Finansijsko tržište je ključni deo svake ekonomije i pruža mogućnosti za ulaganje i trgovinu različitim instrumentima. Bloomberg Adria vam u seriji članaka približava osnove ekonomije i finansija, a sada se posebno fokusiramo na akcije, obveznice i sirovine. Ove tri vrste finansijskih instrumenata imaju značajnu ulogu u globalnoj ekonomiji.
Šta su akcije?
Akcije, takođe poznate kao deonice, predstavljaju vlasnički interes u kompaniji. Kada kupite akcije određene kompanije, postajete njen akcionar i imate pravo na deo njenih profita putem dividendi kao i pravo glasanja na godišnjim skupštinama.
Akcije se najčešće prodaju i kupuju na berzi, gde se trguje akcijama različitih kompanija. Investiranje u akcije može doneti zaradu kroz rast vrednosti akcija ili isplatu dividendi koje kompanija dodeljuje svojim akcionarima.
Opširnije
Strateg BofA upozorava: Akcije su na udaru
Hartnett, koji je pravilno predvideo da će vrednost akcija pasti ove godine, kao dobru tačku za prodaju indeksa S&P 500 odredio je 4.200 indeksnih poena.
26.05.2023
Prinos na dvogodišnji dug pao, ali je i obim prodaje prepolovljen
Prinos, koji pre četiri aukcije dostigao maksimalnu vrednost od 5,95 odsto, sada je pao na 5,28 odsto.
23.05.2023
NIS do kraja maja isplaćuje donaciju, akcije pale na 800 dinara
Deonice NIS-a, koje su u maju u očekivanju više dividende dostigle vrednost od 855 dinara, pale su na 801 dinar po akciji.
24.05.2023
Tesla će se reklamirati, Musk iznenadio investitore
Izvršni direktor Tesle Elon Musk rekao je da će se proizvođač električnih automobila reklamirati, što je velika promena za kompaniju koja je prilično izbegavala tradicionalni marketing.
17.05.2023
Kako se ulaže u akcije?
Postoji nekoliko načina za ulaganje u akcije. Prvi korak je otvaranje investicionog računa kod brokerske kuće koja omogućava trgovinu akcijama. Nakon otvaranja računa, možete istraživati različite kompanije i njihove akcije kako biste odabrali one u koje želite da investirate.
Oni koji ulažu na berzi najčešće analiziraju finansijske pokazatelje kompanije, njenu istoriju poslovanja i trenutne tržišne trendove pre donošenja investicionih odluka. Takođe, mnogi diversifikuju portfelj, odnosno ulažu u akcije različitih kompanija kako bi smanjili rizik.
Osim toga, mnogi ulažu u cele skupove akcija iz berzanskih indeksa kako bi njihovo ulaganje pratilo trend tržišta.
Šta su berzanski indeksi?
Berzanski indeksi su pokazatelji koji mere performanse određenih grupa akcija na berzi. Oni pružaju uvid u ukupno kretanje tržišta ili specifičnog sektora. Tri najpoznatija berzanska indeksa su:
S&P 500: američki berzanski indeks koji prati performanse 500 najvećih kompanija na američkom tržištu.
Euro Stoxx 50: evropski berzanski indeks koji prati performanse 50 najvećih kompanija iz evrozone.
Nikkei 225: japanski berzanski indeks koji prati performanse 225 najvećih kompanija na Tokijskoj berzi.
Drugi poznati svetski indeksi su američki Nasdaq 100 (većinski tehnološke kompanije) i Dow Jones Industrial Average, zatim, nemački DAX, francuski CAC 40 kao i britanski FTSE 100.
Pored ovih globalnih indeksa, svaka zemlja ima svoje referentne indekse koji prate performanse domaćih kompanija na lokalnim berzama. Na primer, u Srbiji postoji indeks Belex15, u Hrvatskoj indeks CROBEX, u Sloveniji indeks SBITOP, u Bosni i Hercegovini indeks SASX-10 i u Severnoj Makedoniji indeks MBI-10.
Koje berze su najpoznatije za trgovanje akcijama na svetu?
Najpoznatije berze za trgovinu akcijama u SAD su New York Stock Exchange (NYSE) i Nasdaq. Na NYSE-u se trguje akcijama velikih kompanija poput Apple, Microsoft i Coca-Cola. Na Nasdaqu se nalaze tehnološke kompanije kao što su Amazon, Facebook i Google.
U Evropi, najpoznatije berze su London Stock Exchange (LSE), Euronext i Deutsche Börse. LSE je jedna od najvećih berzi na svetu i na njoj se trguje akcijama kompanija kao što su HSBC, British Petroleum i GlaxoSmithKline. Euronext je panevropska berza koja obuhvata berze u Amsterdamu, Parizu, Briselu i Lisabonu. Na njoj se trguje akcijama kompanija poput L'Oréal, Total i ING Group. Deutsche Börse je nemačka berza na kojoj se trguje akcijama kompanija kao što su Siemens, Volkswagen i Deutsche Bank.
U Aziji, poznate berze uključuju Tokyo Stock Exchange (TSE), Shanghai Stock Exchange (SSE) i Hong Kong Stock Exchange (HKEX). TSE je najveća berza u Aziji i na njoj se trguje akcijama kompanija kao što su Toyota, Sony i Honda. SSE je najveća berza u Kini i na njoj se trguje akcijama kompanija poput PetroChina, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) i China Construction Bank. HKEX je jedna od vodećih berzi u Aziji, a na njoj se trguje akcijama kompanija kao što su Tencent Holdings, Alibaba Group i HSBC.
Kako se zarađuje od akcija?
Zarada od akcija može se ostvariti na nekoliko načina. Nekoliko osnovnih načina da se zaradi od akcija su rast vrednosti akcija, dividende, reinvestiranje dividendi i trgovina vrednosti akcija.
Rast vrednosti akcija (kapitalni dobitak): Kupovinom akcija po određenoj ceni i prodajom po višoj ceni možete ostvariti kapitalni dobitak. Kada vrednost akcija poraste, možete prodati akcije i ostvariti profit. Ova strategija se zove "buy and hold" i podrazumeva da ulažete u akcije dugoročno, očekujući da će njihova vrednost rasti tokom vremena.
Dividende: Mnoge kompanije isplaćuju dividende svojim akcionarima kao deo profita koji ostvaruju. Dividende se obično isplaćuju kvartalno, polugodišnje ili godišnje. Kupovinom akcija kompanije koja redovno isplaćuje dividende, možete ostvariti prihod u vidu tih isplata. Dividendni prihodi mogu biti posebno privlačni investitorima koji traže stabilan prihod.
Reinvestiranje dividendi: Umesto da povlačite novac od isplaćenih dividendi, možete ih reinvestirati kupovinom dodatnih akcija iste kompanije. Ovo vam omogućava da koristite principe kamatne kamate i povećate broj akcija koje posedujete tokom vremena, što potencijalno povećava i ukupan prihod od akcija.
Trgovanje akcijama: Aktivni trgovci mogu zarađivati od akcija kupovinom i prodajom akcija na kratkoročnoj osnovi. Ova strategija se naziva trgovanje ili špekulacija na akcijama. Trgovci pokušavaju iskoristiti kratkoročne fluktuacije cena akcija kako bi ostvarili profit. Ova vrsta trgovanja zahteva pravilno praćenje tržišta i analizu tehničkih i fundamentalnih faktora koji utiču na cene akcija.