve više kompanija u Srbiji zainteresovano je za zelenu tranziciju jer uviđa niz prednosti koje ona može doneti, poput veće konkurentnosti, pristupa novim tržištima i unapređenja reputacije poslovanja. Izvesno je da je poslovanje na osnovu ESG standarda postalo nova realnost, a ne nešto o čemu će se govoriti u budućnosti.
Kompanije koje su do sada u Srbiji prepoznale i primenjuju standarde ESG dolaze iz sektora logistike, ali i poljoprivrede. Reč je o kompanijama koje su izvozno orijentisane, koje imaju direktan dodir sa potrošačima i koje su u vlasništvu stranih kompanija, navodi Maša Njegovan, viši rukovodilac za ESG u Deloitteovom odeljenju za rizike.
Dragoljub Damljanović, direktor Razvojnog centra u Novom Sadu kompanije Schneider Electric, kaže da je "zeleno novo crno" (engl. green is new black). To je, kako navodi, paradigma koju njegova kompanija sledi već više od 20 godina i jedan od razloga zašto je otvorena nova zgrada u skladu sa standardima ugljenične neutralnosti (engl. carbon zero), u kojoj je smešten razvojni centar.
Opširnije

Njegovan, Deloitte: ESG za kompanije postaje 'must have'
Tema ESG tek ulazi na mala vrata u Srbiju i kompanije nedovoljno brzo reaguju na ESG standarde.
14.06.2023

Stranci više ne žele kineske zelene obveznice
Domaće tržiše zelenih obveznica u Kini je i dalje povoljno zbog nižih kamatnih stopa.
14.06.2023

Nova strategija Shella predviđa korišćenje gasa na dugi rok
Shell smatra da će prirodni gas dugo igrati važnu ulogu u svetskom energetskom miksu.
13.06.2023

Kompanije u Srbiji sve više izdvajaju za održivo poslovanje
Na osnovu izveštaja o održivom poslovanju nekoliko kompanija koje posluju u Srbiji, može se zaključiti da one iz godine u godinu izdvajaju sve više novca u ESG.
09.06.2023
Međunarodna agencija za energetiku (IEA) procenjuje da će tržište čistih tehnologija imati vrednost od 650 milijardi dolara godišnje do 2030. godine, što predstavlja više nego trostruko povećanje u odnosu na sadašnji nivo, dok će broj zaposlenih u proizvodnji ovih tehnologija porasti sa današnjih šest miliona na 14 miliona.
Prema istraživanju Evropske investicione banke iz ove godine, nedostatak kvalifikovane radne snage predstavlja prepreku za investicije u zelene tehnologije. Solar Power Europe je procenio da će broj zaposlenih u solarnom sektoru u EU morati da poraste sa 500.000 u 2021. godini na preko jedan milion u 2030. godini kako bi se postigao cilj od 45 odsto udela OIE u ukupnoj proizvodnji energije. Slična situacija postoji i u našem regionu. Sprovođenje novog investicionog ciklusa u zelenu infrastrukturu će zahtevati značajan rast broja zaposlenih u ovoj oblasti.
Ovo predstavlja priliku za zemlje regiona da izađu iz "zamke siromaštva" i da se strateški opredele za zelene tehnologije u kojima imaju predispozicije da izgrade konkurentnost uz stvaranje regionalnih zelenih ekosistema.
Više o ovoj temi u emisiji Zoom In.