Strujni kolaps koji je proteklog petka pogodio Crnu Goru, delove Hrvatske i Bosne i Hercegovine pokrenuo je opet debatu kako se Zapadni Balkan, koji je decenijama bio partner u energetskoj bezbednosti Evrope, pretvorio iz energetskog resursa u teret.
Pored argumenata za energetsku tranziciju koji se temelje na međunarodnim obavezama, klimatskim promenama, procesom pristupanja Evropskoj uniji, postoje i drugi razlozi zbog čega je potrebna energetska tranzicija jer na Zapadnom Balkanu nema dovoljno energije da podrži ekonomski razvoj.
Da se Srbija ne bi našla u toj poziciji, potrebne su investicije i povezivanje sa evropskim energetskim sistemom, to u intervjuu za Bloomberg Adriju kaže stručnjak za energetiku Aleksandar Kovačević.
Opširnije

Nestalo struje u BiH, Hrvatskoj, Crnoj Gori, u Srbiji sistem stabilan
Kako prenose regionalni mediji, i cela Dalmacija, kao i Crna Gora su bez električne energije.
21.06.2024

Za energetski kolaps u regionu krivi su toplotni talas i zapuštena infrastruktura
Preopterećenje sistema uzrokovalo nestanak struje u tri države.
21.06.2024

Dokle se stiglo sa pripremom dokumentacije za izgradnju 'Bistrice'
Izrada tehničke dokumentacije potrebne za izgradnju Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica" biće završena do kraja godine.
26.06.2024

Srbija raspisala tender za studiju izvodljivosti nuklearne energije
Ministarstvo je raspisalo tender za izradu preliminarne tehničke studije radi razmatranja mirnodopske primene nuklearne energije u Srbiji.
19.06.2024

Profit EPS-a 240 miliona evra: Manja potrošnja omogućila prodaju na berzi
Finansijski izveštaj Elektroprivrede Srbije AD za prvi kvartal ove godine pokazao je da je ova kompanija ostvarila profit od 28,3 milijarde dinara, što je blizu 240 miliona evra.
31.05.2024

Srbija ulaže 450 miliona evra za otvaranje novih kopova uglja
Ukupne investicije u novu rudarsku opremu u Elektroprivredi Srbije trenutno iznose više od 450 miliona evra.
28.05.2024

Kakva će tačno biti uloga Japanaca u izgradnji RHE 'Bistrica'
Nedavno je objavljeno da je Japanska agencija za međunarodnu saradnju (JICA) formalizovala odluku o učešću u izgradnji Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica".
28.05.2024
"Zbog čega se kolaps dogodio? Postoje tehnički uzroci o kojima će se voditi istraga i uraditi analize u narednim nedeljama i mesecima verovatno. Međutim, postoje i strukturni sistemski uzroci o kojima se malo govori, a koji su verovatno napravili najveći problem. Dakle, vidimo da su one zemlje koje su se našle u sistemu koordiniranih aukcija bile u većem problemu. Srbija nije u tom sistemu, to je jedan bitan razlog,. Naravno, način kako je mreža razvijana u poslednjih petnaestak godina očigledno prouzrokuje povećane rizike za ovakve događaje", navodi Kovačević.
Prema njegovim rečima, ulaganja u obnovljive izvore energije je dobar način da se omogući energetska tranzicija, ali ne i dovoljan. Kovačević smatra da je i za Evropsku uniju važna energetska stabilnost Zapadnog Balkana i da može na dva načina da se integriše sa EU tržištem energije.
Aleksandar Kovačević (Bloomberg Adria)
"Balkan je vrlo ozbiljan resurs hidroenergije koji je u ovoj situaciji za evropsko energetsko tržište važan radi stabilnosti. To je jedna dimenzija, ta energija ovog trenutka nije na raspolaganju evropskom tržištu usled novih problema koje imamo ovde u regionu. S druge strane, bilo bi korisno da se region nađe u evropskom finansijskom tržištu, odnosno da se više izdaju zelene obveznice", smatra Kovačević.
Ključno pitanje jeste i to - da li bi sa ekstremnim temperaturama, kako tokom zime, tako i tokom leta, strujni kolapsi mogu da se ponove.
"Naravno da mogu da se ponove strujni kolapsi - ako izostanu investicije, mi gledamo u jedan period apsolutne nestabilnosti i nepredvidivosti. Nepredvidivosti kako sa stanovišta tehničkih ispada, kvarova, tako i sa stanovišta isporuke uglja, gasa. Gledamo na ekstremne situacije kako u smislu gubitaka na mreži na ekstremne situacije, tako i u smislu velikih skokova potrošnje, odnosno velike osetljivosti potrošnje u odnosu na meteorološke prilike", ukazao je Kovačević.
Šta su slabe energetske tačke za svaku državu u regionu, pogledajte u videu.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...