Nakon Bregzita više od 100 finansijskih kompanija je prebacilo ili proširilo poslovanje u Luksemburgu, koji ubrzanim tempom postaje jedan od ključnih finansijskih centara Evrope. Tome delom doprinosi i rastuća popularnost zelenih obveznica i društveno odgovornog poslovanja, koje je 2016. godine dovelo i do osnivanja Luksemburške zelene berze. Od prošle godine Luksemburška zelena berza je uvrstila u svoju ponudu i takozvane "rodne obveznice".
"Nedavno sam pročitala da je najbrži put do siromaštva kroz izvoz sirovih materijala, ali da put ka bogatstvu vodi kroz globalne vrednosne promene, dodavanje vrednosti svemu što već imamo i radimo - to je upravo bila ideja kojom se Luksemburška berza vodila kada je 2016. pokrenula Luksembrušku zelenu berzu", kaže u intervjuu za Bloomberg Adria Connect direktorka listinga i regulatornih poslova na Luksemburškoj berzi Paula Redondo Pereira.
Luksemburška zelena berza je odvojeni segment glavne berze, čiji je cilj da učini vidljivijim hartije od vrednosti povezane sa zelenim i održivim projektima, kompanijama i programima. Kako bi olakšala pristup ovakvim hartijama od vrednosti, Luksemburška zelena berza ne stvara dodatne regulacije i standarde za trgovanje.
Opširnije
H&M planira da izda zelene obveznice dok brza moda kreće ka održivosti
Švedska maloprodajna kompanija Hennes & Mauritz AB planira debitantsku prodaju zelenih obveznica.
16.10.2023
Severna Makedonija emituje prvu zelenu obveznicu
Nova hartija od vrednosti ima za cilj finansiranje novih i postojećih zelenih projekata
27.09.2023
Emiraćani koji grade vetropark u Srbiji zajme milijardu dolara
Kompanija Masdar, glavni operater solarnih elektrana u UAE, planira da prikupi čak milijardu dolara kroz svoju drugu ponudu zelenih obveznica.
26.09.2023
Stranci više ne žele kineske zelene obveznice
Domaće tržiše zelenih obveznica u Kini je i dalje povoljno zbog nižih kamatnih stopa.
14.06.2023
MK Grupa bi mogla da emituje zelene obveznice ako kamate budu povoljne
Pored razvoja tržišta kapitala, neophodno je raditi i na ukrupnjavanju tržišta iz regiona.
02.06.2023
"Vodimo se međunarodnim standardima koje je postavila Međunarodna asocijacija tržišta kapitala i standardima zelenih obveznica", kaže Redondo Pereira.
Prema podacima S&P Global, uprkos stagnaciji u emitovanju obveznica tokom 2023. godine, očekuje se da će emisija zelenih, socijalnih, održivih i obveznica povezanih sa održivošću (GSSB) ostati u okviru proznoziranog obima između 900 milijardi i bilion dolara, što čini između 14 i 16 odsto ukupnog broja globalno emitovanih obveznica.
Evropa ostaje vodeći region u emisiji i trgovini GSSSB obveznicama. Do maja ove godine, održive obveznice listirane na Luksemburškoj zelenoj berzi su prikupile oko 890 milijardi evra za zelene projekte širom sveta. Redondo Pereira objašnjava da u okviru berze postoje tri glavna projekta - obrazovanje, dostupnost podataka i usluge asistencije.
"Podaci su nešto što je posebno manjkavo u zelenom sektoru, pogotovo kada je reč o strukturisanim podacima. Mi te podatke strukturiramo i činimo ih dostupnih menadžerima imovine kako bi poslovali u skladu sa regulacijom, ali i kako bi imali bolji uvid u dešavanja na zelenom tržištu. Povrh toga, pružamo usluge asistencije ulagačima, kompanijama koje tek ulaze na tržište i žele da taj proces prođe što je lakše moguće", kaže Redondo Pereira.
Još jedna inovacija na Luksemburškoj berzi jeste i fokus na "rodne obveznice", odnosno projekte i kompanije koje imaju za cilj da unaprede stanje rodne ravnopravnosti.
"Naš cilj nije samo da reagujemo, već i da preuzmemo inicijativu i delujemo u skladu sa potrebama tržišta. Ove obveznice su posebno označene - čak i kada su svrstane u generalni društveno-odgovorni sektor, označavamo ih kada želimo da istaknemo specifične delove projekta usmerene na rodnu ravnopravnost", kaže Redondo Pereira.
O tome kako se Luksemburška zelena berza bori sa praksom "greenwashinga", da li je volatilnost u sektoru obveznica uticala na zelena tržišta i zašto je Luksemburg sve popularnija adresa za sve što se tiče finansija, detaljnije u razgovoru u videu.