Nvidia Corp. planira da obnovi prodaju svog AI čipa H20 Kini nakon što je dobila uveravanja iz Vašingtona da će takve isporuke biti odobrene, što predstavlja drastičan preokret u odnosu na raniji stav administracije Donalda Trumpa.
Zvaničnici američke vlade rekli su Nvidiji da će odobriti izvozne dozvole za H20 akcelerator za veštačku inteligenciju, navela je kompanija u objavi na svom blogu. Taj model, razvijen specijalno za kinesko tržište kako bi ispunio prethodne američke trgovinske restrikcije, od aprila je takođe bio blokiran za izvoz bez posebne dozvole SAD. Suosnivač milijarder Jensen Huang pojavio se na kineskoj državnoj televiziji CCTV ubrzo nakon što je Nvidia objavila vest, rekavši da je kompanija dobila dozvolu da počne isporuke.
Odluka SAD dolazi posle nedelja otopljavanja odnosa između Vašingtona i Pekinga, vođenih neformalnim primirjem koje podrazumeva da obe strane odobre izvoz ključnih tehnologija. SAD žele da Kina dozvoli više prodaje strateških retkih minerala, a zauzvrat ukidaju niz nedavno uvedenih izvoznih ograničenja, koja su prethodila trgovinskim pregovorima prošlog meseca u Londonu. Tokom tih razgovora, tim predsednika Donalda Trumpa tvrdoglavo je insistirao da se zabrane na Nvidijine čipove H20 ne razmatraju.
Opširnije

Priča o Nvidiji - od računarskih igara do AI revolucije
Nvidia je osnovana 1993, kao proizvođač čipova za računarsku grafiku za video-igre, u vreme kad su standardni procesori bili preslabi za prelaz na 3D grafiku. Nakon početnog neuspeha, koji ih je zamalo odveo u bankrot, uspeli su da postanu jedan od tržišnih lidera
14.07.2025

Nvidijin eksplozivni rast doveo Huanga nadomak Buffetta
Bogatstvo suosnivača i izvršnog direktora Nvidije Jensena Huanga opako se približilo vrednosti bogatstva čuvenog investitora Warrena Buffetta.
11.07.2025

Koliko je Nvidia zaista velika
Napravili smo neka poređenja kako bismo vam pomogli da shvatite koliko je Nvidia zaista velika.
11.07.2025

Nvidia oborila rekord - tržišna vrednost premašila četiri biliona dolara
Nvidia Corp. postala je prva kompanija u istoriji koja je dostigla tržišnu vrednost od četiri biliona dolara, čime je učvrstila svoj status globalnog finansijskog giganta.
10.07.2025
To predstavlja veliki trijumf za Huanga, koji je ograničenja SAD na izvoz čipova nazvao "promašajem" koji je doprineo jačanju kompanije Huawei Technologies. Istovremeno, to je i podstrek za kineske firme poput DeepSeeka i Alibaba Groupa, kojima su Nvidijini čipovi neophodni za treniranje, širenje i hostovanje AI servisa koji se takmiče s rešenjima kompanija poput OpenAI-ja.
Terminski ugovori na Nasdaq porasli su nakon objave Nvidije, dok su i akcije u Hongkongu i Kini reagovale pozitivno. Indeks Hang Seng Tech skočio je do 2,2 odsto, dok su operateri data centara poput Beijing Sinnet Technologyja porasli i do 8,4 odsto. Portparol američkog ministarstva trgovine, koje nadzire kontrolu izvoza poluprovodnika, nije odgovorio na zahtev za komentar.
"Obnova prodaje čipova H20 Kini očigledno je pozitivna vest", rekao je Vey-Sern Ling, direktor u banci Union Bancaire Privée. "Ne samo za kompaniju već i za lanac snabdevanja AI čipovima, kao i za kineske tehnološke platforme koje razvijaju AI rešenja. Ovo je i dobar znak za odnose SAD i Kine."
Bloomberg
Huang se prošle nedelje sastao sa Trumpom, a ove nedelje boravi u Pekingu, gde prisustvuje velikom sajmu lanca snabdevanja. Rekao je da Nvidia planira i lansiranje novog proizvoda za kinesko tržište RTX PRO, koji je, kako tvrde u kompaniji, potpuno usklađen s propisima, što znači da ne prelazi tehničke granice koje bi zahtevale dozvolu Vašingtona.
Dodao je da SAD ne treba da brinu da bi kineska vojska mogla koristiti Nvidijine čipove, jer ne može da se osloni na proizvod koji SAD mogu u svakom trenutku da ograniče.
Model H20 je oslabljena verzija Nvidijinih vodećih AI akceleratora, posebno dizajniran za kinesko tržište. Deo je odgovora kompanije na američke zabrane prodaje AI hardvera Kini, koje su prvi put uvedene 2022, a kasnije su pooštrene. Te mere obuhvatile su dva uzastopna modela čipova H800 koje je Nvidia razvila za Kinu, a zatim H20. Nakon što su Trumpovi zvaničnici u aprilu blokirali prodaju H20, Huang je upozorio da bi Nvidia mogla pretrpeti milijarde dolara gubitaka zbog neprodate zalihe.
Huang ove nedelje pokušava da organizuje sastanke sa kineskim zvaničnicima, uključujući ministra trgovine, a centralna tema biće Nvidijina uloga u globalnoj AI tranziciji. Kompanija je prošle nedelje postala prva u istoriji koja je dostigla tržišnu vrednost od četiri biliona dolara, čime je potvrđena njena ključna uloga u izgradnji AI infrastrukture nakon lansiranja ChatGPT-ja.

(Ažurirano komentarom analitičara u šestom pasusu.)
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...