Rast tržišne kapitalizacije londonske berze nastavlja se nakon što je ovo tržište sredinom juna od Pariza ponovo preuzelo poziciju najvećeg tržišta kapitala u Evropi. Raspon između tržišne kapitalizacije francuskih i britanskih deonica porastao je na 79 milijardi dolara, a krajnji ishod ove trke ostaje u rukama dveju vlada - jedne sa apsolutnom većinom i jedne čija je budućnost i stabilnost neizvesna.
Macronova kocka koštala berzu 157 milijardi dolara
Londonska i pariska berza se već dve godine smenjuju na poziciji najveće evropske berze. Dok su se investitori povlačili sa britanskog tržišta nakon Bregzita, francusko tržište je jačalo, oslanjajući se, između ostalog, i na vrtoglav rast luksuznog sektora koji je poveo LVMH u vlasništvu Bernarda Arnaulta.
Odluka francuskog predsednika Emmanuela Macrona da nakon razočaravajućih rezultata na evropskim parlamentarnim izborima preispita poverenje glasača na domaćem terenu, bila je skupocena kocka za Pariz. Nervoza na tržištima obveznica, gde je raspon između prinosa na francuski i nemački dug u jednom trenutku skočio preko 80 baznih poena, lako se prenela i na deonice.
Opširnije

Investitori beže od tehnoloških giganata u SAD, akcije u crvenom
Ulagači su se udaljili od ranije traženog tehnološkog sektora, pa su divovi poput Mete i Nvidije prešli u crveno.
11.07.2024

Ulagači u evropski kapital ohrabreni posle statistike iz UK i SAD
Prvi rezultati su pokazali da je britanska privreda porasla, a američka inflacija oslabila.
11.07.2024

Bankarske dividende: kakva je NLB u poređenju s konkurentima
Očekuje se da će evropske banke ove godine isplatiti ukupno skoro 80 milijardi evra dividendi.
11.07.2024

ESG akcije još uvek pobeđuju obične, ali ne drastično
Kada pogledamo valuaciju, MSCI World indeks je potcenjen u odnosu na MSCI ESG indeks.
12.07.2024
Tako je francuski referentni berzanski indeks CAC 40 obrisao skoro sve dobitke u 2024. godini, a oni se u ovom trenutku drže na nivou od oko jedan odsto. Tržišna kapitalizacija francuskih deonica je od trenutka raspisivanja domaćih parlamentarnih izbora pala čak 157 milijardi dolara. I iako su se tržišta primirila dok se političke frakcije centra i levice bore da formiraju vladu - još jedna oluja nije isključena.
Bloomberg
U razgovoru za Bloomberg Adria Connect, šef globalne strategije Natixis Investment Managersa Mabrouk Chetouane ističe da je rizik od novog povećanja prinosa na francuske i nemačke obveznice i dalje prisutan.
"Vidimo kakva je situacija sa obveznicama i berzanskim indeksima, a ona je još gora kada je reč o manjim i 'mid-cap' kompanijama. Možemo očekivati neki oporavak u specifičnim sektorima poput bankarstva, ali uopšteno posmatrano, tržištima trebaju jasni odgovori da bi došlo do većeg oporavka", kaže on.
UK ima šansu, Laburisti moraju da je iskoriste
Tržište Ujedinjenog Kraljevstva bilo je sasvim drugačija priča. Nakon Bregzita, političkih previranja krunisanih jednomesečnim mandatom premijerke Liz Truss i dezintegracije u redovima Konzervativne stranke, prizor premijera Rishija Sunaka koji raspisuje vanredne parlamentarne izbore na kiši je, ironično, bio baš ono što je tržištima trebalo.
Tako je tržišna kapitalizacija berze do sada skočila na 3,21 bilion dolara, premašivši vrednost francuskih deonica. Ubedljiva pobeda i apsolutna većina Laburističke stranke u parlamentu je investitorima pružila ono što su dugo tražili na tržištu Ujedinjenog Kraljevstva - stabilnost. Laburističko poigravanje idejom novih pregovora o uslovima Bregzita takođe može poslužiti kao snažan argument za jači investicioni apetit na duge staze.

Ali uspeh laburističke vlade i dalje nije zagarantovana stvar. Rast BDP-a u maju je na nivou od 0,4 odsto bio dvostruko veći od očekivanog. Dok je to dobra vest za teško pogođenu privredu Ujedinjenog Kraljevstva, jak rast takođe može preusmeriti Banku Engleske u pravcu dužeg zadržavanja kamatnih stopa na višedecenijskom rekordu.
Kako kaže Chetouane, velike su šanse da će berza UK u doglednom periodu zadržati prednost nad francuskim tržištem, ali nova vlada moraće da reši brojne probleme ukoliko želi dugoročnu stabilnost.
"Pred laburističkom vladom su veliki izazovi, najpre kada je reč o povećanju produktivnosti. Najveći problem ove privrede ostaje nedostatak investicija, koji se odražava na dugoročnu sposobnost kompanija da uvećaju prihode i samim tim održe rast cene deonica", zaključuje Chetouane.
O tome zašto Natixis ima pozitivna očekivanja od evropskih deonica, da li će tehnološke akcije nastaviti rast i šta očekuju od Federalnih rezervi i Evropske centralne banke, detaljnije u razgovoru u videu.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...