Nakon potpunog gubitka stranih turista tokom pandemije, hotelijeri beleže rekordnu posećenost stranih turista u prvih osam meseci 2023. godine.
U razgovoru za Bloomberg Adriju u emisiji Start, direktor i vlasnik Family Heritage hotela Stevan Barović kaže da je nakon 2022. godine, 2023. za hotelijere u Srbiji još uspešnija. "Dobro je da smo se, nakon tog pada zbog korone i svega što se dešavalo gde smo u potpunosti izgubili strane turiste, u 2023. za ovih prvih osam meseci praktično već vratili na onaj nivo iz 2019. godine. U nekim destinacijama i nekim mestima smo to čak i prestigli", navodi on.
Opširnije
Michelin počinje da ocenjuje i hotele
Kao deo strategije širenja, slavni vodič unosnoj hotelskoj industriji donosi 'ključeve'.
09.10.2023
Delta kupila Radisson Collection i pojačala hotelski portfelj
Kompanija Delta Holding pojačala je svoj hotelski portfelj kupovinom još jednog hotela,
27.06.2023
Zašto EXPO 2027 ne podleže javnim nabavkama?
Fiskalni savet ne smatra da su ulaganja u EXPO 2027 nužno neisplativa, niti da održavanje tog događaja treba dovoditi u pitanje, ali traži finansijske analize.
24.10.2023
EXPO 2027 i novi Sava centar traže još hotela. Ima li potrebe za tim?
Pitanje je kako treba razvijati turizam da posećenost ostane visoka i posle izložbe EXPO 2027.
21.08.2023
Govoreći o kontinuiranom rastu, on ističe da je osetno veliki udeo u tome imala činjenica da su se nova tržišta za saradnju otvorila i da su posetioci sa istoka počeli da se vraćaju u većem broju. Barović kaže da je "dobra vest što su se turisti iz Kine, koji su bili na prvom mestu pre kovida, i koje smo u potpunosti izgubili u prethodne dve-tri godine, sad ponovo vratili. Čak su za prvih osam meseci dostigli viši nivo u nominalnom broju nego za čitavu 2019. godinu."
Najveći izazov za hotelijere je zadržavanje radne snage
Kada je reč o izazovima, iako postoje, ne utiču na poslovanje sve dok je potražnja na trenutnom nivou. "Naravno da je cena glavni izazov jer na nju utiču direktni inputi i fiksni troškovi koje imamo, ali sve dok raste broj posetilaca, za nas je lako da formiramo cenu", navodi Barović i dodaje da smatra da, kada su sadržaji u pitanju, oni više ne predstavljaju problem. "U prilog tome govori i činjenica da je prosečna dužina boravka samog turiste sve duža. Pre deset godina prosečna dužina boravka u Beogradu bila je dve noći ili možda ispod dve noći, dok je sada to bliže proseku od tri do tri i po noći na nivou države."
Razvija se i banjski turizam, koji takođe beleži duže zadržavanje turista. "Prosečan boravak u banjama je 4,1 noć. Na planinama je to 3,6 noći, i na trećem mestu su gradska mesta", kaže Barović.
Navodi i da se dosta radilo na sadržajima u Beogradu, pa tako vinski sajam, razna kulturno-umetnička dešavanja, muzeji koji su renovirani i pušteni u rad, kao i dobre konekcije letova koje nudi Air Serbia pozitivno utiču na privlačenje stranih turista.
"Konkretno, mi smo prisutni i na Zlatiboru, gde vidimo da su Turistička organizacija Zlatibora i lokalna samouprava dosta uradile prethodnih godina. Izgradnjom najduže gondole na svetu, renoviranjem i proširenjem trga i šetališta stvoren je neki drugi tržišni ambijent gde je i privatnim investitorima omogućeno da investiraju i kroz svoje biznise opet prošire i upotpune turističku ponudu Zlatibora."
Bloomberg Adria analitički tim u regionalnom izveštaju navodi da, iako Srbija beleži najviši rast u posetama, suočava se sa problemom zadržavanja radnika, što potvrđuje i naš sagovornik.
"Mi smo praktično 2020. godine izgubili skoro 50 odsto kadrova u hotelijerstvu. Svi su ti ljudi prešli u neke potpuno druge industrije, neke druge branše. Početkom oporavka samog turizma i hotelijerstva nisu hteli da se vraćaju, tako da je to i trenutno najveći izazov našeg poslovanja", navodi Barović dodajući da uglavnom odlaze na hrvatsko primorje, jer se us susednoj zemlji javlja isti problem, budući da njihovi radnici odlaze na sever Evrope. "Cena radne snage raste, nažalost, i velika je fluktuacija. Nemamo dovoljno kuvara, konobara, sobara i higijeničara. Mnogi od nas u hotelijerstvu, a i u restoranima posegli su za tom merom da praktično uvoze radnu snagu iz inostranstva i to već danas nije ništa novo niti neuobičajeno."
EXPO 2027 kao garancija da će posete nastaviti da rastu
Barović navodi da u predstojećoj 2024. godini očekuje kontinuiran rast. "Sad nas je 2022/2023. navikla na ubrzani i veliki rast – dvocifreni – pa možda nije realno očekivati treću godinu zaredom baš ostvariti dvocifreni rast, ali svakako očekujemo da će ići u tom pravcu. Ono što nas veoma raduje je EXPO 2027, tako da imamo taj period i pre početka, gde očekujemo povećan broj dolaska stranih posetilaca, odnosno svih onih koji će učestvovati u razvoju tih projekata u narednim godinama", zaključio je Barović.