Od kada postojimo kao vrsta želimo da pobedimo smrt, a danas se čini da imamo kapacitete da pomerimo sopstvene granice i prevaziđemo fizička ograničenja.
Ovom temom bavi se transhumanizam - filozofski i kulturni pokret nastao iz težnje za konstantnim unapređenjem ljudske vrste putem tehnoloških inovacija i nauke.
Osnovu transhumanizma čini kosmizam ruskog filozofa Fjodorova, koji je nastao početkom 20. veka. Transhumanizam jedni vide kao mogućnost da utičemo na evoluciju, dok drugi posmatraju kao još jednu nišu za gomilanje kapitala. Naime, ovo tržište ubrzano raste, što daje prostor za lažna istraživanja, proizvode i nadu.
Opširnije
Dom i život 2050: pametni telefoni će upravljati našim životima
Godine 2050, održivost i fleksibilnost će biti ključni faktori u dizajnu budućih domova.
18.07.2023
Radni dan 2050: sastanci u metaverzumu
U narednim decenijama, tehnologija će dosta promeniti način na koji radimo.
17.07.2023
Putovanje 2050. na mesec ili virtuelno u Afriku maziti lemura
Putovanja se neće značajno promeniti u narednih 27 godina.
19.07.2023
Povratak u budućnost: kako ćemo raditi u 2023.
Može li se vratiti kancelarijski život kao onaj od pre pandemije?
05.01.2023
Ako ste na sam pomen ovog pojma pomislili najpre na kriogeniku, odnosno zamrzavanje čoveka posle smrti, u pravu ste. Jedna od mogućnosti jeste da telo sačuvamo dubokim zamrzavanjem, a sećanja transportujemo na nešto poput računara.
O večnom životu i novim pravilima koja bismo morali da uspostavimo u tom slučaju za Bloomberg Adriju govorio je Zoltan Istvan, bivši američki predsednički kandidat, preduzetnik i futurista.
Prema njegovom mišljenju, ako smo donekle uspeli da se izborimo za prava životinja, postoji prostor da se uspešno borimo i za svoju vrstu.
Razmišljanje o večnom životu pokreće mnoga pitanja. Jedno od njih tiče se i veštačke inteligencije koja će zameniti milione radnika. Da li ćemo moći da tužimo robota koji upravlja samovozećim automobilom? Ako se podvrgnemo kriogenici i svoja sećanja predamo kompaniji na čuvanje, kako ćemo regulisati upravljanje podacima?
Umesto da se plašimo neizbežnog, vreme je da razmišljamo o inovacijama iz ovog sektora, jer prema dostupnim podacima, transhumanista širom sveta ima oko dva miliona. Ova ciljna grupa je visokoobrazovana, prati različite industrije i rado ulaže u kvalitetna istraživanja.
- Ceo intervju pogledajte u videu.